Universitair docent mens-dierrelaties wil meer controle 16 Nienke Endenburg is coördinator van het landelijk expertisecentrum dierenmishandeling, psycholoog en universitair docent mens-dierrelaties. Hoe kijkt ze aan tegen mishandeling en de rechten van het dier? Mensen denken dat dierenarts zijn 'leuk' is, en dat je alleen knuffelt Wat ik denk als ik hoor dat er ophef is omdat iemand op een huis kat heeft geschoten? Mooi zo, denk ik dan," zegt Nienke Enden burg (59), haar blauwe ogen priemend, de lach van daarvoor verdwenen. Er kan haar niet ge noeg verontwaardiging zijn. ,,Het betekent dat mensen het niet normaal vinden." Want, nog belangrijker, iemand in een woonwijk die op katten schiet, is aan het oefenen. ,,Het is jam mer van de kat, maar ik denk meteen: wie is het volgende slachtoffer? Waarom heb je een pi stool? Niet om een omeletje te bakken." Voor haar op de buitentafel ligt een stapeltje papieren van een van haar promovendi. Ze pakt het er even bij: röntgenfoto's van een hond, een heel dossier van dierenmishandeling. Dachten ze. Zo'n klassiek voorbeeld van dierenmishan deling, met een beetje een vreemde eigenaar en een hond vol botbreuken. De dierenarts had het gemeld bij het Expertisecentrum, dat sa menwerkt met het Nederlands Forensisch In stituut. Ze dachten zeker van hun zaak te zijn. Na onderzoek van de forensisch dierenarts bleek dat het ging om een bepaalde afwijking die botbreuken veroorzaakt. ,,Geen mishande ling. Dat is precies de meerwaarde van het sa menvoegen van die verschillende expertises." Er is veel te veel kokervisie, vindt ze. Dat moet anders. Het begint bij de melding van dierenartsen, die doen dat veel te weinig. Net als de politie, die gevallen van dierenmishan deling te vaak als eigendomsvernietiging regis treert, waardoor ze niet zichtbaar zijn. Bij die renartsen is er angst dat eigenaren verhaal ko men halen. Of ze beroepen zich op hun ver trouwensband, wat flauwekul is, vindt ze: ,,Lekker makkelijk.'' Of ze vinden het te veel werk, vinden dat het niet hun taak is. Achter de voordeur Pas sprak ze een dierenarts die zeker vijf geval len kende, ze vroeg of-ie ze gemeld had, maar dat had hij niet. ,,Daar schrik ik van. Want het is juist wel hun taak. De dierenpolitie mag ach ter de voordeur kijken en kan meteen zien hoe de rest van het gezin erbij loopt. Er is dan ten minste een dossier. Het is van het grootste be- lang dat dierenartsen, Veilig Thuis, psycholo gen en de politie met elkaar praten, want dan kun je erge dingen voorkomen." Endenburg weet uit onderzoek dat er in 70 procent van de gevallen van dierenmishandeling ook sprake is van kindermishandeling of nog erger. Uit on derzoek blijkt dat veel seriemoordenaars die in Amerika in de gevangenis zitten, begonnen met het mishandelen van een dier. Maar het gaat niet altijd van kwaad tot erger, uit Nederlands onderzoek blijkt dat dierenmis handeling voortkomt uit ander afwijkend ge drag. Het kan onderdeel zijn van huiselijk ge weld, kindermishandeling en inbraken. Zo had Endenburg een jongen van 13 in haar psycholo giepraktijk die zijn kat had overgoten met ben zine en in de brand stak omdat hij benieuwd was hoe lang het beest zou branden. ,,Voor mij is dat meteen een rode vlag. Daar is meer aan de hand thuis.'' Haar verschillende expertises zijn zowel een voor- als een nadeel. ,,Overal waar ik ben, hoor ik niet," lacht Endenburg. Het maakt dat ze overal kan rondkijken. ,,Bij psychologie zeggen ze: jij bent al zo lang bij diergeneeskunde, jij hoort niet meer hier, hoor." Ze geeft lezingen bij Veilig Thuis, ze is gezondheidszorgpsycho loog, maar toch geen 'gewone'. Bij de politie kennen ze haar ook steeds beter, ze probeert de schakel van de oplossing te zijn, door te blijven roepen: we moeten het samen oplossen, want in je uppie gaat het niet lukken. Nienke Endenburg groeide op in Rotterdam. Als kind had ze al iets met beestjes, maar ze was de enige in het gezin. Dus zat ze elk week end bij haar opa en oma in Hoenderloo, die hadden een sint-bernard en zij reed er paard. Het is de boerderij waar ze inmiddels veertig jaar woont en waar haar kinderen opgroeiden. In het weiland staan haar paarden. Een vreemde eend in de bijt, dat is een beetje the story of her life. Dolgraag wilde ze dierenarts worden, maar ze werd uitgeloot. Dus ging ze pedagogiek en psychologie doen en schreef ze haar scriptie over mens-dierrelaties. Iemand van de faculteit diergeneeskunde vroeg of ze er niet op wilde promoveren. ,,Promoveren, ik had geen idee, ik was 23. Al had ze me gevraagd 'wil je hier de toiletten schoonmaken', dan had ik ook ja gezegd. Ik werk er nu ruim 34 jaar." Ze ging lesgeven aan dierenartsen over mens- dierrelaties. Een veelgevraagd nationaal en internationaal spreker is ze, al ligt het allemaal even stil van wege corona, net als het onderwijs op de uni versiteit. Soms hoort ze eerstejaars verzuchten dat ze geen humane geneeskunde zijn gaan doen omdat ze niet zo van mensen houden, maar dan houdt zij haar hart al vast. ,,Als die renarts heb je juist met mensen te maken, par ticulieren, maar ook boeren. Het is een zwaar beroep. Van de afgestudeerden uit Utrecht is binnen vijfjaar 50 procent burned out. Dat vind ik heel erg." Veel mensen denken dat dieren arts zijn een 'leuk beroep' is en dat je alleen maar cavia's aan het knuffelen bent. Maar er zijn naast de burn-outs veel zelfmoorden, weet ze, veel vaker dan in andere professies. ,,Dat komt door de moeilijke beslissingen die ze moeten nemen, ze zien veel leed bij dieren ZATERDAG 12 JUNI 2021 GO 'Dierenartsen moeten vaker mishandeling melden' PHAEDRA WERKHOVEN Een lelijk toegetakelde hond en een eend met een pijl uit een kruisboog door zijn snavel. FOTO'S CHRIS VAN KLINKEN, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60