Explosieve passages uit memo-Omtzigt UITGEKOOKT.nl WE HEBBEN WBT TE VIEREN! 5 Uitgelekt op de rechterkant van het politiek spectrum ligt, met een streng asielbeleid en zuinige overheids financiën. Een ander deel kijkt naar het Duitse CDU van Angela Merkel dat met een middenkoers verkiezingen wint. „Wij zijn sinds Verhagen en Buma alleen maar kleiner geworden.'' Kieslijst Karin Zwinkels was CDA-wet- houder in Westland en sollici teerde voor een plek op de kies lijst. Tijdens de sollicitatie werd haar gevraagd of ze bij de lijsttrek kersverkiezing Hugo de jonge of Pieter Omtzigt had gestemd. Ze voelde zich daar ongemakkelijk bij. Afgelopen mei werd ze door Omtzigt benaderd om dat op pa pier te zetten. Toen was hij al be zig met zijn rapport aan de in terne partijcommissie. Zwinkels ziet ook wel dat er een tweedeling dreigt in het CDA. ,,Maar we zijn een brede volkspar tij. We moeten er samen uitko men. Of dat lukt? Ik denk dat er geen CDA'er is die dat nu weet.'' 1. 'Sponsoren hadden belang bij wijzigingen verkiezings programma' Misschien wel de meest zware beschuldiging van Omtzigt gaat over partij financiering en de onge zonde beïnvloeding van donateurs. Het Kamerlid stelt dat er één miljoen euro is gestort door drie sponsoren die 'niet in het overzicht van het minis terie staan'. Volgens CDA-voorzit- ter Marnix van Rij is alles 'volgens de regels' ge gaan. Sponsoren die de laatste weken voor de verkiezingen geld stor ten, komen pas het jaar erna in de boekhouding van Binnenlandse Zaken. Maar Omtzigt vreest toch voor onei genlijke invloed van do nateurs: ,,Die sponsoren en iemand in het cam pagneteam hebben be lang bij pogingen om wijzigingen aan te bren gen in de CDA-plannen zoals die in Wopke's New Deal en het verkiezings programma zijn uitge werkt." Zo maakt Omtzigt zich op 11 januari - Hoekstra is dan ruim een maand partijleider - 'woest' over aanpassingen van het partijprogramma. Het wettelijk minimumloon zou aanvankelijk ver- hoogd worden met 10 procent, maar die is eruit gehaald onder invloed van Hoekstra, schetst Omtzigt: ,,Dat betekent koopkrachtverlies voor mensen met een mini mumloon." Verder vindt Omtzigt het verdacht dat er in de door Hoekstra gelanceerde New Deal vooral plannen staan die 'door MKB-sponsoren gewenst worden', schrijft Omtzigt, zoals belasting voordelen voor bedrij ven. CDA'ers ontkennen dat donateurs invloed hadden op het pro gramma. 2. 'Deal was dat ik De Jonge zou opvolgen' Voor de camera's steunt Omtzigt in december het lijsttrekkerschap van Hoekstra nog - 'het is een goed idee als Wopke de partij gaat leiden' - maar in zijn memo schetst de parlementa riër het beeld van een partijtop die hem be driegt, kwetst en bena deelt, ook bij de strijd om het leider-schap. Zo zou hij vorig jaar zomer al 'de afspraak' hebben gemaakt dat hij het stokje overneemt van De Jonge, mocht die om vallen: ,,Separaat spreek ik met Rutger Ploum (partijvoorzitter, red) en we spreken af dat als Hugo onverhoopt weg valt, ik dan lijsttrekker word", schrijft Omtzigt. En later: ,,Ondanks de belofte van Rutger ben ik op onheuse wijze gepas seerd. Er is duidelijk een vooropgezet plan en ik pas er niet in." 3. 'Ministers geobsedeerd door beeldvorming' Omtzigt haalt hard uit naar de eigen ministers, die louter bezig zouden zijn met publiciteit, ook bij de Toeslagenaffaire: ,,Ministers spreken con stant badinerend over Kamerleden in de minis terraad, ze zijn geobse deerd door de beeldvor ming. Het was pijnlijk voor mij om te lezen dat er in die tijd niet één (CDA) bewindspersoon is geweest die een keer gezegd heeft: 'hé jon gens, die Omtzigt is las tig, werkt samen met de SP, maar hij heeft een pünt, dus laten we zijn inhoudelijke punt eens serieus nemen. Bij mij is daar iets geknapt''. Als het kabinet een 'Catshuisregeling' op tuigt voor de getroffen ouders, is dat wederom tegen het zere been van Omtzigt: elke gedu peerde krijgt 30.000 euro, ongeacht de schade die ze geleden hebben, soms slechts 100 euro: ,,Die ken ik ook en ik vind dat niet te verant woorden richting de be lastingbetalers." Als de CDA-ministers overleggen over de kabi netsreactie op het Toe slagenrapport merkt Omtzigt dat het opstap pen van het kabinet lange tijd juist niet de bedoeling was. Hij schrijft: ,,Ministers wil len het kabinet voortzet ten, ik vind de situatie onhoudbaar." 4. 'Fractie medewerkers noemden me psychopaat, teringhond, eikel, gestoord en labiel' Dan zijn er nog de laster lijke teksten door 'frac tiemedewerkers en le den' gebezigd, aldus het Kamerlid. Hij beschrijft hoe hij door de partijtop op een zijspoor werd ge zet, gekleineerd en ge passeerd soms: ,,Psycho- paat, zieke man, tering- hond, eikel, gestoord, la biel. Hij werd omschre ven als een man met wie je niet kan samenwer ken, hij zou dringend hulp nodig hebben en bewust de campagne ge saboteerd", schrijven medewerkers van Omt- zigt in een bijlage. Niels Klaassen 085-0190068 O In 4 minuten op tafel LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AAN HUIS Als beste beoordeeld Bestel een proefpakket zaterdag 12 juni 2021 GO Omtzigts rapportage Tientallen pagina's telt Pieter Omtzigts analyse over het CDA-verkiezingsverlies, de problemen rond de partijcultuur en gebrek aan transparantie. Een overzicht van de meest heikele aantijgingen. met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5