hun manier van leven, hun identiteit' 'Een teamchef riep dat weigeraars andere werkzaamheden tegemoet konden zien' 15 invloed is voor Timmermans niet per se iets negatiefs. ,,We kunnen sommige weigeraars ook zien als kritische geesten die een bijdrage aan de discussie leveren. Zo heeft zo'n platform als Viruswaarheid ook zeer terechte vragen gesteld, bijvoorbeeld over de avondklok. Dat was een ongekende inperking van de bewegingsvrijheid.'' De 57-jarige Juliette, die als vrij williger werkt, kan er niet bij dat velen de prik klakkeloos nemen. ,,Ik ben elke dag bezig met de vraag wel of niet. Het voelt als een zaak van leven of dood. Als ik nee zeg, kan ik corona krijgen en op de ic belanden. En als ik ja zeg, heb ik het gevoel dat ik last kan krijgen van ernstige bijwerkingen.'' Ju- liettes zus is faliekant tegen het vaccin. ,,Zij volgt de media op de voet en is ervan overtuigd dat we niet het hele verhaal horen.'' Juliette twijfelt ook, omdat ze kwetsbaar is. ,,Ik heb nog steeds reumatische klachten door een vi rus dat ik een paar jaar geleden opliep en ben me dus zeer bewust welke schade een virus kan aan richten. Maar ik ben ook bang dat er op een dag toch van alles mis blijkt te zijn met het vaccin en dat de tegenstanders dan zeggen: 'zie je nou wel'.'' Net als Bj0rn stoort ze zich aan de maatschappelijke druk. ,,Het is overal het gesprek van de dag. Ie dereen vraagt: 'heb je het al?' Of zegt: 'ik ben al gevaccineerd hoor!' Ik heb het gevoel dat je je buiten de maatschappij plaatst als je het vaccin niet neemt en dat beang stigt me.'' De zwangere Hannah twijfelt wat ze na de geboorte van haar kindje moet doen. ,,Als ik borst voeding kan geven, wacht ik so wieso met de prik. Als ik wacht, is er bovendien meer duidelijk over bijwerkingen." Ze heeft één be langrijk motief om toch overstag te gaan. ,,Ik ben dol op Australië, ben er al drie keer geweest en wil graag nog een keer. Is daar een prik voor nodig, dan doe ik het.'' De 61-jarige Tiny blijft bij haar standpunt: geen prik. ,,En, ja, in mijn appartementencomplex, waar iedereen is ingeënt, begin ik me wel een buitenstaander te voelen. Maar ik heb ontdekt dat er in mijn gemeente ook volop ge lijkgestemden zijn.'' Dat mensen haar als wappie wegzetten, hin dert Tiny helemaal niet. ,,Dat is een geuzennaam. Een wappie is iemand die zélf nadenkt.'' COVID-19 k Vaccine Kritische geesten Hoogleraar Timmermans schat dat zo'n 10 procent van de volwas sen bevolking het vaccin blijft weigeren. ,,Dan is die groepsim- muniteit toch bereikt.'' Hoogle raar De Dreu benadrukt dat die eigen keuze echt Nederlands is. ,,We proberen mensen te overtui gen maar accepteren het ook als een kleine minderheid een afwij kend standpunt inneemt.'' Vol gens onderzoek van het RIVM was september vorig jaar nog slechts 48,9 procent tot een prik bereid en ligt dat nu al op 84 pro cent (cijfers van medio mei). Groot of klein; de groep weige raars zal van invloed blijven, voor spelt hoogleraar Van Lange. Die voor kinderen zijn van oudsher een zeer beladen onderwerp. Ouders vragen zich af of het de groei en ontwikkeling van hun kind niet zal verstoren.'' Bj0rn, 55 jaar, politieman, heeft 'een simpele reden' het spuitje af te slaan. ,,Ik ben gezond en denk dat ik niet snel ziek van corona word. Misschien heb ik het trou wens allang gehad. Ik ben als agent diverse keren in aanraking geweest met mensen die corona bleken te hebben.'' Het doen voor groepsimmuniteit, vindt hij raar. ,,Een vaccin is iets ingrijpends. Dat doe je niet voor een ander, maar omdat jij erachter staat. Dat heb ik ook tegen mijn dochter ge zegd die hem misschien neemt om te kunnen reizen.'' Hoewel hij zelf voor de over heid werkt, is Bj0rn kritisch over de informatie. ,,Ik heb bijvoor beeld grote vraagtekens bij het of ficiële aantal coronadoden. Vaak gaat het toch om mensen die al ziek waren, waarbij corona alleen het laatste zetje vormde.'' Wat hem danig dwars zit: de 'psychische druk'. Zo stuurde zijn zus hem direct een appje toen ze hoorde dat hij de prik niet nam. ,,Ze vroeg me meteen waaróm en dat vind ik vreemd. Mensen die zich wél laten vaccineren krijgen die vraag niet, en mensen die het niet doen wel.'' Ook op zijn werk voelt Bj0rn dwang. ,,Een teamchef heeft in het begin zelfs geroepen dat men sen die weigerden andere werk zaamheden tegemoet konden zien. Gelukkig bleek dat niet waar, maar ik sprak laatst een jonge vrouwelijke collega die niet eens meer durfde te zeggen dat ze de prik mijdt.'' Hij verwacht nog veel gedoe als mensen direct of indirect ge dwongen worden een prik te ne men. ,,Als er zo meteen in de maatschappij toch een onder scheid wordt gemaakt tussen mensen met en zonder vaccinatie, voorspel ik veel rechtszaken. Want daar is maar één woord voor: discriminatie.'' GO ZATERDAG 12 JUNI 2021 CORONAVIRUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59