Saskia Noort Ook de slutty summer kent zijn grenzen Dierenmens Slechtvalk is hit op YouTube 12 et is me gelukt om ruim vier uur op een terras te zitten zonder het één keer over corona te hebben. Voor het plassen zette ik even het verfrommelde mondkapje op dat al weken in mijn tasje zit, en onderweg daarnaartoe hugde ik zonder enige aarzeling een bekende. De bevrijding. De onmiddellijke vanzelfsprekend heid. Weg aarzeling, voorzichtigheid en angst. Toen we weg moesten, om tien uur, fietsten we starnakel naar mijn huis, ieder een fles wijn onder de arm, net zoals alle anderen die zich met kratten bier, boomboxen en afhaal- pizza's richting parken en pleinen begaven. Maatregelen, ze bestonden dus nog. De naar vertier hunkerende massa werd de donkere spelonken inge stuurd, om elkaar daar alsnog te besmetten. Eindelijk zomer. Een laken van feromonen fladderde door de straten, over de pleinen, lokte ons naar ver lokkingen, naar de beloofde slutty summer, naar het inhalen van alles wat ons anderhalfjaar onthouden was. Het park gonsde en vibreerde als een festival, uit alle ramen klonk muziek, de fietsoptocht zong meerstemmig Gimme gimme gimme a man after midnight in het licht van de enorme stip aan de horizon. Ik was met een man, en na anderhalfjaar anderhalve meter afstand, mocht dat ook wel weer eens een keer. We gingen naar huis voor meer muziek, meer wijn, meer praten over alles behalve corona. Wist ik nog hoe ik enkele maanden geleden het geloof dat dergelijke avonden ooit nog zouden komen, was verloren? Jazeker. Maar hier was hij, terug van weggeweest. Ik herinnerde me een eerdere periode waarin ik de hoop op ooit nog onbezorgd gelukkig zijn verloor. Na mijn verkrachting. De jaren dat ik het probeerde te vergeten. De immer slui merende gevoelens van schuld, schaamte, van smerig zijn. De angst zodra ik alleen met een man was. De zelfhaat. De onvrijheid. Het kostte me een half leven en een kleine middenklasser om mezelf hiervan te verlossen. Met de slutty summer in zicht wordt bekend dat een op de tien studentes tijdens de studententijd slachtoffer is geworden van verkrachting. De meesten gaven aan dat ze de dader kenden van een feestje of een date en was er drank- of drugs gebruik in het spel. In het kielzog van dit nieuws volgt altijd een tsunami aan victimblaming, die de golf van verontwaardiging overstijgt. Het komt er steevast op neer dat meisjes niet hetzelfde mogen als jongens, en als ze het toch doen, dan is het niet gek dat ze verkracht worden. Door moslims dan hè, want onze jongens doen zoiets niet. Lieve meisjes, jullie zijn vrij om alles te doen en te laten wat sommige goden verbieden. Nooit geeft dat iemand het recht misbruik van jou en de situatie te maken. Het is nooit jullie eigen schuld. Jullie mogen net zo ge nieten van seks als jongens, je bloot kleden, 's nachts door de stad fietsen, alles drinken, roken, slikken waar je zin in hebt, jullie mogen verleiden en dan toch besluiten niet verder te gaan. Niemand heeft recht op jullie li chaam, al heb je nog zo vaak slutty summer geroepen. De verantwoordelijk heid voor deze cijfers ligt niet bij jullie, maar bij de jongens, en het lijkt me hoog tijd om alvorens er wordt ontgroend, eerst eens wat consent-voorlich ting te geven op alle scholen en universiteiten. We schrijven half april. De stadsecoloog is blij, want het ei ligt in de grindbak die voor dat doel op de to ren is geplaatst. Nijmegen zou graag weer een slecht valk verwelkomen; een van de eerste vaste broedparen in Nederland nestelde in de 164 meter hoge schoor steen van de energiecen trale aan de Waal. In onder meer Middelburg, Delft, Groningen en Eindhoven brengt de vogel momen teel zijn jongen groot. Met webcams kun je soms de hele kraamtijd volgen, van ei tot pluizenbal tot roof vogel. Zeer verslavend! De mens is in bescher mende protocollen onder geschikt gemaakt aan broe dende slechtvalken. Twee jaar geleden mocht de bei aardier van de Oude Kerk in Barneveld zelfs drie maanden de toren niet be klimmen. Ondernemers en burgers vonden dat een tikkeltje overdreven en de muzikant zelf wilde ook niets liever dan een gezel lig deuntje spelen, maar de gemeente hield in naam van de natuurbescher mingswet voet bij stuk. Hoe gevoelig is de slecht valk eigenlijk voor toren muziek? Volgens Lars Soe- rink van de Vogelbescher ming valt het wel mee. Grote kans dat de klokken ook luidden toen de vogel de Oude Kerk uitkoos als nestlocatie, schat hij. Het probleem zit 'm erin dat ie mand omhoog moet klim men om bij het orgel te ko men. Dat is ook het risico van de vlaggen aan de Nij meegse Stevenskerk. Het gewapper van dundoek kan een roofvogel wel heb ben, maar als er opeens een mensenhoofd uit een luik steekt, kan de schrik het ei fataal worden. Zodra de vo gel kuikens heeft, is zijn instinct sterker en zal hij wel terugkomen, maar als er alleen nog maar een ei ligt, kan hij makkelijk ver stoord worden. Bovendien: één ei maakt nog geen zomer. De slecht valk legt de twee tot vier eieren vaak niet in een keer. Ligt er nog maar een ei - de Nijmeegse casus - dan kan het zijn dat de ou De roofvogel neemt niet de moeite een nest te bouwen ders nog aan het oefenen zijn. Ze testen als het ware de locatie. Schrikken ze er gens van, dan proberen ze het op een andere plek. De moeite om een nest om het ei heen te bouwen, neemt de slechtvalk niet. Van origine broeden ze op steile rotsen en kliffen. Slechtvalken zien geen verschil tussen een natuur lijke richel en een gods huis. ,,Hang een kist aan een schoorsteen op 80 me ter hoogte en de kans is groot dat er een slechtvalk in komt'', gokt Soerink. De vogel past zich aan de ste delijke omgeving aan, maar het is dus ook andersom: we laten onze vlaggen even in de kast en houden onze kerkklokken koest omdat we deze vogel ruimte wil len geven. Dat klinkt als een eerlijke deal. Waren die slechtvalken er altijd al? Of vallen ze nu meer op doordat hun broedactiviteiten YouTu- behits zijn? Volgens Soe- rink helpt het dat er ruim voldoende voedsel voorra dig is in steden. Het kunst matige kliffenlandschap zit vol vette duiven, die een smakelijk hapje vormen voor slechtvalken. De schatting is dat Nederland momenteel een kleine tweehonderd broedpaar- tjes telt. De roofvogels staan bekend om de hoge snelheid waarmee ze ja gen: met 300 kilometer per uur storten ze zich op hun prooi. Ze zijn daarmee de snelste jagers ter wereld. Spreeuwen staan ook op het slechtvalk-menu. Daar hebben we dat prachtige ballet van spreeuwenzwer- men aan te danken. Door dicht bij elkaar te blijven, maken ze als individu minder kans gegrepen te worden door een roofvogel. In Nijmegen toonden de slechtvalken zich ondank baar dit jaar. Ondanks ge meentelijke steun op het mooiste plekje van de stad, kwamen ze niet terug bij hun ei. Leuk voor de ko ning: de vlag kon alsnog uit op zijn verjaardag. Voor de slechtvalkjon gen op andere plekken in het land zijn het span nende tijden. Als ze veertig dagen oud zijn, beginnen de vlieglessen. Dat leidt tot de nodige ongelukken als gebroken vleugels en manke poten. In Zoeter- meer stuiterde een jong eind mei tijdens zijn eerste vliegpoging op een balkon en daarna op het trottoir. Vrijwilligers plaatsten hem terug in het nest. Bij een nieuwe poging viel het beestje te pletter op een dak. Aan ons mensen lag het een keertje niet. ZATERDAG 12 JUNI 2021 GO Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO GETTY Opwinding in het Nij meegse stadhuis, er ligt een slechtvalkenei op de kerktoren! In geval van ei niet vlaggen, zegt het protocol. Serieus. Dus heeft koning Willem- Alexander pech. Op zijn verjaardag zal geen rood- wit-blauw boven de stad wapperen. En op Bevrij dingsdag ook niet. Soort: Slechtvalk Woonplaats: Nederland Bijzonderheid: Snelste dier ter wereld Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56