l Zogezien Visserij is opnieuw de kop van Jut Vissers verliezen ook al in rap tempo visgronden door de bouw van windmolenparken op zee 'Al dat hout geeft een heerlijk warm gevoel' 9 Opnieuw is de visserijsector de kop van Jut. Natuur- en milieuorganisaties hebben het deze keer voorzien op de bodemvisserij. Ze kregen afgelopen week steun van een afgetekende meerderheid in het Europees parlement. Houdt het dan nooit op? Het Europees parlement keurde twee resoluties goed, waarin de Europese Commissie wordt opge roepen tot een regeling om het ge bruik van bodemvistuigen te be perken. „Waardeloos weer", re ageerde Dirk Kraak, Noordzeevis ser en voorzitter van de vissersac tiegroep Eendracht Maakt Kracht (EMK), kortweg. Hoe hard de klap uiteindelijk zal aankomen, is nog koffiedik kijken. Eén ding is zeker: de bodemvisse rij staat onder druk. Komt het tot een beperking, dan kan de Neder landse kottervloot wel inpakken. Die is gespecialiseerd in de visserij op tong en schol. Om deze bodem- vissen te kunnen vangen, moeten vissers wel met bodemvistuigen werken. Of met vaste vistuigen op de bodem, maar dat kan alleen op kleine schaal. Ook garnalenvissers kunnen niet zonder bodemvistui gen. De Europese Commissie zal ge hoor moeten geven aan de oproep van het Europees parlement. Een lange procedure ligt in het ver schiet, waarin de ministers van Visserij in de Europese lidstaten ook een rol spelen. Het is zeer de vraag of zij ooit met een beperking van de bodemvisserij zullen in stemmen. Nederland zal daarin niet alleen staan. Vissers in tal van Europese landen werken met bo demvistuigen. In de discussie over elektrisch vissen, de pulskorvisserij, stond Nederland wel zo goed als alleen. Vissers in andere landen werkten niet met de pulskor en hadden er vooral last van. Het zal wat betreft de bodemvisserij ervan afhangen hoe de niet aan zee grenzende EU- lidstaten opereren en vooral ook hoe hard Europese natuur- en mi lieuorganisaties 'het spel' deze keer weer gaan spelen. Zij stellen zich op het standpunt dat bodem visserij de zeebodem (te) veel be schadigt en slecht is voor de biodi versiteit, de soortenrijkdom in zee. Vlakte van de Raan De door het Europese parlement goedgekeurde resolutie hoeft niet per se het einde van de Neder landse bodemvisserij te beteke nen. Er wordt over het bescher men van 'kwetsbare mariene eco systemen' gesproken. In de Noord zee zijn al voor de natuur waarde- volle gebieden aangewezen, zoals de Vlakte van de Raan in de Wes- terscheldemonding. De visserij in die gebieden is beperkt. Dat zou toch voldoende moeten zijn. Hoe dan ook, de visserijsector heeft alle reden de op gang ge brachte discussie met argusogen te volgen. Weinigen dachten eerst ook dat er een pulskorverbod zou komen. De pulskorvisserij is im mers milieuvriendelijker (minder bodemberoering, veel lager brand- stofgebruik) dan de traditionele boomkorvisserij met zware wek kerkettingen. Daarbij werd wel over het hoofd gezien dat met de pulskor zo goed tong kan worden gevangen dat andere vissers het nakijken hadden. Dat was brand stof voor het verzet. Wellicht zal het met een verbod op bodemvisserij dus zo'n vaart niet lopen, maar je weet het nooit. De mechanische kokkelvisserij spartelde jarenlang tegen een vis verbod in de Waddenzee, maar kreeg dat in 2005 toch opgelegd. Daar was overigens wel iets voor te zeggen. De Waddenzee is een na tuurgebied bij uitstek. Maar drie jaar later kwam ook de aloude mosselzaadvisserij in de Wadden zee, cruciaal voor Zeeuwse mos selkwekers, onder vuur te lig gen. Het lukte uiteindelijk na be middeling een compromis te slui ten, waarmee de mosselzaadvisse rij in elk geval tijdelijk was gered. Nu is dan de Noordzeevisserij aan de beurt, een sector die het al hevig te verduren heeft. Zo verlie zen vissers in rap tempo visgron den door de bouw van windmo lenparken op zee. Ook natuur gaat verloren door die industrialisatie van delen van de Noordzee, maar daar hoor je milieu- en natuuror ganisaties zelden of nooit over. geen 2 ton voor een kleine enkel- laags woning tot meer dan 3 ton voor een groter exemplaar met een dak. Mieneke: ,,Je hoeft zo'n huis niet te laten vanwege het geld. Het is haalbaar." Architect Mauricio Polo: „Bedenk erbij dat je achteraf geld bespaart op de energie. En dat het huis kan worden verplaatst. Alle onderdelen kunnen worden losgemaakt en later opnieuw wor den gebruikt." Vijf weken werk in de fabriek, twee dagen opbouwen, vier weken afwerken. Woonkamer met open keuken, slaapkamer op de entresol bereikbaar via een stalen trap, hal en vervolgens nog een ate lierruimte. We lopen wat de tails langs. Mauricio is enthou siast over de verborgen dak goot en waterafvoer, er zit maar een kleine richel tussen de dakplanken en de gevels. In de woonkamer kijk je tot in de nok, de slaapkamer is ingericht op een entresol. Kees heeft in de technische ruimte een QR- code intact gelaten. Bij afleve- ring van het bouwpakket zaten die op alle onderdelen zodat de uit voerder precies wist wat waar moest komen. Kees: ,,Zelfs de gaten voor de stopcontacten waren in de fabriek al uitgezaagd. Net als de sleuven voor de leidingen. Dat is veel effectiever dan in de traditio nele bouw waar eerst een muur wordt neergezet om er vervolgens gaten en sleuven in te maken." Mieneke: ,,Al dat hout geeft een heerlijk warm gevoel. Ik hoop dat we hier naar de toekomst staan te kijken, een duurzame toekomst." Heinkenszand is het eerste pro ject van Sustainer Homes in Zee land. Middelburg volgt binnenkort met een houten woning waarop wel zonnepanelen zijn aange bracht. GO ZATERDAG 12 JUNI 2021 èr<: h X'-. N <A X S,V«1, jK het hout Gezien van uit de woon kamer: een stalen trap naar de slaapkamer op de entre sol, op de achtergrond de door de bewoners zelf ontwor pen en ge maakte keu ken, de hou ten vloer is bedekt met linoleum. Dragende pilaar in het woonge deelte waar vier in de fabriek gemaakte modules van het huis sa menkomen. De pilaar is gemaakt van gelami neerd ber kenhout. HARMEN VAN DER WERF M ieneke de Jonge Architect Mauricio Polo met de bewo ners Kees en Mie neke de Jonge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53