n ZEEUWSE ARCHITECTUURPRIJS 8 m In het kader van de Zeeuwse Archi tectuurprijs besteden we aandacht aan de vijf gebouwen en projecten die de vakjury voor de prijs heeft genomineerd. Vandaag aflevering 4: het woonhuis van Mieneke en Kees de Jonge bij Heinkenszand, van drempel tot en met het dak in hout uitgevoerd. 1 va ^v.v, %SE«t fx-■;■ I en binnendijk bij Hein kenszand waar de lis pelende populieren naar zomer klinken. I We staan voor de zuid gevel, zo'n 7,5 meter hoog, hele maal opgetrokken uit vurenhout. Afkomstig uit Finland, voor elke gekapte boom wordt er een nieuwe geplant. Het hout is ge kookt, onderhoud is niet nodig, het vergrijst. Om de temperatuur in het huis ook op tropische dagen aangenaam te houden, zitten er in die kopse kant kant geen ramen en deuren. Kees de Jonge wijst op de verschillende breedtes van de planken: ,,We wilden voorkomen dat de gevel op een schrootjes- wand zou gaan lijken. Vandaar de verschillende maten. De planken zijn in wild verband gemonteerd, zonder vast ritme." Echtgenote Mieneke deelt in het enthousi asme: ,,Het heeft zoiets simpels. Als een kind een huis tekent, dan zal het precies deze vorm hebben." Misschien nog opvallender is het dak. Waar in de meeste nieuw bouwprojecten de puntdaken nog altijd van dakpannen worden voorzien, is hier het dak van hout. Gebouwd met het oog op duur zaamheid zou je zonnepanelen verwachten. Die zijn er wel, maar die liggen in de tuin en op een iets verderop gelegen losstaand ge bouwtje. Groen en rust Mieneke en Kees de Jonge woon den in Delft. Kees (1955) werkt als bouwkundig projectleider bij Cod- arts, de Hogeschool voor de Kun sten in Rotterdam. Mieneke (1955) - geboren en opgegroeid in Ter- neuzen - verzorgde cultuureduca tie op basisscholen in Pijnacker en omgeving. Na enkele vakanties met veel groen en rust groeide het verlangen naar een vaste woon plek met weidse vergezichten en natuur. Ze keken in heel Neder land naar locaties van Staatsbosbe heer en op landgoederen. Leunis, de broer van Mieneke die verderop richting Heinkenszand woont, wees hen op een te koop aangebo den weiland van zo'n 5000 vier kante meter aan de Vlaandertse- dijk. De houten woning in de omge ving van Heinkenszand staat voor een revolutionair project. Hout van nok tot drempel, dat is al op vallend. Wat we niet zien is het ontwerp- en bouwproces. Daar voor moeten we te rade bij Mauri- cio Polo, architect en hoofd van de ontwerpafdeling van Sustainer Homes, een in Utrecht gevestigd bedrijf gespecialiseerd in duur zaam bouwen. 'Voor een duurza mere en mooiere leefomgeving - en snel een beetje', dat is het uit gangspunt van de onderneming. En ook: 'Onder architectuur, met bewezen techniek en ontworpen voor schaalproductie - binnen de grenzen van de planeet'. Mauricio Polo is afkomstig uit Colombia. Na zijn studie in Delft wilde hij een steentje bijdragen aan een minder vervuilende bouwsector. Die mogelijkheid vond hij bij Sustainer Homes, een jonge onderneming in huizen bouw waarbij vrijwel geen beton of zandsteen wordt gebruikt: Het Utrechtse bedrijf legt zich toe op modulair bouwen. Dat wil zeggen dat de woning vooraf tot in detail op de computer wordt ont worpen. Vervolgens worden alle onderdelen op maat gezaagd en in elkaar gezet. De woning wordt als bouwpakket aangeleverd, de ver schillende delen kunnen op loca tie in elkaar worden gezet. Elk uit gevoerd onderdeel wordt in de computer opgeslagen en kan door een volgende opdrachtgever voor een nieuw ontwerp worden uitge kozen. Ben je gecharmeerd van het houten dak, een raampartij of een ander deel van het huis van Mie- neke en Kees de Jonge, dan kun je zeggen: oké, doe mij dat ook maar. Kees is terughoudend als het over de prijs van de woning gaat. Hij houdt het op een investering van 2300 euro per vierkante meter. Op de site van Sustainer Homes staan richtbedragen, van nog ZATERDAG 12 JUNI 2021 GO V vAa V v V - V v-M- W- N V. X s Mt1. li\ Het duurzame, houten huis van Mieneke en Kees de Jonge in de polder bij Heinkenszand. fotos ruben oreel Van drempel tot nok in Jan van Damme Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland? In totaal doen dertig in 2020 gerealiseerde gebouwen en projecten mee aan de verkie zing voor de Zeeuwse Archi tectuurprijs. Deze prijs wordt georganiseerd door het CBK Zeeland en is opgedeeld in twee onderdelen. 1. PZC-Publieksprijs: alle dertig inzendingen dingen mee naar de PZC-Publieksprijs Mooiste Ge bouw, waarvoor uw stem van het grootste belang is. Die stem kunt u uitbrengen tot en met donder dag 17 juni via pzc.nl/mooistege- bouw. 2. Juryprijs: een vakjury kiest een eigen winnaar van de Zeeuwse Architectuurprijs. Er is een shortlist opgesteld waarop de vijf projecten staan die door de jury uit het totale aanbod van dertig nieuwe gebouwen zijn ge selecteerd. De winnaars van de jury- en de publieksprijs worden vrijdag 18 juni, de dag voorafgaand aan de Nationale Dag van de Archi tectuur, bekendgemaakt in het pand van CBK Zeeland op de Balans in Middelburg. ,,Vergeleken met traditionele bouw produceren wij 90 procent minder CO2."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52