'Een paar herrieschoppers verpesten het voor de anderen' 4 ïVl 'We realiseren ons dat we op de boulevard wonen. Maar hoort drugsover last daar ook bij?' Twintig jaar geleden kwamen ze hier wonen. ,,Toen was er nog geen friettent hier onder en geen terras aan de overkant. Er zijn meer terrassen gekomen, meer appartementen, dus meer men sen en meer drukte", zegt zijn partner Ellen. Harry: ,,Hier bene den woont een mevrouw van 90. Zij zit nooit meer op haar balkon. Te druk. Het is meestal file rijden. Als je dat 24 uur per dag hoort..." Bleef het maar bij mensen die kalmpjes langs de zee tuffen, zeg gen ze. Nee: ze scheuren over het trottoir, ze maken wheelies om de meiden te imponeren, ze rij den met een bloedgang, tunen hun auto of motor zodat die nóg harder knettert. Als om hun ver haal te illustreren dondert er een motor voorbij. Geen jongere, maar een volwassen kerel trou wens. Het gaat niet alleen om het lawaai, vat Harry samen. De bou levard verloedert. Hij wijst naar de rode kliko's op de boulevard. ,,Er stonden aanvankelijk alleen van die kleine, stalen designprul lenbakken. Totaal ontoereikend." ,,Nou zijn we weer aan het kla gen", zegt Ellen. „Terwijl we al leen willen aankaarten dat het beter kan. Er is niet genoeg sprei ding van horecazaken. Dit is be gonnen toen de friettent van Fredsons de enige zaak op deze boulevard werd. De frietzaak bij het Wooldhuis is afgebroken, de kiosk van Wilma moest weg. Tot die tijd hadden we nooit proble men hier. De verbinding met de achterkant van de boulevard, daar is ook niet goed over nagedacht. Als je wil dat mensen achter de boulevard parkeren, moet dat in orde zijn. En er is op de boulevard niet genoeg ruimte voor alle ge bruikers. Ik moet ook weleens het fietspad af om uit te wijken voor verkeer. Ze hebben het weleens over een hangend fietspad gehad, over het strand. Heb je gelijk een toeristische attractie." Helemaal afsluiten hoeft van hen ook niet. ,,Vanaf 1 uur alleen bestem mingsverkeer, bijvoorbeeld?", suggereert Harry. ,,We realiseren ons dat we op de boulevard wo nen. Maar hoort drugsoverlast daar ook bij?" Een beetje meer danstenten of ander vermaak voor de jeugd, dat zou ook schelen, denkt vijftiger Edwin, die zijn hond Tyson op het strand uitlaat. ,,Er is geen reet te doen op de boulevard. Hallo, het is geen 1940 meer." Anouk van 't Oor (19) en haar vriendin Daniëlle Goedhart zijn het daar roerend mee eens. Die boulevard moeten ze hen niet ook nog af pakken. ,,We willen alleen maar buiten zijn, beetje socializen, nummers uitwisselen. Vanwege corona kan er al zo veel niet. Wat moeten we anders dan een beetje rondjes rijden? Je zoekt elkaar op, je wil soms ergens zitten met een groepje. Als je thuis blijft, ,,De boulevard is van iedereen. Ik ken heel veel mensen die weke lijks, zo niet dagelijks, een rondje boulevard doen. Het is ook het eerste wat ik doe, als ik de provin cie uit ben geweest: een gevoel van thuiskomen." Ondernemers zijn het met hem eens, blijkt wel uit een onder zoekje van Pedro Ventevogel (ei genaar restaurant Waterfront/ho tel Truida en bestuurslid Horeca Nederland Vlissingen). ,,Van de zestien ondernemers zegt meer dan 86 procent: sluiting heeft grote impact op mijn bedrijf. Ruim 81 procent zegt: de politiek luistert niet naar ons, maar naar de bewoners. Dit zijn tegenstrij dige belangen, daar komen we echt niet uit. Bovendien, er valt niet te werken met de onvoorspel baarheid van een weersafhanke lijke sluiting." Hij kijkt op zijn te lefoon. ,,Kijk. Net een appje dat de boulevard morgen dicht gaat om dat het 25 graden zou worden. KNMI geeft voor Vlissingen maxi maal 24. En vorige keer hoorden we het maar twee uur van tevo ren!" Trajectcontrole Op de hoek van Boulevard Bank ert en Coosje Buskenstraat, tegen over Frituur Bankert, zitten Sjaan en Jan Jasperse lekker in het zon netje. Op hun eigen terras, hoe mooi kun je het hebben. Hond Gipsy ligt onder de tafel. Sjaan en Jan zijn afgekeurd. Na een leven van werken, elke dag genieten van de boulevard. ,,Van mij hoeven ze hem niet af te sluiten. Dan zie ik geen mens meer. Hoe drukker, hoe leuker", zegt Sjaan tevreden. Jan: ,,Je kunt elkaar soms bijna niet verstaan van de scooters en motoren die rondscheuren. Een beetje minder soms zou wel fijn zijn. Die aso rijders moeten ze maar boetes geven. Hier in de bocht geven ze soms flink gas. Trajectcontrole, dat zouden ze moeten doen. Maar tourders, daar hebben we geen last van. Van de week stonden er hier bij de friettent dertig motoren. Gewel dig." ,,Hoi, Sjaan!" Sjaan groet de fiet ser terug. ,,Als ik van iedereen die gedag zei een euro kreeg, had ik er wel duizend op een dag." Overlast van groepen jongeren? Drugs? ,,Niks, nooit. Wij slapen aan de Voor Jan achterkant, dat scheelt." Jan: en Sjaan „Sporadisch. Als het heel mooi Jasperse weer is. Stoor ik me niet aan. Wij geldt: hoe dronken ook graag ons wijntje." meer zie- Ja, dat 'rondje boule'. Beetje len, hoe chillen, ijsje eten. Jeugd die elkaar meer opzoekt. Is dat nou zo erg? Nee, vreugd. zegt Harry. „Zolang niemand roTO dirkjan overlast veroorzaakt." Boulevard- GJelteMa bewoners hebben foto's geno men van de overlastgevers. Een rij volwassen kerels, zuigend aan een ballonnetje dat net gevuld is door een dealer. Een groep jonge ren die de toegang tot een flat verspert. Wil jij dat voor je deur?, vragen ze. Nou dan. Harry is voorzitter van de Ver eniging van Eigenaren van een appartementencomplex aan de Boulevard Bankert: hij krijgt alle klachten onder ogen. Daarom wil hij liever niet met zijn achter- Thijs Wil- naam in de krant. ,,Soms is het lemse, ini- hier voor de deur compleet disco. tiatiefne- Laatst kreeg ik om 12 uur 's nachts mer van de een berichtje van iemand die niet petitie De slapen kon van het lawaai. Weet boulevard u wat het is, ze parkeren hun auto is van ie- hier voor en zetten dan boom- dereen'. boxen op straat. Van die blue- foto dirkjan tooth speakers." gjeltema ZATERDAG 12 JUNI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Op de boulevards (De Ruyter, Evert- sen en Bankert) wonen 777 mensen. A De boulevard verloedert, vinden Harry en Ellen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48