Prinses ziet af van jaarlijkse toelage van 1,6 miljoen euro Ziggo Sport wil kijkers Formule 1 niet kwijt II NIEUWS 3 Beatrix aan haar oor geopereerd De directie van Ziggo Sport is in ge sprek met de Formule 1-gezichten Rob Kamphues, Robert Doornbos en Tom Coronel om het goed beke ken vrijdagavondprogramma For mule i Café te behouden en uit te breiden met een nabeschouwing op maandag. Mocht de Nordic Entertainment Group (Nent), de Scandinavische streamingsdienst die de Formule 1- rechten voor Ziggo Sport weg kaapte, het trio willen overnemen, dan hoopt Will Moerer, de direc teur van Ziggo Sport, op een sa menwerking. ,,Zonder die gasten hebben we geen racecafé", erkent hij. Ook wil hij in onderhandeling met Nent over een sublicentie, zo dat Ziggo Sport samenvattingen kan uitzenden. Gemiddeld kijken 1,5 miljoen Nederlanders naar de prestaties van Verstappen. Moerer zag het verlies van de uit zendrechten niet aankomen. Zijn tweede bod - het eerste bod was te laag - was naar eigen zeggen zó hoog dat hij nooit had verwacht overboden te worden. ,,Noem me optimistisch of misschien onnozel. Maar ik dacht: dit kan bijna niet meer misgaan." Moerer wil meer inzetten op de IndyCar, een Amerikaanse race klasse die steeds popularitder wordt, zeker sinds de Nederlander Rinus van Kalmthout onlangs zijn eerste zege behaalde. ,,Daarnaast kijken we ook naar de MotoGP, waarvan de rechten vrijkomen. Ziggo Sport gaat dus zeker niet weg van het racen." Media Cultuur LEIDEN Prinses Beatrix is gisteren in het Leids Univer sitair Medisch Centrum ge opereerd aan haar linkeroor. De moeder van koning Wil- lem-Alexander had een cho- lesteatoom. Dat is een hard nekkige vorm van midden oorontsteking, waarbij ont stekingscellen de botjes in het middenoor aantasten. Dat kan leiden tot gehoorverlies. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst kan prinses Be atrix vandaag naar huis. De 83-jarige prinses is nog ac tief. Zo deed ze eind mei nog mee met de jaarlijkse vrijwil- ligersactie NLdoet van het Oranjefonds. Met de politieke antenne van prinses Amalia lijkt het goed te zitten nu ze zelf heeft besloten de komende jaren af te zien van 1,6 miljoen euro per jaar. Dat heeft ze een enthousiaste minister-president Mark Rutte in een brief laten weten. vendien merken een sociaal-maat schappelijke antenne te hebben. Dat inkomen en de onkostenvergoeding ervaart ze als 'ongemakkelijk zolang ik daar weinig als tegenprestatie te genover kan stellen'. ,,Wat een verstandige vrouw is dit!'' zegt het aangenaam verraste PvdA-Kamerlid Attje Kuiken. ,,Ze kijkt naar wat heb ik nodig, wat straal ik daarmee uit. Dit zal op veel waardering kunnen rekenen.'' Gebaar ,,Goed gebaar'', meldt D66-Kamerlid Joost Sneller. Hij zei eerder dat het zeker bij deze uitkering aan de fami lie is om een gebaar te maken. VVD- Kamerlid Rudmer Heerema: ,,Ik kan me goed voorstellen dat zij afziet van de toelage omdat zij niet levert voor wat er wordt verwacht.'' Donderdag werd bekend dat Amalia cum laude voor het vwo is geslaagd. Amalia is daarmee iedereen voor, want het kan niet anders of zij heeft via social media het rumoer geregis treerd dat sinds vorig jaar gaande is. De kroonprinses staat bekend als een sociaal voelend persoon en dat blijkt ook uit haar brief. Ze verwijst dan ook naar andere studenten 'die het zoveel moeilijker hebben, zeker in deze onzekere coronatijd'. Het is een trendbreuk in de lange reeks van negatieve publiciteit waar mee de Oranjes het nieuws halen. De kapitale speedboot van de koning - hij wilde hem heel graag hebben, vergoelijkte de koningin onlangs -, de vakantiereis naar Griekenland in coronatijd, de verbouwingen aan 'het steigertje' in de Middel- landse Zee, de jaarlijkse inko mensstijging van leden van het Koninklijk Huis in tijden van economische crisis, de vakan tievilla in Mozambique en de inboedel van de paleizen. De ;j lijst kan langer en telkens le verde het schade op aan de beeldvorming. Zo kelderde het vertrouwen in de Oran jes in het afgelopen jaar naar 47 procent, door de vakan tietrip naar Griekenland. Met haar voornemen om de staatstoelage waarop ze vanaf haar 18de recht op heeft terug te storten, maakt de 17-jarige kroonprinses een einde aan een lange reeks van nega tieve publiciteit over de Oranjes over materiële zaken. Ze volgt daar mee het voorbeeld van de Belgische prinses Elisabeth, een generatiege noot, die vorig jaar aangaf af te zien van bijna een miljoen per jaar. Het is Amalia's eerste grote beslis sing nu ze 7 december aanstaande 18 jaar wordt en recht heeft op ruim anderhalf miljoen euro per jaar. Ze zal het geld tot het einde van haar studie maandelijks terugstorten. Komend jaar heeft ze een tussenjaar waarin ze de wereld wil ontdekken. Gesteld dat haar studie vier jaar duurt, zal zij voor 2027 geen aan spraken maken op een financiële toelage. Amalia is dan 23 jaar. Als 12-jarige maakte Amalia voor het eerst mee dat er in de Tweede Kamer werd gedebatteerd over de uitkering waarop ze recht heeft als ze 18 is. Premier Rutte verdedigde haar tegen 'populisme'. De kroon prinses heeft ruim vijfjaar kunnen nadenken over deze stap. Waardering Rutte zegt nu: Ik kan er alleen maar begrip en waardering voor hebben. Wees nou blij dat we een kroonprinses hebben die zelf zo'n brief stuurt, uit haar gevoel zegt: 'Dit doe ik'. Ga dit nou niet proble matiseren. Dit is alleen maar goed nieuws, dat ze dit zo zelf doet. Daar kunnen we als samenleving toch al leen maar van zeggen: wauw, dat We kunnen alleen maar zeggen: wauw, dat wordt een geweldige koningin wordt een geweldige koningin!'' Ten paleize heeft Amalia ongetwij feld van haar vader gehoord dat hij in 1986 ook een Kamerdebat over zich heen kreeg in aanloop naar zijn 18de jaar. Daarin stelde het linkse Kamerlid Andrée van Es dat ze het volkssentiment bij de tramhalte had opgesnoven dat het niet was uit te leggen dat 'een snotneus van 18 zo veel geld krijgt'. Komend najaar zou er weer dis cussie ontstaan bij de begrotingsbe handeling Koninklijk Huis over de toelage die Amalia op haar 18de ver jaardag mag ontvangen. Daarom ke ken afgelopen maand verschillende Tweede Kamerleden met gepijnigde blik naar dat vooruitzicht. ,,Moet ik daar echt wat van vinden?'' zei een progressief Kamerlid. Met haar brief aan Rutte haalt Amalia de angel uit een stekelig de bat over haar positie. Amalia laat bo- zaterdag 12 juni 2021 GO Amalia haalt angel uit gevoelig politiek debat Ziggo Sport wil, ondanks het verlies van de Formule 1- uitzendrechten, vol blijven inzet ten op de autosport om een massaal vertrek van abonnees te voorkomen. Het Formule 1 Café blijft, de IndyCar wordt groter gemaakt en de zender aast ook op de MotoGP. Hanneke van Houwelingen Dennis Jansen Hilversum Jan Hoedeman Den Haag Prinses Amalia zal het geld dat ze ontvangt als ze 18 jaar wordt tijdens haar studie maandelijks terug storten. FOTO ANP - Mark Rutte, demissionair premier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3