Marathonwinnares wint dopingzaak BARRY VAN DER HOOFT Hulstenaar in staf Congo-Brazzaville ZEELAND 15 Twee jaar na de Afrika Cup met Guinee is verzorger Sven de Wilde nu opnieuw werkzaam bij een Afrikaans nationaal team. ,,Ik sta er verder met weinig verwachtingen in.'' In de zomer van 2019 sprak hij de hoop op nóg een nieuw avontuur al uit. Het verblijf van verzorger Sven de Wilde met Guinee op de Afrika Cup was net ten einde, toen het al vrijwel zeker was dat de Belg Paul Put na het verlies in de achtste fina les daar niet langer bondscoach zou blijven. 'Maar wie weet krijg ik on der hem nog wel een nieuwe kans', sprak de inmiddels 27-jarige Hul stenaar destijds. Twee jaar lang bleef het stil. Tot vorige week dinsdag, toen De Wilde een appje ontving van een ex-collegaverzorger. Exact een week later zat hij samen met hem en drie andere Belgische stafleden al op het vliegtuig naar het Turkse Antalya, waar hij nu met Congo- Brazzaville tot en met 16 juni op trainingskamp is. Het nieuws dat Put bondscoach was geworden van het land in Cen traal Afrika - ruim vijf miljoen in woners en buurland van Conga Kinshasa - was de werknemer van Yara niet ontgaan. ,,Na zijn aanstel ling bij Congo-Brazzaville had ik hem per mail gefeliciteerd. Van het een kwam het ander. Het is alle maal snel gegaan en het was ook even stressvol. Ik bedoel, er is het gedoe met corona en met je werk moet je het ook nog kunnen rege- Was het vorige avontuur met Guinee enkel toegespitst op de Afrika Cup, daar is het nu de bedoe ling dat de Zeeuws-Vlaming zeer frequent deel uit gaat maken van de stafvan Put. ,,Ik had voor vertrek al leen nog maar digitale gesprekken met ze gevoerd, maar de verdere toekomst zal in Turkije uiteraard Het zou niet verkeerd zijn om Sadio Mané van dichtbij te zien voetballen worden besproken. Ik sta er verder met weinig verwachtingen in. In 2021 zijn er drie WK-kwalificatie- wedstrijden (tegen Senegal, Nami bië en Togo, red.) waar ik - als het mogelijk is - toch graag bij zou wil len zijn. Het zou toch niet verkeerd zijn om Sadio Mané (Senegalese steraanvaller van Liverpool, red.) van dichtbij te kunnen zien voet ballen. Een nieuwe Afrika Cup zit er trouwens niet in want Congo- Brazzaville heeft zich niet weten te kwalificeren." De Wilde bleef de afgelopen ja ren aan de weg timmeren in de voetbalwereld. Hij bleef contact houden met zijn voormalig col lega's van Guinee en enkele spelers. Zo werd hij in het seizoen 2019 2020 bijvoorbeeld de persoonlijke verzorger van Idrissa Sylla, die on der meer uitkwam voor Queens Park Rangers en Anderlecht. ,,Dat seizoen werd hij verhuurd aan Oos tende en dus reed ik iedere donder dagavond naar zijn huis, honderd kilometer heen en terug. Ik kwam er ook achter dat Oostende een erg gezellige VIP-tent heeft na thuis wedstrijden", lacht De Wilde. Anthony Lurling Ondertussen was en is de twintiger ook nog verzorger bij de mannen van Hontenisse én is hij daar trainer van de vrouwenploeg. Bij uitwed strijden rijdt hij met zijn speelsters het halve land door, terwijl hij dat op zaterdag ook al doet. Op die dag wordt hij als verzorger namelijk in gehuurd door NAC Breda, waar hij verantwoordelijk is voor de Onder 15 en komend jaar aan zijn tweede jaar begint. ,,Wedstrijden tegen Ajax, PSV en Feyenoord, dat is na tuurlijk leuk. Oud-speler Anthony Lurling wordt de nieuwe trainer van het team." De komende tijd ligt de focus nog op het verblijf in Turkije met zijn Belgische collega's, bij wie hij via zijn werkzaamheden bij de voet ballers van Sint-Niklaas destijds in beeld kwam. De Wilde: ,,We spelen hier twee oefenwedstrijden en trainen iedere dag. Echt bekende spelers lopen er niet tussen, zoals toen bij Guinee wel het geval was. We zitten trou wens in hetzelfde hotel als Togo, Niger en ook Guinee. Wie weet loop ik dus nog wat oude bekenden tegen het lijf." Column zomer van 2000, Frank Rijkaard was bondscoach en ik wilde hem tijdens een warme nacht al slaapwandelend van advies voor zien. Ik trok mijn vriendin mee naar de gang van ons Vlissingse flatje en vertelde haar daar wat de ideale opstelling was voor het Nederlands elftal. Zij werd als eerste echt wakker, geloof ik, en maakte een einde aan het gedoe. Kom, we gaan slapen. Ik heb het nog wel eens, dro men over wedstrijden of voetbal lers, maar zo gek als toen is het al lang niet meer geweest. Over dit EK heb ik in ieder geval nog niet gedroomd. Het gisteravond be gonnen eindtoernooi moet bij veel mensen nog echt gaan leven heb ik het idee, maar ik had daar als tiener en twintiger nooit last van. Ver van tevoren was ik al met het eindtoernooi bezig, met kriebels in de onderbuik, zeker na de ervaringen van 1986 en 1988. Bij het WK van 1986 in Mexico waren veel wedstrijden alleen 's nachts te bekijken. Mijn vader nam Betamax-videobanden vol op, zodat ik de volgende dag naar Maradona en co. kon kijken, met het stemgeluid van Rik de Saede- leer (Goal de Belgica!). In 1988 kende ik ieder plaatje in het Pa- nini-boek en zat ik met mijn va der en ooms op de tribune in Gelsenkirchen. Wim Kieft ver anderde tegen Ierland een bal met het hoofd van richting, de rest is geschiedenis. De toernooien daarna volgde ik op de voet, maar de eerstvol- Ik kende ieder plaatje in het Panini-boek gende wedstrijd op een eind ronde - live in het stadion - volgde pas in 2000. Nederland Frankrijk werd 3-2, voor de halve finale tegen Italië kreeg ik één kaartje. Midden in een toetsweek ging ik met de trein van Vlissin- gen naar Amsterdam, onderweg probeerde ik te studeren. Daar kwam héél weinig van terecht. Oranje miste een handvol straf schoppen en werd op dramati sche wijze uitgeschakeld. De vol gende ochtend haalde ik een 2,3. (Lang leve de herkansing!) De kriebels bleven bij de toer nooien die volgden, zeker ook bij de EK's en dat onvergetelijke WK, met een plekje op de pers tribunes. Gisteren was het pre cies 11 jaar geleden dat het WK in Zuid-Afrika van start ging met de openingswedstrijd van het gastland tegen Mexico. De tijd vliegt, maar de goal van Siphiwe Tshabalala staat nog steeds op mijn netvlies. Een vriend vertelde me dat hij op een mooi EK hoopt. Voor hemzelf als kijker, maar vooral voor de kinderen die gaan kijken. Ze moeten er kriebels van in hun buik kunnen krijgen en er jaren later nog steeds over praten. Of er iets over schrijven, hun ervarin gen delen, online en op papier. Misschien wel op deze plek. VLISSINGEN De Friese atlete Hinke Schokker is vrijgesproken van dopinggebruik. Dat meldt het onderzoeksprogramma Pointer, dat de uitspraak van de stichting Instituut Sportrechtspraak (ISR) in handen heeft. Hinke Schokker werd in de cember 2019 voor vier jaar ge schorst door de Atletiekunie, om dat na haar zege op de 100 kilome ter bij het Nederlands kampioen schap een verboden middel is aangetroffen. Eerder dat jaar (in april) won Schokker de Marathon Zeeuws- Vlaanderen in een parkoersrecord en later dat jaar (in oktober) ein digde ze tijdens de laatste Kust- marathon eveneens op het po dium. Ze werd derde. De Atletiekunie schrapte haar naam uit diverse uitslagen, de or- ganisaties van de Zeeuwse mara thons deden dat niet. Dat konden ze beslissen, omdat beide mara thons geen officiële wedstrijden voor de Atletiekunie zijn. Schokker procedeerde ander half jaar om de dopingaantijgin- gen aan haar adres te weerleggen. Het middel waarop ze betrapt werd - Modafinil - gebruikte ze naar eigen zeggen tegen concen tratieproblemen. Daarvoor heeft ze nu met terugwerkende kracht medische dispensatie gekregen. Na de schorsing eind 2019 stopte Schokker met lopen, maar in de tussentijd heeft ze het voor zichtig weer opgepakt. Niet om de top te halen, dat was nooit haar in tentie. ,,Maar ik loop voor de lol één of twee keer per week'', ver telde ze gisteren opgelucht bij NPO Radio 1. zaterdag 12 juni 2021 PM Nieuw hoofdstuk voor De Wilde Juriën Dam Hulst len", vertelt een inmiddels opge luchte De Wilde. -Sven de Wilde (27) @Barryvdh9 Kriebels Daar stonden we dan, midden in de nacht, met z'n tweeën. Het was de Sven de Wilde met het shirt van Guinee. archieffoto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39