ZEELAND 11 Staten mogen straks kiezen: 80 of 100 op de Oesterdam Staten kibbelen over eigen bijdrage: 'Handje ophouden bij schoolkinderen' OV£|g£RANNeN TppgH} IK PACHT BEZICH11&N& CORDEJONGE De snelheid op de Oesterdam blijft voorlopig 100 kilometer er uur. Over een paar jaar wordt de weg opnieuw ingericht. Als het zo ver is, legt het provinciebe stuur twee varianten voor aan de Staten: een nieuwe inrichting met 80 kilometer en een met 100. ,,Tot die tijd nemen wij geen onomkeerbare besluiten", be loofde gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, verkeer) gisteren. Hij gaf ook aan dat een rondweg om Oud-Vossemeer prioriteit heeft. ,,Er moet echt iets gebeuren aan het vrachtverkeer en ander verkeer door de kern. De leef baarheid is in gevaar." Binnen een jaar ligt er een startnotitie voor de rondweg. Met die toezeg ging kreeg hij een voorstel van ta fel van VVD, CDA, Forum voor Democratie en PVV/Bosch, waarin werd aangedrongen op handhaving van de 100 kilome terweg en een voortvarende aan pak van de rondweg. In 2016 heeft de provincie in een Mobiliteits plan aangegeven dat de Oester- dam terug kan naar 80 kilometer per uur. Vorig jaar kwam daar nog een argument bij: het zou schelen in de uitstoot van stikstof. Het veer voor fietsers en voetgan gers over het Kanaal Gent-Terneu- zen komt jaarlijks 50.000 euro te kort. Tot twee keer toe hebben de gemeente Terneuzen en de pro vincie de helpende hand geboden. Tot dusver wilde de provincie het veer niet blijvend financieren, waardoor opheffing dreigde in 2022. Donderdag kwam een kente ring, doordat de coalitiepartijen PvdA, CDA, VVD en SGP - een ruime meerderheid in de Staten - een voorstel indienden om het veer blijvend te steunen. Gisteren is dat voorstel aangenomen met 31 stemmen voor en 7 tegen. Twee keer niks Toch is nog geen jaarlijks bedrag afgesproken. Ook het bedrijfsleven moet een duit in het zakje doen en gebruikers moeten gaan betalen voor de overtocht. Vooral die laat ste voorwaarde stuitte op fel verzet Ik neem het pontje maar af en toe. En als ik er straks voor moet betalen, dan blijf ik dat doen van de oppositie. ,,Stellen we ge woon budget beschikbaar, of gaan we weer eerst overleggen en dwin gen we de stichting om haar handje op te houden bij schoolkinderen die over willen steken?", vroeg Ro bert Koevoets (ProZeeland). ,,We gaan een vrijwilligersorganisatie opzadelen met administratie en toezicht voor een bedrag van twee keer niks", mopperde George Ler- nout (50Plus). ,,Wat als blijkt dat de inning meer kost dan het op- Ik ga elke dag met het pontje. Maar als ik elke dag moet betalen, dan ben ik zo arm brengt?", wilde Ger van Unen (SP) weten. Forum voor Democratie, ProZee land en SP kwamen met een alter natief voorstel, dat het niet haalde. Zij wilden minimaal 25.000 euro per jaar in het pontje steken en ook financieel te hulp schieten bij on voorziene reparaties. Dat laatste noemde gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer) 'een open eindregeling'. Hij vindt het 'een principieel punt om van gebruikers een bescheiden bijdrage te vragen'. ,,Over die inning wil ik in gesprek met de stichting over hoe je dat zou kunnen doen. Als het meer kost dan oplevert, doen we het niet." Scharrelen we bij elkaar ,,Wij kunnen hiermee wel uit de voeten", reageerde voorzitter Meer- ten Dallinga van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil na het debat. ,,Dagelijks geld vragen voor een overtocht gaat niet gebeu ren. Als proef hebben we dat al ge daan. Dan moet je 's morgens om zeven uur naast de kapitein nog twee vrijwilligers op de pont zet ten. We kunnen wel donateurs- kaarten en abonnementjes verko pen. Het komt er toch op neer dat wij zelf voor 10.000 euro moeten zorgen en de provincie en de ge meente ieder voor 20.000. We scharrelen dat wel bij elkaar." zaterdag 12 juni 2021 GO makelaars Ernst Jan Rozendaal Middelburg Pont gered, gebruiker dokt mee Het pontje bij Sluiskil is gered. De vrijwilligersstichting die het veer exploiteert kan uit de voe ten met de oplossing die de provincie heeft bedacht. Toch leidde het idee om gebruikers te laten betalen gisteren tot felle debatten in Provinciale Staten. Ernst Jan Rozendaal Sluiskil Scholieren fietsen het pontje bij Sluiskil af. foto CAMILE SCHEL- STRAETE «EP Kill 3EISEDEH !0 UM LIJNT":: IAIMDT SLUISKIL --- - - -Sebastiaan Thijs -Sem Groos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35