Kop koffie komt met een wijze les <>- If II 7 LUCIE VAN DAM VAN ISSELT EXPOSITIE IN MUSEUM VEERE DE SCHOTSE HUIZEN Lucie van Dam van Isselt was dol op madeliefjes. Toen ze begin vorige eeuw lange tijd in Veere woonde, schilderde ze die bloemetjes veel. Haar achterkleindochter Karen Ekker wijst in Museum Veere De Schotse Huizen naar de vele schilderijen waarop ze te vinden zijn. ,,Zij zag de schoonheid van onkruid." ^wandaag wordt de expo- ^Jsitie met werk van Lu- cie van Dam (1871 1949) geopend in het museum. Aanleiding is haar 150e geboortedag. Maar conservator Joost Bakker vindt ook dat haar werk gewoon gezien mag worden. ,,En zeker hier in Veere waar ze zo'n 25 jaar woonde en werkte." Hij vertelt dat zij één van Nederlands beste (bloem)stille- venschilderessen is en dat ze een eeuw geleden een grote naam was in de Nederlandse kunstwereld. Van Dam is vooral bekend door het gebruik van vele kleuren wit in haar stillevens. Als voorbeeld laat hij het schilderij Margrieten in witte vaas zien, dat een promi nente plek heeft midden in de ex positiezaal op de eerste verdie ping. Ze schilderde die enorme bos margrieten in 1915 en het lijkt wel of het boeket nog steeds mee beweegt met een zachte bries. Alles uit de keuken Alles wat in haar keuken terecht kwam, gebruikte Van Dam voor haar schilderijen. Zo heeft ze wer- Want dan kom je er dus achter dat Beagles als proefdieren worden ge bruikt omdat ze zo extreem trouw zijn. ,,Wij hadden vroeger thuis zelf een Beagle", vertelt Kelly Ver donk, een van de drijvende krach ten achter het initiatief. ,,Die die ren kun je adopteren na hun tijd in het laboratorium. In hun nieuwe leven beleven ze heel veel eerste keren. Daarom laten wij mensen vertellen over hün eerste keren." Het is maar een voorbeeldje uit de tentoonstelling genaamd WE ARE, die bestaat uit zestien die- Beagles worden als proefdieren gebruikt omdat ze zo extreem trouw zijn renportretten, acht spoken word- voorstellingen en heel veel infor matie die via QR-codes en quizzen kan worden achterhaald. Kelly Verdonk schreef de teksten, Lon- neke Grimbergen maakte de kunst, Emma Spannenberg zorgde dat de tentoonstelling bekend raakte bij het grote publiek. Primeur in Middelburg De hele maand juni is het collec tief te vinden bij Het Koffiepand, HoneyPie, Jells Lunchcafé Tuin terras, R0ST en Warung Senang. Allemaal diervriendelijke, zelfs ve- ganistische ondernemers in Mid delburg. Daarna reist het gezel schap door naar Leiden, waarna de rest van het land volgt. ,,We willen mensen op een leuke manier laten kennismaken met dierenwelzijn", vertelt Verdonk. ,,En ondernemers een steuntje in de rug geven tij dens deze crisis. Zo maken we sa men de wereld een stukje mooier." Voor wie meer wil weten: weare-tentoonstelling.nl/ locaties/middelburg. (1906) van vrouwen die vlas trek ken terwijl op de achtergrond on miskenbaar de toren van het stad huis van Veere is te zien. En op an dere werken is vaak de Groote Kerk te zien. De ene keer vaag op de achtergrond, de andere keer prominent in beeld. Bakker durft te stellen dat ze als geen ander de schoonheid van Veere in al haar facetten wist vast te leggen. Dat geldt ook voor een aantal portret ten van Veerenaren zoals Johanna Poppe, haar hulp in de huishou ding of haar buurmeisje Hinke van de Hamme. Blijvende fascinatie Karen Ekker kwam als tiener in aanraking met het werk van haar overgrootmoeder. ,,Ik kreeg op een gegeven moment van mijn opa, haar zoon, een schilderijtje van haar. Dat was in de tijd dat ik op mijn kamer vooral posters had. En daar kwam plotseling dat schilde rij tussen te hangen." Het zorgde er wel voor dat ze een blijvende fascinatie voor Lucie van Dam ontwikkelde en op zoek is naar al het werk van haar overgrootmoe der. Ze heeft er tot nu zo'n 550 we ten te traceren, die ze bijeen heeft gebracht op een speciale website die helemaal gewijd is aan Lucie van Dam. ,,Ik vermoed trouwens dat ook hier in Veere en op Wal cheren nog onbekend werk van haar hangt." Ze hoopt dan ook dat bezitters dat via die site melden zodat ze een totaal beeld kan krij gen van alles wat haar overgroot moeder ooit maakte. ,,Dat zou mooi zijn." De expositie is tot en met zon dag 7 november dagelijks te zien in Museum Veere De Schotse Hui zen. Info: lucievandamvanisselt.nl. Conservator Joost Bakker en achterkleindochter Karen Ekker richten de expositie van Lucie van Dam in. foto lex de meester ken waarop rabarber op de keu kentafel ligt of asperges. Maar ook op die doeken duiken de madelief jes, of meizoentjes zoals zij ze noemde, vaak op. Een lang bezoek aan Florence zorgde ervoor, aldus Bakker, dat ze bloemen ging schil deren. ,,Daar in Italië zag ze het schilderij Flora van Titiaan. Het toont een jonge vrouw met bloe men in haar rechterhand. Dat de tail inspireerde haar." Maar in haar Veerse periode be perkte ze zich niet alleen tot stille vens. Ze trok er met haar schil dersgereedschap ook op uit en legde vast wat ze zag. Een vroeg voorbeeld daarvan is een schilderij Ik vermoed dat ook hier in Veere en op Walcheren nog onbekend werk van haar hangt zaterdag 12 juni 2021 'Zij zag de schoonheid van onkruid Emile Calon Veere Wie deze maand een kop koffie drinkt bij R0ST of een taartje eet bij HoneyPie, kan zomaar heel stilletjes thuiskomen. Deze en nog drie Middelburgse zaken doen namelijk mee met een reizende tentoonstelling over dierenwelzijn. Wat je daar leert, stemt niet altijd vrolijk. Wendy Wagenmakers Middelburg Villa Valentijn Middelburg Kinderdagverblijf Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg staat voor knus, persoonlijk en duurzaam. En is al bijna 20 jaar uw vertrouwde adres voor kinderopvang. U kunt ons vinden aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg. Ons landelijk registratienummer is 257589806. Opvangvormen zijn: 52 weken p/j. Hele-, halve- en verlengde dagen, incidentele-, ruildagen en uurtje factuurtje en flexibele opvang. Villa Valentijn Middelburg maakt gebruik van wasbare bamboeluiers. Waarom eigenlijk persé zo'n wasbare luier? Het is gewoon beter voor het milieu. En de kinderen zijn eerder zindelijk. We hebben vier groepen in de volgende leeftijd: 3 mnd. -1 jaar (Gele groep), 1 - 2 jaar (Roze groep), 2 - 3 jaar, (Rode groep), 3 -4 jaar (Blauwe groep), waardoor we de kinderen op maat tijdens de verschillende ontwikkelingsstadia kunnen begeleiden en de overgang naar de basisschool optimaal Is. Ook Is een heerlijke 36 meter diepe ommuurde tuin aanwezig waar uw kinderen veilig in kunnen spelen. U kunt meer informatie vinden op onze website, t.w. www.villavalentijnmiddelburg.nl ons e-mailadres is info@villavalentijn.nl. Telefonisch zijn wij te bereiken op 0854-890090. I Margrieten in witte vaas van Lucie van Dam van Isselt. -Karen Ekker, achterkleindochter van Lucie van Dam van Isselt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31