Grieks restaurant laat Beursgebouw eindelijk weer draaien 'Bedrag doet recht aan al het werk door de vrijwilligers van Ondo' 6 Middelburg krabbelt na lastige tijd en miljoenenbezuinigingen weer overeind i Zuur. Dat vond wethouder Johan Aalberts van financiën ook. Dus nu er weer wat geld over is, maakt hij dat graag goed. ,,De gemeente moet zorgen voor goede sportac commodaties. Ondo heeft de uit daging eerst zelf opgepakt en heeft er recht op dat we dat geld alsnog geven, nu het weer kan." Ondo kan volgend jaar al 170.000 euro tegemoetzien van de gemeente - al moet de gemeente raad dat nog wel formeel goedkeu ren. ,,Daar ben ik echt blij mee ja", reageert voorzitter Arjen Hoef kens. Want de club schoot op ei gen kracht zo'n 250.000 euro voor. Geld terug naar de leden ,,We hebben geld uit onze begro ting gehaald, landelijke subsidie gekregen, de bouwkosten gedrukt door veel zelf te doen, een langlo pende lening bij een bank geslo ten, financiële acties opgezet én niet te vergeten de contributie heel fors verhoogd. We hebben de leden uitgelegd dat als we een ac- commodatie willen hebben die past bij de ledengroei en bij onze sportieve prestaties, dat ze ruim dertig procent meer moesten gaan betalen." ,,Dat we die 170.000 euro krijgen, doet recht aan onze zelf redzaamheid en de inspanningen van onze vrijwilligers. Graag geef ik geld terug aan de leden via de contributie. Maar we kunnen mis schien ook de lening deels aflos sen. We moeten als club maar een goed plan maken hoe we dit geld gaan gebruiken." Johan Aalberts: ,,We zijn weer fi nancieel gezond. En het perspec tief voor de komende jaren is goed. We houden volgend jaar 2,6 mil joen euro over, en dat loopt op naar 4,3 miljoen in 2025. Dat geven we niet allemaal meteen weer uit, want er hangen ons nog wat ri sico's boven het hoofd." Zoals? ,,Ons financieel herstelplan moe ten we bijvoorbeeld wel waarma ken. En we krijgen meer geld van het Rijk voor jeugdzorg, maar we weten niet wanneer en hoeveel. Terwijl we ondertussen nog steeds meer aan jeugdzorg uitge ven dan we vergoed krijgen." ,,De kosten voor de verduurza ming van gemeentelijke gebou wen zijn ook nog onduidelijk. Daarom zetten we elk jaar ruim acht ton apart om risico's op te vangen." „Bijvoorbeeld naar de scholen in de wijk Dauwendaele. Er komt geld voor uitbreiding van de Fran- ciscusschool en geld voor de nieuwbouw van Het Element en De Wilgenhof. Of dat dan alsnog een brede school wordt? Dat weet ik niet." ,,We steken ook geld in het soci aal warenhuis, voor de Kleding- bank en de Voedselbank, in het zorgloket TIM, in uitbreiding van de toezichthouders en in kademu ren die er echt heel slecht aan toe zijn." ,,Nee, we kunnen bezuinigingen niet terugdraaien. Daarvoor zijn de risico's ook nog te groot. Als we ons financieel herstelplan niet waarmaken, houden we ook geen geld over. En de belastingen moes ten juist omhoog om geld te vin- den voor noodzakelijke investerin gen." ,,Nou, ik ben wel blij dat ik het zo kan overdragen ja. We hebben niet al onze ambities kunnen waarma ken, de lijst met wensen was nog lang. Maar we willen de nieuwe gemeenteraad ook niet voor de voeten lopen. En dus blijven we terughoudend ambitieus. We heb ben niet nu nog even snel alle fi nanciële sluizen opengezet." happy. ,,Tuurlijk, corona is nog niet voorbij. Maar ik heb eetzalen op twee verdiepingen en twee terras sen voor het restaurant. Dus ik mag De broers begonnen het restaurant vorige zomer maar moesten na drie weken dicht vier keer vijftig mensen bedienen. Wat zal ik klagen?" Kasper doet of hij en Alajdin net aan de slag zijn. Maar de broers be gonnen hun restaurant in het uit 1635 daterende Beursgebouw vorig jaar zomer al. Niet direct onder een goed gesternte, geeft kok Kasper na enig aandringen toe. ,,We gingen er in augustus vanuit dat corona bijna voorbij was, maar drie weken later moesten we maanden dicht. De overgenomen inventaris bleek on bruikbaar: de oven en gasfornuizen gingen kapot, vloeren en plafonds waren glad en vies, kortom alles moest worden vernieuwd." Bij de pakken neerzitten, is niets voor de broers en familieleden (van wie er nog een handvol meewerken in de keuken en de bediening). ,,We hebben hard gewerkt, maar zijn vooral de Vlissingers dankbaar. Die wisten ons te vinden toen je alleen mocht afhalen. Ook de gemeente helpt, we mochten een extra terras aan de overkant van de straat zet ten. Klanten en boa's hebben er voor gezorgd dat we het redden." Vlissingen De faam van het eethuis aan het centrale Beursplein was de laatste jaren tanende, zodat de Zaplluzha- ni's graag laten weten dat hun res taurant niets met voorgangers - die meestal de naam De Beurs koester den - te maken heeft. Kasper is tij dens een zomerse dag helemaal zaterdag 12 juni 2021 'We moeten nog voorzichtig zijn' Korfbalvereniging Ondo opende in augustus vorig jaar het vernieuwde clubgebouw. Wethouder Johan Aalberts (links) was aanwe zig bij het doorknippen van het lint. Aan het andere einde van het lint, helemaal rechts, staat voorzitter Arjen Hoefkens van Ondo. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Jarenlang werd KV Ondo door de gemeente als voorbeeld ge steld voor andere clubs: kijk eens wat ze daar allemaal op eigen kracht kunnen! ,,Dus ja", zegt voorzitter Arjen Hoefkens, ,,het was natuurlijk wel erg zuur dat toen wij de gemeente nodig hadden voor de noodzakelijke verbouwing en uitbreiding van de kleedkamers en kantine, het antwoord was: 'Sorry, we heb ben geen geld.'" De pijn van miljoenenbezuinigin gen en belastingverhoging is nog zeker niet voorbij. Toch heeft Middelburg ook een beetje goed nieuws: volgend jaar blijft er weer wat geld over. En dus kan er weer geïnvesteerd wor den. ,,Heel voorzichtig", waar schuwt wethouder van financiën Johan Aalberts, ,,we doen alleen wat echt noodzakelijk is." Maurits Sep Middelburg Hoe staat Middelburg ervoor? De komende vier jaar wordt elk jaar anderhalf miljoen euro geïn vesteerd in nieuwe dingen. Of in dingen die al eerder hadden moeten gebeuren. Waar gaat het geld naartoe? U zegt dat er geld over blijft; je zou ook kunnen zeggen dat er meer wordt bezuinigd dan nodig is, of dat de belastingen onnodig veel zijn verhoogd. We zitten negen maanden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat u nu weer geld kunt uitge ven, is wel fijn voor uw politieke erfenis. Kasper (links) en Alajdin Zaplluzhani voor het markante Beursge bouw waar ze oude glorie willen laten herleven. foto lex de meester Voor de zekerheid hebben de broers Kasper en Alajdin Zaplluzhani hun Grieks en Medi terraans restaurant Kala ge noemd. Kala is Grieks voor goed, zodat klanten direct weten dat de keuken in het voor malige Beursgebouw van Vlis- singen dik in orde is. René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30