Ja! Beter dan goud Nee! Wordt nooit wereldmunt ECONOMIE 17 Verrassend Vlieland! meent hij. ,,Op de heel korte ter mijn is dat zo. Maar op de langere termijn zie je dat de munt in waarde stijgt.'' Een ander argument is dat de bitcoin een piramidespel is. ,,Dat klopt niet. Bij een piramidespel wordt de winst betaald uit de inleg van nieuwe deelnemers. Als er geen nieuwe deelnemers bijkomen, stort het in en ver dwijnt het. De bitcoin verdwijnt echter niet.'' [|fl Tegen de bitcoin criticus van cryp- tomunten. „Maar onder eco nomen ben ik nog 1 mild." Toch MA noemt hij de econo mische argumenten van voor standers van cryptomunten zonder meer 'apekool'. ,,De bit coin als geld is een no-go. Het idee dat de bitcoin een wereld valuta kan worden klopt gewoon niet. We hebben hier in Europa al moeite met de euro als een heidsmunt. Laat staan dat er één munt voor de hele wereld komt.'' Dat de bitcoin of een andere cryptomunt tot echt geld uit groeit, ziet de Rabo-econoom niet gebeuren. ,,Als betaalmiddel is het niet handig. Je weet niet wie de eigenaar is. Er is veel ille gale handel in bitcoins.'' Boonstra wijst erop dat de bit- coin nauwelijks wordt geaccep teerd als betaalmiddel. ,,In El Sal vador nu wel. Daar wordt de bit- coin naast de Amerikaanse dollar officieel betaalmiddel. Maar twee valuta naast elkaar die per dag wel 10 procent in waarde kunnen verschillen, dat gaat niet wer ken.'' Ook voor waardeopslag, ook een functie van geld, zijn crypto- munten ongeschikt. ,,De waarde fluctueert te veel. Eigenlijk zijn ze alleen goed als beleggingscate gorie met een hoge volatiliteit.'' Dat de klant grote risico's loopt op verlies is op zich geen argu ment voor een verbod. ,,Met de Staatsloterij heb je ook grote kans Als betaalmiddel is het niet handig. Je weet niet wie de eigenaar is op verlies. Zorg ervoor dat de voorlichting op orde is.'' En daar hoort bij dat beleggen in cryptomunten eigenlijk een piramidespel is. ,,Je kunt niks met cryptomunten. Je moet ze omzetten in andere valuta als je er iets mee wilt. Daarvoor heb je nieuwe instappers nodig en dat maakt het een piramidespel." Een nuttige rol ziet Boonstra niet voor de cryptomunten. Het pleidooi voor een onmiddellijk verbod op de cryptomunten deelt hij echter niet. ,,De bitcoin is niet zo groot dat hij het finan ciële systeem kan ontregelen. Koersexplosies en -implosies hebben geen effect op de reële economie. Als de beurs met 10 procent onderuitgaat, dan is er terechte vrees voor een recessie. Dat is niet het geval bij bitcoins. Laat die speeltuin maar bestaan.'' Boonstra heeft nog een ander argument om de cryptomunten te laten bestaan. ,,De techniek van blockchain (een digitaal re gister, red.) is wel interessant. Die gaat zijn weg wel vinden bij banken. Internationale betalin gen kunnen met de blockchain- technologie sneller en efficiënter worden bijvoorbeeld.'' Die tech niek wordt nu verder ontwikkeld dankzij de cryptobedrijven. Zolang de cryptomunten een speeltje voor beleggers blijven en de omvang beperkt is, bestaat er geen reden voor een verbod. Het verhaal wordt anders als de cryp- tomunten echt groot worden en tot ontwrichting van het financi eel systeem kunnen leiden. ,,Dan zullen de autoriteiten het heel snel killen", verwacht Boonstra. ,,Het is ondenkbaar dat centrale banken de stabiliteit van het fi nanciële systeem aan iets als de bitcoin overlaten. Het killen van de bitcoin en andere cryptomun- ten is dan heel snel geregeld.'' Het voordeel I van PZC B Hotel DoniaState (3*) arrea zaterdag 12 juni 2021 om KSI Wim Boonstra, hoofdeco- noom bij Rabobank en hoog leraar economie, is al jaren een -Wim Boonstra, Rabobank i Pieter Hase- kamp, direc teur van het Centraal Plan bureau, wil af van de bit- coins. Omdat je het verdient! i v. '.ÏJi-., Omarm het vakantiegevoel en geniet van de eilandsfeer, bossen, strand, zee en duinen, het is hier allemaal te vinden. Laat alle drukte achter en kom onthaasten op prachtig Vlieland. Boek nu nog snel voor zomer! Inhoud arrangement: 3 x overnachting inclusief ontbijt Eiland plank met Vlielandse producten Bagagevervoer van en naar de boot 20% korting op de overtocht van Rederij Doeksen (m.u.v. vakanties, zie marrea.nl) Nog meer leuke extra's! Prijs per persoon 4-daags 205,50 p.p.: juni, sept.en 27 t/m 31 dec. 220,50 p.p.: juLi en aug. 175,50 p.p.: okt. 160,50 p p nov. en 1 t/m 26 dec. Toeslag bij aankomst op do, vr, za in juni en sept.15,- p.p. in okt.: 30,- p.p. 3- en 5-daags arrangement zie marrea.nl "Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 35,- p.n tot 50,- p.n. Toer. bel.:€ 2,05 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,95. Geldig t/m dec. 2021, m.u.v. feestdagen. V y hotelar hotelarrangementen Bestel nu op pzc.nl/mar2110 of bel Marrea op 0571-27 77 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17