+UX IRENE VAN DEN BERG 16 ECONOMIE [j\>D 1^ De bitcoin en andere cryptomunten moeten zo snel mogelijk verboden worden, bepleit Pieter Hasekamp, directeur van het Centraal Planbureau (CPB). Een goed idee? „Vanuit een handelsgeest is pleiten voor een verbod niet erg slim.'' KWF Kankerbestrijding zei deze week de donatie van Sywert van Lienden niet te willen: 'Wij vinden dat het geld dat hij verdiende aan de omstreden mondkapjesdeal toebehoort aan de belastingbetaler. Het beste kan hij het terugstorten aan het ministerie van VWS.' Ik vond het ook al een bijzonder voornemen van Van Lienden: belastinggeld, bedoeld voor zorg, onderwijs of infrastruc tuur, schenken aan een goed doel. En dat zou alles weer goed moeten maken. Het is niet aan hem om te beslis sen dat we 9 miljoen minder kun nen uitgeven aan de politie, de cul tuursector of onderhoud van wegen en meer aan het bestrijden van kanker. Het lijkt mij ook best fijn om een graai uit de belasting- pot te doen en het geld te verdelen over goede doelen die ik zelf een warm hart toedraag, maar erg democratisch is dat niet. Toch gaat deze column maar een klein beetje over Sywert van Lien- den. Er zijn namelijk veel rijken die geld schenken aan goede doelen, ten koste van de algemene midde len. Amazon-topman Jeff Bezos, met 189 miljard de rijkste man op aarde, zei vorig jaar 10 miljard te steken in een fonds om klimaatver andering te bestrijden. Dat klinkt reuze sympathiek, maar toch kreeg hij veel kritiek. Want hypocriet. De miljardair heeft namelijk nogal een voorliefde voor vervuilende han deltjes, zoals pakketjes de wereld over zenden, datacenters bouwen en raketten de ruimte in sturen. Er is nog een probleem. Bezos doet namelijk ook een Sywertje: geld geven aan een goed doel, dat moreel toebehoort aan de belas- tingpot. Onderzoeksplatform Pro- Publica onthulde deze week dat de rijkste man ter wereld tussen 2007 en 2011 geen inkomstenbelasting betaalde, vanwege Amerikaanse belastingregels die voor de extreem rijken bizar gunstig uitpakken. Hij had zelfs recht op een belasting- voordeel van 4000 dollar, vanwege zijn kinderen. De filantroop kon dat niet laten lopen en claimde het bedrag in zijn aangifte. Ook in Nederland sponsoren de rijken goede doelen. Terwijl aan de ene kant bij ons de vermogens belasting relatief laag is, heeft ABN Amro Mees Pierson, een vermo gensbeheerder voor zeer gefortu neerde klanten, een afdeling filan tropie. Hun klanten hebben mini maal 500.000 euro vrij te besteden. De kans lijkt mij groot dat zij aan de andere kant ook een belasting adviseur hebben, die kijkt of er nog ergens slimme fiscale voordeeltjes te behalen zijn. Waarom zou je aan de ene kant je geld wegschenken aan goede doe len en aan de andere kant belasting besparen? Volgens Anand Giridha- radas, auteur van het boek Waarom de superrijken de wereld niet zullen veranderen, heeft dat te maken met macht. Hij omschrijft filantropie door rijke mensen als 'een pleister die de winnaars op het systeem plakken dat hen zo heeft bevoor recht, in de hoop een ingrijpende operatie aan dat systeem te voor komen'. Want in een eerlijk systeem, met eerlijke belastingen, zijn arme mensen niet afhankelijk van de lief dadigheid van rijke mensen. En kan Bezos niet exorbitant rijk worden met vervuilende activiteiten, om vervolgens een klein deel daarvan terug te schenken aan onderzoek naar klimaatverandering. Het is goed dat KWF Kanker bestrijding doorzag dat niet alle giften zo altruïstisch zijn als ze lij ken. Sommige donateurs geven met de ene hand, en nemen met de andere. AMG Arcelor Mittal Ahold Delhaize Just Eat Takeaway CPB-directeur Pieter Hasekamp betoogde in een opinieartikel in Het Financieele Dagblad dat de cryptomunten een grote zeepbel zijn die vroeg of laat gaat knap pen. Om onheil te voorkomen is het beter de munten nu al te ver bieden, voordat ze zo groot wor den dat ze echt schade aanrich ten. Hasekamp oogst bijval en kritiek. |~~j Voor de bitcoin het CPB niet. ,,Nederland moet crypto- munten ver bieden? Zo'n klein land? Wat een postzegel- denken is dat.'' De Amdax-directeur pleit juist voor het tegenovergestelde. ,,Ik snap niet dat Nederland niet vooroploopt met het omarmen van de bitcoin. De kans op groei van de bitcoin is erg groot. Van uit een handelsgeest is pleiten voor een verbod niet erg slim. Dan raken we juist achterop. De Nederlandsche Bank kan beter goud verkopen en het geld in bit- coins stoppen.'' Hij verbaast zich over de timing van de kritiek. ,,Waarom op dit moment, dat vertelt Hase- kamp niet.'' Wensing heeft wel een idee. ,,Deze week werd bekend dat El Salvador de bitcoin als wettig betaalmiddel heeft ge accepteerd.'' Het straatarme land, waar de Kj Amerikaanse dollar de officiële munt is, hoopt garen te spinnen bij de bitcoin. En dat zal gebeu ren, verwacht Wensing. ,,20 pro cent van al het geld komt van Sal- vadoranen die in het buitenland werken en geld naar hun familie in El Salvador sturen. Van die 20 procent blijft weer 20 procent als commissie aan de strijkstok hangen bij banken en bureautjes. Met de bitcoin verdwijnen die kosten en komt al het geld bij de familie terecht.'' El Salvador is het begin, denkt Wensing. Meer landen in Zuid- Amerika kijken met belangstel ling naar het Midden-Ameri kaanse land. Hij denkt dat dit het begin is van een wereldwijde ontwikkeling. ,,En dat maakt regeringen en monetaire autori teiten zenuwachtig, want over de bitcoin hebben ze geen zeggen schap." Dus is het zaak de bitcoin uit te schakelen, is de gedachte. Het zijn volgens Wensing juist de bestaande valuta die gedoemd zijn te verdwijnen. ,,We hebben een stelsel waarbij het maken van schulden centraal staat. Van die schulden komen we nooit meer af.'' Dat tast het vertrouwen in de valuta aan en zal uiteinde lijk tot hun ondergang leiden. Het argument dat de bitcoin niet geschikt is als betaalmiddel, omdat de koers soms wel met 10 procent per dag omhoog- of omlaaggaat is niet deugdelijk, Ik snap niet dat Nederland niet vooroploopt met omarmen bitcoin ^0 @ivandenberg De fiscus is ook een goed doe Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 12 juni 2021 PC De metalen- specialist was koploper in de Midkap. Voor de tweede dag op rij was de staalfabrikant de hoogste stijger in de AEX. De supermarkt gigant won licht na een koersver- hoging van Berenberg. Het maaltijden- bezorgplatform was de grootste daler een dag na de overname van Grubhub. a> E o Peet Vogels Rotterdam KJ Lucas Wensing, directeur van cryptohandelsbedrijf Amdax, snapt de opstelling van 31 1 7 Jm - Lucas Wensing, Amdax

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16