Lockdown bijna over: baasjes willen van hun coronahond af t 0 Agent krast pijl verkeersbord weg om boete uit te delen NIEUWS 15 Onderzoek toont kansenongelijkheid aan Rechtszaak tegen de Koninklijke Marechaussee over etnisch profileren Mbo-studenten met een migratieachtergrond krijgen minder vaak een positieve reactie op een sollicitatie naar een stageplek dan studenten met een autochtone achtergrond. Onderzoekers van het Verwey- Jonker Instituut verstuurden 577 sollicitaties op 288 vacatures in de regio Utrecht om 'discriminatie op grond van gender, migratie-ach tergrond en religie in beeld te brengen'. Dat er sprake is van dis criminatie bij stages, was al wel bekend; het is nu voor het eerst dat er uitgebreid wetenschappelijk onderzoek naar is gedaan in een specifieke regio. Stages maken een belangrijk onderdeel uit van het mbo-onderwijs. Het onderzoek is gisteren gepubliceerd. De onderzoekers verstuurden op elke vacature twee gelijkwaar- dige cv's en sollicitatiebrieven. Dat een student een migratieachter grond had, bleek alleen uit zijn of haar naam. Het instituut gebruikte daarbij veelvoorkomende Turkse, Marokkaanse, Antilliaanse en Su rinaamse namen. In de sectoren ict, bouw en tech niek en zakelijke dienstverlening kregen studenten met een migra tieachtergrond beduidend minder vaak een positieve reactie. In de sector zorg en welzijn kregen ze juist iets vaker een positief ant woord. Moskee Aan sommige cv's voegden de on derzoekers vrijwilligerswerk bij een moskee toe. Dat leverde ook minder kans op een stageplek op. Er werd niet onderzocht of dat ook geldt voor studenten die bijvoor beeld vrijwilligerswerk doen voor een andere religieuze instelling als een kerk of tempel. ,,We weten al langer dat stage discriminatie een probleem is, maar het is inmiddels 2021, dus het moet nu echt een urgent vraagstuk zijn'', zegt onderzoeker Mehmet Day. ,,Scholen, werkgevers en po litiek moeten er meer aandacht aan geven. Werkgevers moeten er vaker op worden aangesproken als studenten discriminatie ervaren. En scholen zouden een vertrou wenspersoon kunnen instellen waar studenten terechtkunnen met hun ervaringen op dit ge bied.'' Vrouwen boven mannen Het Verweij-Jonker Instituut con cludeert ook dat in drie van de vier onderzochte sectoren vrouwen meer kans maken op een positieve reactie op hun stagesollicitatie dan mannen. Vooral in de sector bouw en techniek bestaat dat verschil. Volgens de onderzoekers heeft dat te maken met de wettelijk toege stane positieve discriminatie in een sector die nog vooral manne lijke werknemers kent. Dat een autochtone man in de sector zorg en welzijn volgens de cijfers het minste kans maakt op een stageplek, is volgens het insti tuut ook het gevolg van 'het posi- tievediscriminatiebeleid'. ,,In die sector wordt het publiek steeds di- verser van achtergrond, werkge vers zijn hun personeelsbestand daarop aan het aanpassen.'' De afgelopen tijd vinden medewer kers van het grootste dierenasiel van Nederland, Doa in Amsterdam, elke dag wel een doos met een ge dumpt konijn voor de deur. En we kelijks komt er een 'coronahond' binnen, vertelt woordvoerder Jea- nine Kornmann. Veelal afgeleverd door mensen die de dieren juist tij dens de geïsoleerde coronamaan den in huis haalden. Het asiel verwacht dat de stij gende trend doorzet, naarmate Ne derland verder uit de lockdown kruipt. Kornmann: „Mensen kun nen er weer op uit, mogen weer naar kantoor. Huisdieren verdwij nen uit beeld. En dan is het: weg er mee.'' Ook de dagopvang voor honden zit vaak volgeboekt. Dat ziet ook Dierenopvang Haarlemmermeer, waar ze druk zijn met alle aanvra gen, aldus een medewerker. „Baas jes geven aan binnenkort weer naar het werk te moeten, en dat de hond overdag dus ergens terecht moet kunnen.'' Ook voor de baasj es van iets minder HANNOVER Een Duitse politie agent heeft eigenhandig een ver keersbord aangepast om een par keerbon te kunnen uitdelen. Het bleef niet bij één keer. Nu heeft hij noodgedwongen bureaudienst. De 33-jarige agent uit Hannover manipuleerde het verkeersbord om een parkeerboete te kunnen ver strekken aan een vermeende over treder. De man werd echter gefilmd terwijl hij op het dak van zijn poli tieauto klom en een witte pijl van het verkeersbord voor de taxistand plaats krabde. De witte pijl mar keert het einde of het begin van de niet-stopzone. Naar verluidt ergerde de agent zich aan een 43-jarige man die zijn conventionele huisdieren lijken de coronaversoepelingen reden om hun dieren weg te doen, meldt stichting TCN Animal Rescue uit Zwanenburg. Normaal komt daar een keer in de twee dagen een rep tiel binnen, zoals een konings python of een landschildpad. De laatste maanden zijn dat elke vier dagen drie dieren. Veel van de bij asiel Doa binnen gebrachte gevallen zijn schrijnend. Onopgevoede honden, verwaar loosde katten en hordes angstige Thuisblijver vond dier fijn gezelschap, nu is het vaker lastig konijnen: volgens Kornmann typi sche kenmerken van 'coronahuis dieren'. Ook belandden er de af gelopen maanden meer puppy's in het asiel, afkomstig van illegale broodfokkers. Huishoudens die tijdens de lock- downs een viervoeter aanschaften, verkijken zich op wat daarbij komt kijken, aldus Kornmann. „Puppy- scholen waren dicht, honden zaten alleen bij hun baasje thuis en socia liseerden niet.'' De honden die ter adoptie worden aangeboden, zijn daarom eenkennig, angstig en agressief. Baasjes zitten vaak met de handen in het haar. En dan staat de vakantie ook nog voor de deur. Kornmann: ,,Het kan deze zomer helemaal problematisch worden.'' auto daar parkeerde. Daarom zou de politieman met zijn autosleutel de pijl die de parkeerverbodszone af sluit, hebben weggekrast. Volgens de Hannoversche Allgemeine Zeitung zei de agent na het verwij deren van de pijl: ,,Nu geldt het parkeerverbod overal.'' Het incident zou al in maart hebben plaatsgevonden. De afdeling waar de agent werkt trok het boetekleed aan, maar de agent zelf leek zich van geen kwaad bewust. Onlangs veranderde hij opnieuw hetzelfde verkeersbord. Daarop maakte een politiewoord voerder 'mogelijke gevolgen' be kend, die nu zijn doorgevoerd: de betrokken agent heeft bureau- dienst. DEN HAAG zaterdag 12 juni 2021 GO De bouw en techniek zijn sectoren waarin je als mbo'er met een migratieachtergrond minder kans maakt op een stage. foto hh Discriminatie op achtergrond en sekse bij stages Honden in een asiel. Ze zóeken juist een goed baasje. foto hh/anp Cyril Rosman Utrecht Veel mensen brengen hun huis dier dat ze tijdens de lockdown in huis hebben gehaald, weer naar het asiel. Niet alleen on opgevoede honden, maar ook koningspythons en bange konij nen. Marijne Beijen Amsterdam Twee Nederlan ders en enkele maatschappelijke organisaties staan aanstaande dins dag in de recht bank in Den Haag tegenover de Ko ninklijke Mare chaussee. Volgens Amnesty International selec teren marechaus sees aan de grens mensen 'mede op grond van hun uiter lijk voorkomen, huidskleur, of af komst (etniciteit)'. 'De marechaussee werkt met risicopro fielen als mannen die snel lopen, goed gekleed zijn en die er 'niet-Nederlands' uit zouden zien. Dat is schadelijk voor de mensen die het treft, draagt bij aan stigmatisering van etnische minderhe den en tast het ver trouwen in de over heid aan.' De mare- chaussee liet eer der al weten 'niet aan etnisch profile ren, maar aan pre dictive profiling te doen'. ,,Op basis van verschillende indi catoren, kennis en ervaring en informa tie zoals trends of eerdere incidenten, kan iemand gese lecteerd worden voor een controle. Etniciteit kan hierbij een rele vante indicator zijn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15