Sluis Lokaal wil grootste partij worden En natuurlijk moet een Indiaan een regendansje opvoeren School en dorpshuis naast de molen in Hoek niet haalbaar Gemor, maar wel drie ton extra voor museum 6 Samensmelting van partijen ,,Sluis kampt met een versplinterd politiek landschap", zegt Donny de Vriend, de voorzitter van Sluis Lo kaal. ,,In 2018 waren vier partijen nodig om een coalitie te vormen. Daarom gaan we onze krachten bundelen. We spreken niet over een fusie, het is echt een nieuwe partij." De leden van Nieuw Ge meentebelang, Onafhankelijk West en D&T zijn donderdag geïn formeerd. Wat meespeelt, is dat gemeente raadsleden het steeds drukker heb ben. ,,In 1982 had ik aan een avond in de week genoeg, nu ben ik drie, vier avonden in de week bezig", zegt 'nestor' Arnold Scheppers, nu nog raadslid van D&T. Ook dat is volgens hem te wijten aan de ver splintering. ,,Als je met een grotere groep bent, kun je het werk verde len." Verder hebben partijen veel moeite nieuwe leden te vinden, vooral onder dertigers en veerti gers. „Partijen bloeden daardoor een beetje dood", vindt De Vriend. De hoop is dat een brede lokale partij makkelijker werft. Daarom zoekt Sluis Lokaal specifiek naar jonge leden, vanaf 12 jaar. De partij wil een frisse start ma ken. ,,Geen oude koeien uit de sloot halen, we gaan er blanco in", zegt Scheppers. Zijn D&T zit in de op positie, terwijl Onafhankelijk West en Nieuw Gemeentebelang coali- tiepartijen zijn. Hoe verlopen de vergaderingen tot de verkiezingen? Scheppers zal niet per definitie ak koord gaan met alles wat zijn toe komstige partijgenoten aandragen. ,,Ik houd de vrije hand." De coali tiepartijen blijven gebonden aan het coalitieakkoord, aldus Sebasti- aan Keijmel van Onafhankelijk West. 40 procent stemt lokaal Aan het programma wordt de ko mende maanden geschaafd. Sluis Lokaal gaat in ieder geval een speerpunt maken van 'leefbaar heid'. ,,Dat is een breed begrip", geeft voorzitter De Vriend toe. ,,Maar neem het woondossier, het Partijen vinden moeilijk nieuwe leden en bloeden daardoor een beetje dood zwaarste thema in Sluis. Wij gaan dat oplossen." De partij wil de grootste worden. Frank Gijsel, het huidige Nieuw Gemeentebelang raadslid dat in principe stopt, mikt op vijf zetels. ,,Maar één meer dan de nummer twee is al mooi." Sluis Lokaal zou met de huidige verde ling van Nieuw Gemeentebelang, Onafhankelijk West en D&T uit komen op acht zetels. „Veertig pro cent stemt hier op een lokale par tij", rekent Marian van Oosten- brugge (Nieuw Gemeentebelang). Later dit jaar wordt bekendge maakt wie de partij op het oog heeft als lijsttrekker en als kandi daat-wethouder. De oude partijen worden waarschijnlijk opgeheven. Mike van Ee, weliswaar geboren en getogen in Sas van Gent maar toch een echte Indiaan. Als bewijs toont hij zijn identiteitsbewijs. ,,Mijn opa was een Indiaan, hij heeft als Canadese soldaat Nederland be vrijd en is hier blijven hangen. Hij behoorde tot de Ojibwa, in Ca nada. Op mijn achttiende ben ik opgenomen. Ik ben ook bij Wie van de Drie? geweest. Daar was het de vraag wie van de drie de Indiaan was. Dit soort dingen doe ik om een goed beeld neer te zetten van Mijn opa was een Indiaan, hij heeft als Canadese soldaat Nederland bevrijd en is hier blijven hangen. Hij behoorde tot de Ojibwa-indianen. Ik dus ook de Indianen. Wel nodig ook. Wist je dat ze in Canada tot 1995 assimi latiekampen hadden waar ze de In dianen hun eigen taal afleerden? Canada, toch een van de meest vooruitstrevende landen." Intussen zingen de kinderen vrolijk verder van Cowboy Billie Boem en Indianen die in het bos leven, toembatoembatoemba. Een van de kinderen heeft toch nog wat vragen voor Mike de Indiaan. ,,Waar komen Indianen vandaan?" Geduldig legt Mike uit dat India nen de oorspronkelijke bewoners van Noord- Midden en Zuid-Ame- rika zijn. Tuinslang Dan moet hij weer aan de bak. De juffen vragen of hij een regendans wil doen voor de kinderen. En hoewel hij zich liet ontvallen dat hij niet eerder een regendans uit voerde en geen idee heeft hoe dat moet, blijkt het na een paar minu ten wel te werken. Druppels vallen op het schoolplein. De kinderen gillen het uit. Lang duurt het wonder niet. Al snel wijzen kleine vingertjes naar de man die ze net natspoot met de tuinslang. Een aantal kritische inwoners vroeg de gemeente te onderzoe ken of het mogelijk was een mul tifunctionele accommodatie, met onder meer een basisschool en een dorpshuis, naast de molen te bou wen. Met de plek is op zich niet veel mis, behalve de grootte van de kavel. Terneuzen moest extra gronden aankopen, maar dat is mislukt. Daarom wordt nu weer teruggegrepen op het oorspronke lijke plan: een mfa in de nog te bouwen woonwijk Windlust 2. Dat was eerder tegen het zere been van een aantal omwonenden, die liever huizen dan een school naast hun huizen zien. Ze vrezen ver keersoverlast en vinden de plek te afgelegen. Terneuzen probeert nu in nauwe afstemming met de inwo ners van Hoek en participanten van het mfa tot een plan te komen dat iedereen tevreden stelt. Wet houder Sonja Suij (onderwijs) snapt dat een aantal inwoners te leurgesteld is. ,,We hebben de lo catie dorpshuis serieus onder zocht. Daarmee gaven we gehoor aan de signalen die wij via de klankbordgroep, een petitie en mails vernamen. Helaas blijkt nu dat we niet alle gronden kunnen verwerven. De mfa in Windlust 2 willen we nu zo goed mogelijk in passen, met oog voor de omge ving." Inwoners kunnen op woensdag 7 juli meepraten over de invulling tijdens een digitale informatie avond. De gemeente licht dan de te nemen stappen toe. Aanmelden kan via een e-mail aan: mfahoek@terneuzen.nl. Museum Hulst verhuist van het voormalige refugium van de abdij Ter Duinen naar het 's-Landshuis. Het college stelde bezuinigingen voor én vroeg de raad om 330.000 euro extra bovenop het beschikbare bedrag van 1.678.821 euro. De reden: de bouwprijzen zijn flink gestegen, de prijzen van grondstoffen liggen hoog en de verbouwing van een monumentaal pand is geen stan- daardklus. Vooraf was er al veel kritiek over de extra kosten en bezuinigin gen. Maar veel keus had de Hulster gemeenteraad donderdagavond ei genlijk niet. Er werd gemord door veel fracties, die uiteindelijk toega ven, want 'Hulst verdient een mu seum.' Alleen Groot Hontenisse (GH) hield voet bij stuk. Dat een monument veel handwerk vereist, had vooraf ook bekend kunnen zijn. Frank van Driessche: ,,Wij zou den graag zien dat er nog eens goed gekeken wordt naar mogelijkheden en oplossingen." Dat gaat niet ge beuren, GH stemde als enige tegen. zaterdag 12 juni 2021 Politiek Sluis is een nieuwe par tij rijker: Sluis Lokaal. Die komt voort uit Nieuw Gemeentebe lang, Onafhankelijk West en Dorpsbelangen Toerisme (D&T). De partij wil hoge ogen gooien tijdens de verkiezingen: ,,We willen de grootste worden." Bob Maes Sluis -Donny de Vriend, Sluis Lokaal Vijf weken lang leerden de jong ste leerlingen van De Statie in Sas van Gent over cowboys en Indianen. Op de slotdag stond ze wat bijzonders te wachten. Een bezoekje van een echte In diaan. Guido van der Heijden Sas van Gent -Mike van Ee Het idee voor een multifunctio nele accommodatie (mfa) op de plek van het huidige dorps huis in Hoek kan de prullenbak in. Het lukt de gemeente Ter- neuzen niet om rond het dorps huis aan het Molenplein extra grond aan te kopen. Raymond de Frel Hoek Er klonk gemor en het woord 'jammer' viel vaak, maar het ver andert niets: Museum Hulst ver huist naar het 's-Landshuis, er gaat extra geld naartoe en er wordt op het plan bezuinigd. Sophie Stockman Hulst Ojibwa-indiaan Mike van Ee met de kinderen van de Statie rond het 'kampvuur'. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 141