Chique stalen leeuwen spuwen straks Kruiningse vijver schoon Hoop voor boeren die een windmolentje willen 6 ESSENTIA i Belasting mogelijk omhoog £k MEDIATION Deze verhoging levert per jaar zes ton extra op voor de gemeente. Be drijven ontspringen de dans waar schijnlijk ook niet meer. Voor hen werd de ozb de afgelopen jaren be vroren, tot grote ergernis van de linkse oppositie. Volgens het col lege en een meerderheid van de ge meenteraad was dat echter nodig om Goes aantrekkelijk te houden voor bedrijven. Het idee is nu de ozb voor bedrijfspanden al volgend jaar weer wél te verhogen. De af valstoffenheffing gaat waarschijn lijk ook voor iedereen flink om hoog. De raad heeft over al deze za ken het laatste woord. Goes moet maatregelen nemen om ervoor te zorgen dat het de ko mende jaren niet in de rode cijfers belandt. Het is inmiddels een be kend verhaal: vooral de kosten voor sociale zaken, waaronder de jeugd zorg en de WMO, rijzen de pan uit. Deze taken zijn door het Rijk op het bordje van de gemeenten ge legd, zonder daar genoeg geld voor te geven. Er gloort wel wat licht aan de ho rizon, want Den Haag komt waar schijnlijk toch met extra geld voor de jeugdzorg over de brug. Voor Goes zou het gaan om 2,9 miljoen euro in 2022. Dan nog blijft een flink tekort over, maar wethouder Joost de Goffau (CDA, Jeugdzorg) is er toch blij mee. „Zonder dit ex tra geld van het Rijk hadden we misschien echt pijnlijke keuzes moeten maken", zegt hij. Minder maaien Nu willen B en W de pijn zo veel mogelijk verzachten, al zal de extra verhoging van de ozb worden ge voeld in de portemonnee. ,,Maar het is niet dat we bijvoorbeeld voorzieningen moeten gaan slui ten", zegt wethouder Cees Pille (VVD, financiën). Wel wordt waarschijnlijk flink bespaard op de openbare ruimte. Dat kan beteke nen dat er bijvoorbeeld minder vaak wordt gemaaid. Ook het sociale domein ont springt de dans niet. Wethouder André van der Reest (SGP/CU, so- Maar het is niet dat we bijvoorbeeld voorzieningen moeten gaan sluiten ciale zaken) zegt dat het uitgangs punt blijft dat iedereen die zorg nodig heeft, en dat niet in de eigen kring krijgt geregeld, wordt gehol pen. ,,Maar je zou eraan kunnen denken dat we meer zakelijke af spraken maken met de aanbieders van jeugdzorg. Zo van: 'Een zorg- traject hoeft niet voor altijd te zijn. Wat kunnen we met elkaar afspre ken om iemand ook weer uit zo'n traject te halen?' En hoe genereus moeten we zijn met het toekennen van huishoudelijke hulp? Mensen kunnen soms ook bij hun zorgver zekering aankloppen." De wethou der benadrukt dat dit slechts voor beelden zijn en dat ook hier de raad het laatste woord heeft. Joeri Wisse Kruiningen Het ontwerp is een echt staaltje teamwork, vertellen de jongens na dat ze als beloning een reep choco lade en een cadeaubon in hun han den gedrukt kregen van wethouder Maarten Both. ,,Nico heeft de leeuw bedacht", vertelt Maurice. Een ver wijzing naar de Leeuwenhoeklaan, maar ook naar het symbool van Zeeland. ,,Samen met mijn vader heb ik het ontwerp gemaakt", ver telt Jarno. ,,De leeuw wordt ge maakt van cortenstaal", legt Mau rice uit. ,,Dat roest wel, maar is vorstbestendig. En die kleur past mooi bij het uiterlijk van een leeuw." Jan: ,,De sokkel is van hard hout, dus daar is ook weinig onder houd aan." Eind dit jaar klaar Behalve dat het 'waterornament' onderhoudsvriendelijk moest wor den, was ook duurzaamheid een Samen met mijn vaderheb ik het ontwerp gemaakt belangrijk criterium. Walter: ,,Dat was nog wel rottig om te doen, want we konden nergens een pomp op zonne-energie vinden die zo veel water spuit." Dat probleem wordt opgelost als de jongens straks met de gemeente het definitieve ontwerp gaan uitwerken. Het stre ven is om het kunstwerkje eind van het jaar af te hebben. De meesten zullen hun werk nog vaak tegenko men, want toevallig wonen vier van de vijf jongens in Kruiningen. ,,'s Zondags sowieso vier keer, op weg naar de kerk", zegt Jan. Jarno: ,,Ik ben de enige die in Krabbendijke woont. De Kruiningenaren konden het niet alleen af." Zit u in een conflictsituatie? Met mijn hulp als conflictbemidde laar kunnen we het samen oplossen. ,,Ons huidige beleid dateert uit 2007", vertelt Witkam. ,,Toen hebben we besloten dat windmo lens alleen in het Sloegebied mo gen komen. Maar nu hebben we te maken met de energietransitie en bereiken ons vragen over kleine windmolentjes." Volgens Witkam gaat het om twee concrete aanvra- gen. ,,Van boeren bijvoorbeeld die veel energie nodig hebben voor ei gen gebruik. Dan is zo'n windmo lentje wel interessant." Maximaal 21 meter Witkam wil de discussie hierover openbreken, omdat ook de ge meente Borsele moet nadenken over duurzame energiebronnen. Op veel daken liggen al zonnepa nelen. Wind is volgens hem een goede aanvulling, omdat het vaak waait en wind dag en nacht door gaat. Hij legt uit dat het hier gaat over molens van maximaal 21 me ter. Hoger mag niet van de provin cie Zeeland. Borsele gaat overigens niet over één nacht ijs door zomaar kleine windmolens toe te staan. ,,Dat is een te grote stap omdat we niet in dezelfde valkuil willen vallen zo als met het besluit over zonnepar- ken. Toen moesten we later op ons besluit terugkomen." Borsele wees in het omgevingsplan bui tengebied grootschalige polders in de Sloerand aan als zoekgebied voor zonneparken. Dat trok al snel geïnteresseerden, maar daarmee liep Borsele voor de muziek uit, want het paste niet in het provin ciaal beleid. Eind dit jaar besluit In de komende maanden praat Witkam met organisaties als Landschapsbeheer Zeeland, Na tuurmonumenten, dorpsraden, ZLTO en BZZB. Aan het eind van dit jaar neemt de gemeenteraad een besluit over de windmolen tjes. zaterdag 12 juni 2021 Goes kampt met grote geldzorgen BE Jarno, Jan, Walter, Nico en Maurice zijn de winnaars van de ontwerpwedstrijd voor een waterorna ment in de vijver aan de Leeuewenhoeklaan in Kruiningen. De leerlingen van het Calvijn College in Krabbendijke krijgen als beloning een cadeaubon en een reep chocolade. foto johan van der heijden Goes heeft flinke geldzorgen. Dat gaan de inwoners en bedrij ven waarschijnlijk merken in de portemonnee. Er ligt een plan om de onroerendezaakbelas- ting (ozb) in 2023 met vijf pro cent extra te verhogen. Rob Paardekam Goes -Cees Pille, wethouder De Kruiningse woonwijk Zand weg doet straks niet onder voor een paleistuin. In de vijver bij de entree van de nieuwbouwwijk komen eind dit jaar twee stalen leeuwen die water naar elkaar spuwen. Dit idee van Calvijn Col lege-leerlingen Nico, Jarno, Maurice, Jan en Walter is giste ren door de gemeente Reimers- waal uitgekozen als beste ont werp om het water in beweging te houden en zo algengroei tegen te gaan. -Jarno, één van de vijf bedenkers van de fontein De vijver aan de Leewen- hoeklaan in Kruiningen. FOTO JOERI WISSE r BIEDT HULP BIJ CONFLICTEN Contact: 0618886699 Ingeborg Rommens www.essentiamediation.nl Hoop voor boeren en bedrijven in Borsele die graag zelf hun windenergie opwekken. Nu mag dat nog niet, maar daar komt misschien verandering in. Wethouder Arno Witkam wil onderzoeken of het straks op sommige plekken mogelijk is kleine windmolens te plaatsen. Melita Lanting Heinkenszand FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK Een voorbeeld van een kleine windmolen bij een boerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 139