II De stoelen en tafels aan 't Luitje moeten weg 7 EXPOSITIE HEKKENSLUITER VAN SERIE 'OP DRIFT' Ze is hekkensluiter van het programma dat de afgelopen 2,5 jaar de Bewaerschole in Burgh-Haamstede kleurde. En meteen zet Nanda Runge uit Middelburg het gebouw volledig op z'n kop. Alles draait om lichtval bij haar expositie 'Kom ik til je', die vandaag begint. Gebouwen Runge heeft iets met gebouwen. Ze portretteert ze. Door middel van fotografie of op papier, waarbij ze vaak werkt met olieverf of Chi nese inkt. ,,Dat komt misschien omdat mijn vader bouwkundig te kenaar was, maar het gaat mij vooral om de vorm. Om die driedi mensionale vorm waar het licht opvalt. Dat kan dus net zo goed een doos zijn." Ook bij de opstelling in de Be- waerschole speelt ze met lichtval en schaduw. Haar objecten zwe ven uitgelicht in de ruimte. Bo venop twee oude vinkenkooien, waar ze kijkdozen van maakte. Die kooien worden gebruikt in de vin- kensport, waarbij vogeltjes opge sloten in hun kooien aangespoord worden om zoveel mogelijk liedjes te zingen. ,,Dat moet je maar eens googelen. Zó raar. Maar ik vind die kooien wel heel mooi." De reislust spat van de stapels af, al valt dat op twee manieren te be- Het heeft ook iets hoopvols. Op weg zijn naar iets nieuws grijpen. ,,Aan de ene kant het zware van ergens vandaan willen, omdat dingen niet goed gaan. Maar het heeft ook iets hoopvols. Op weg zijn naar iets nieuws." Van die objecten maakte Runge foto's. Die zijn tijdens de expositie in beperkte oplage te koop. Het kunstcentrum De Bewaer- schole, dat tentoonstellingen voor experimentele en actuele kunst op poten zet, nodigde in 2019 een stuk of tien kunstenaars uit om aan de slag te gaan met het thema 'Op Drift! Veranderende Grenzen: meanderen tussen orde en chaos'. Door corona is het project een half jaar uitgelopen. Vanaf half juli gaat het nieuwe programma van start. De tentoonstelling 'Kom ik til je' van Nanda Runge is te zien vanaf vandaag tot en met zondag 11 juli. Zie voor openingstijden: bewaer- schole.nl. Alle wanden van het kunstcentrum, ooit kleuterschool en later onder meer postkan toor en mortuarium, zijn met zwart doek afgedekt. Bin nenkomen doe je via de achter deur. Het maakt dat je prompt een andere wereld binnenstapt. Hele maal in de lijn van de ruimtelijke installatie die Runge maakte. ,,Dit gaat over het verlangen naar een andere plek." Aan de dwarsbalken van de zol dering hangen banden, waarin koffers en andere opbergattribu- ten voor op reis bungelen. Je kunt er niet in kijken, maar de valiezen zijn gevuld met foto's van voor werpen in de zon. ,,En gebouwen in de zon. Of een huis in de zon. Ik vind dat mooi symbool staan voor iets waar je graag naar toe wilt." Restaurant Tafelen bij Zeeuws Meisje aan de Hoofdpoortstraat 2 is sinds 1 april van Byron van Bree. Vorige week vierde hij zijn ope ningsfeest, toen de Covid-maatre- gelen verruimd werden en hij ook binnen gasten mocht ontvangen. Hij huurt zijn ruimte van Sjoerd Dillisse, die meerdere panden in Zierikzee bezit, waaronder dat met een ijssalon aan 't Luitje. Dil- lisse had vorig jaar al een aanvraag gedaan voor een terras bij zijn ijs salon en deed dat dit jaar weer. Om Van Bree een steuntje in de rug te geven, bood hij hem aan een deel van zijn terras bij de ijs salon te gebruiken. Dat onder de noemer van Covid-terras, omdat immers meerdere horecazaken in Zierikzee hun terras al mochten uitbreiden. Verkeerde volgorde De vergunningaanvraag voor dat terras mét Covid-terras op 't Luitje loopt nog, maar Van Bree heeft alvast vooruitlopend op de vergunning zijn terras neergezet. Het seizoen is nu immers begon- Ik ben nooit heel brutaal geweest, maar dit terras kan voor mijn opstart van belang zijn nen. ,,Je kunt het de verkeerde volgorde noemen, maar alle zaken hebben hier extra terrassen ge had. Voordat de vergunning is af gerond en je bezwaar kunt aante- kenen, zit je zo in september. Ik ben nooit heel brutaal geweest, maar dit terras kan voor mijn op start van belang zijn. Ik wil focus sen op lekker eten en drinken. De tafels die ik op de stoep bij mijn restaurant en tegen de gevel van de buurman in de Zevenhuis straat heb, zijn leuk om te borre len, maar ik wil ook ruimte heb ben om mensen lekker te laten eten." Verkeersonveilig Wat de pandeigenaar en Van Bree steekt is dat de gemeente als argu ment voor handhaving noemt dat het onwenselijk is dat 'er geregeld de straat zal worden overgesto ken', terwijl dat bij de aangren zende horecazaken aan de Nieuwe Haven ook het geval is. Het zou voor een verkeersonvei- lige situatie leiden. Wethouder Daniël Joppe zegt nog geen zicht te hebben op een besluit rond de aanvraag. ,,Het heeft ermee te maken dat die nog maar een paar weken geleden is ingediend. Omdat er nu wel een terras staat, terwijl er nog geen zicht is op een vergunning, wordt er gehandhaafd." Van Bree denkt erover zijn ter ras af te breken, maar noemt de houding van de gemeente ook oneerlijk. ,,Er is geen coulance voor dat extra terras. Bovendien heb ik hier juist heel goed over zicht over de straat. Ze moeten eerder eens letten op hoe ze als gekken door de straat rijden." zaterdag 12 juni 2021 Nanda zet Bewaerschole op z'n kop -Nanda Runge Esme Soesman Burgh-Haamstede Nanda Runge bezig met de inrichting van haar expositie in de Bewaerschole. Rechts bovenop een oud vinkenkooitje. Runge maakte er een kijkdoos van. foto marieke mandemaker Het leek een leuk en welkom idee: een terras delen met de ijs salon aan de overkant. Zo kon Byron van Bree als startend res tauranthouder beter van de grond komen. Maar de ge meente denkt er anders over. Zijn terras aan 't Luitje in Zierik- zee moet weg. Die heeft hem een dwangsom opgelegd van duizend euro per dag. Valeska Nastaly Zierikzee - Byron van Bree

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 138