'Hier wonen ook mensen zoals jij en ik' Jochies schieten foto's en filmpjes van stoere auto's Kan café Dutzz eindelijk open, ligt het terras op de schop 6 Nireas mag blijven in Ellemeet In 2016 streek Nireas neer aan de Moolweg in Ellemeet. De eigena ren woonden zelf op het dorp. In dat oude huis aan de Dorpsweg en nog een woning aan diezelfde weg zijn nu cliënten van Nireas gehuis vest. Daar was aanvankelijk geen vergunning voor, maar B en W wil nu een tijdelijke vergunning afge ven voor twee jaar. En daar zijn be woners al een poos tegen in het verweer. Hun bezwaren zijn in april behandeld in de commissie bezwaarschriften, maar het advies van de commissie pakt uit in het voordeel van Nireas. De commissie noemt de klachten ongegrond. 'Verkeerd beeld' Er is dan ook niets om over te kla gen, vindt Van Eck. ,,Deze situatie bestaat nu al jaren en er is niets ge bleken van de angsten van inwo ners. Er is ook gewoon niets aan de hand. Er zijn geen incidenten." Van Eck denkt dat er bij inwoners van Ellemeet een verkeerd beeld is ont staan. ,,Ik vermoed dat er in de hoofden is gaan zitten dat er men sen worden gehuisvest die inten sieve zorg nodig hebben. Dit zijn juist mensen die wij begeleiden naar zelfstandigheid. We moeten dus afvan het beeld dat dit heel be perkte mensen zijn. De bewoners van onze vestigingen aan de Dorpsstraat gaan gewoon naar school of hun werk. En een van de redenen dat ze daar zitten is dat ze gewoon vrienden van de voetbal over de vloer kunnen hebben, zon der dat die het idee hebben dat ze in een instelling zitten." Inwoners van Ellemeet zeggen last te hebben van de cliënten, doordat ze worden nageroepen op straat en dat er cliënten zijn die door de ramen naar binnen gluren. Fabian Oostvogels van de werk groep Leefbaar Ellemeet, zegt dat Als er een probleem is, dan lossen we dat op. Onze deur staat altijd open zijn kinderen niet buiten durven spelen, bang om aangesproken te worden door de cliënten. Oostvo gels heeft geen bezwaar gemaakt zoals een aantal andere inwoners, waaronder de Dorpsraad, omdat het een tijdelijke vergunning van twee jaar betreft. ,,J e kunt geen be zwaar maken tegen iets voorlopigs. Het is nu aan ons om te laten zien waarom de gemeente over twee jaar geen permanente vergunning moet afgeven." Van Eck zegt open te staan voor opmerkingen en klachten van be woners. ,,Als er een probleem is, dan lossen we dat op. Onze deur staat altijd open. Kom met ons pra ten." ,,Check dat waggie", roept Ruben (12) enthousiast. Met zijn klasge noten uit groep 8 van de School met de Bijbel is hij auto's aan het spotten. Over het hele eiland doen ze dat. Vanaf april dit jaar. Ge makshalve vooral op het bekende kruispunt bij de Aldi en Jumbo. Ruben (@carphotography.rm) en Arie (@carphotography.az) zet ten bijna dagelijks een foto op hun instagramprofielen met tientallen volgers. Jesse heeft geen insta, maar deelt ook foto's op de be kende sites autogespot.com en au- tojunk.nl. De jongens jagen vooral op de merken Ferrari, Lamborghini, Mercedes AMG, Audi RS6 en Ford Mustang. ,,We weten de goede plekken. De Brouwersdam, bij Goes en op Bru heeft iemand een gele Lamborghini", vertelt Arie. Jesse vult aan. ,,Ergens op het ei land heeft iemand een witte Rolls Roys. En er rijdt een Bentley rond." Niet bepaald goedkope automer ken die hun interesse hebben. Serieuze hobby De jongens zien autospotten als een serieuze hobby. Ze hebben in teractie met voorbij zoevende au tomobilisten. Die toeteren vooral. Of kijken verbaasd naar wat die ventjes met hun mobieltjes doen. Sommigen begrijpen het gebaar om het gaspedaal flink in te druk ken. Er worden soms filmpjes ge schoten. ,,Daar zit een geluid in, jonge", roept Arie plotseling. De drie schieten weg om van dichter bij een witte BMW met een blitse waterscooter te fotograferen. Au tobestuurder Mark roept dat dat autospotten 'hartstikke leuk' is. ,,We krijgen weleens een middel vinger en andere automobilisten vragen ons hun nummerborden te blurren", vertelt Ruben. Hij kwam met deze bijzondere hobby in aanraking door zijn neef. Die woont in Staphorst naast de snelweg. Daar rijdt veel moois op. Arie werd aangestoken door Ru ben. ,,Ik woon op een boerderij. Mijn hele familie heeft niets met auto's. Mijn oom spot vliegtuigen en trucks, daar heb ik het niet van." Jesse's vader houdt ook van auto's. ,,Misschien heb ik het van hem overgenomen." Meerijden Autospotten komt in heel Neder land voor. In Laren verbood de ge meente dit jaar nog groepen spot ters. Vanwege ongewenst gedrag. Er zijn geen officiële regels. Ieder een mag op de openbare weg foto's schieten. De Nieuwerkerkse jongens wor den soms door medewerkers van Rijkswaterstaat erop gewezen dat ze te dicht bij de weg staan. ,,We gaan hier nog wel een poos mee door. Zaterdag (vandaag) gaan ze naar de Lamborghini op Bru. Mis schien mogen we wel meerijden!", klinkt het hoopvol. Esme Soesman Zierikzee Gek wordt Idzerda er van. ,,We heb ben dit net, met de hakken over de sloot, overleefd. Dit heeft alles ge kost. En het erge is, ze gooien alles er uit en doen vervolgens niets. Dan zie ik één man aan het werk. Ik snap dat er gewerkt moet worden, maar dit is gewoon niet goed geregeld. En er wordt al helemaal niet aan de on dernemer gedacht of overlegd." De cafébaas heeft een pittige tijd achter de rug. Hij verbouwde Dutzz, op de hoek Lange Nobel- straat met Sint Anthoniesdam, van onder tot boven. Gooide de zaak open en kon door corona gelijk In de buurt worden riolering en kabels vervangen weer op slot. ,,Dus dat was best dra matisch." En nu mag-ie los, maar blijkt heropenen zinloos. ,,Mijn ter ras is opgebroken. Het is één grote stofzooi en een enorme herrie. Vrachtwagens lopen hier vast. Het is echt niet te doen." In de buurt worden onder meer riolering en kabels vervangen, ge combineerd met herinrichting van de straat. Die klus is begin dit jaar van start gegaan en duurt tot eind juli. Alle mensen in de buurt zijn onder meer per brief geïnformeerd, laat een woordvoerder van de ge meente weten. Leeggelopen Idzerda is van plan de gemeente aan te schrijven om duidelijkheid te krijgen. Zijn café Kort Dag in de Visstraat is wel geopend en hij hoopt de deuren van Dutzz ook snel open te kunnen gooien. ,,Ik heb het nu 1,5 jaar en ik heb er nog geen stuiver mee verdiend. Ik ben er al leen maar op leeggelopen. Zodra het kan, gaan we daar een schitte rend café van maken. Dan gaan we vlammen." zaterdag 12 juni 2021 Autospotters Jesse den Boer, Arie Zevenbergen en Ruben van der Maas (vlnr) weten alles van automerken. foto marieke mandemaker De cliënten van de Nireas Groep zijn mensen zoals jij en ik, be weert Erwin van Eck van de zorgorganisatie. Inwoners van Ellemeet denken daar anders over. Zij ervaren overlast van de opvang voor autisten. Hun klachten vallen mee, is het oor deel van de bezwarencommis- sie en daarom mogen cliënten van Nireas gewoon in het dorp blijven wonen van de burge meester en de wethouders van Schouwen-Duiveland. Valeska Nastaly Ellemeet -Erwin van Eck, Nireas Groep Dat het kruispunt bij de stop lichten van Nieuwerkerk is opengebroken, is gunstig voor Ruben van der Maas, Arie Ze venbergen en Jesse den Boer. Zo hebben ze meer tijd om wachtende auto's vast te leg gen met hun mobieltjes. Gerrit van Loon Nieuwerkerk Café Dutzz was net twee dagen van start toen corona de boel platlegde. Nu kan café-eigenaar Jaap Idzerda na maanden el lende eindelijk aan de bak, ligt de straat voor zijn Zierikzeese café open. ,,Ze draaien mij de nek om. Zo voelt dit voor mij." Café Dutzz is zo goed als onbereikbaar. foto esme soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 137