Mijn vriendin laat alles vliegen, wat betekent dat? 'Had je niet hoeven doen', dat is toch geen leuke reactie? Joost MAG T WETEN I -lr IK WOON AL ZES JAAR MET mijn lieve vriendin. Sinds een aantal maanden laat ze een boertje of windje gewoon gaan. Dan excuseert zij zich hier voor. Niet zo gepast, zeker niet als ik net zit te eten. Wat nu? Als het maar niet ten koste van de romantiek gaat! JOOST De pilotenwereld kent het begrip point of no return. Wanneer het vliegtuig zo ver van de startplek verwijderd is dat terugkeer niet meer kan. Maar ook de tijd kent points of no return. Waar liggen die in een relatie? Laten we de haltes eens bekijken. De wittebroodsweken. Die duren een week of zes. Vervolgens begint na een jaar de seks in kwantiteit af te nemen. Voor iedere keer seks in het eerst jaar leggen we een cent in de schaal. En voor iedere keer daarna nemen we er een cent uit. Dan schijnt die schaal nooit meer leeg te raken. Een originele manier van sparen overigens. Of het waar is weet ik niet. Ligt er misschien aan hoe lang je getrouwd bent. Dan het moment waarop men winden laat en zich excuseert. Erg lastig er een tijd voor aan te geven. Ruim vijf jaar in uw geval. Maakt u zich aan tafel geen zorgen over de romantiek. De liefde van een man gaat door de maag, de seks niet. Wel moet ik u waarschuwen: u nadert het point of no return. Wanneer er straks namelijk op winden en boeren geen excuus meer volgt. Misschien ligt dat moment niet zo heel ver weg. Maar waarschijnlijk accepteert een man met een lieve vriendin dat ook. En weet u hoe de situatie genoemd wordt? Een gelukkig huwelijk. ONLANGS WAS IK OP VISITE bij een verre vriendin. Ik gaf haar een bos bloemen, waarop zij reageerde met: 'Dat had je toch niet hoeven doen?' Ik weet niet waarom, maar ik vind het niet zo'n leuke reactie. Bent u dat met me eens? JOOST Dat ben ik helemaal met u eens. Niet alleen omdat de opmerking een cliché is maar vooral omdat hij een boemerang effect kan hebben. Ooit lag ik in het ziekenhuis, waar een tante me kwam opzoeken in het gezelschap van een grote doos bonbons. Op mijn 'dat had toch niet gehoeven tante', reageerde zij met: 'Je hebt eigenlijk gelijk, het is wat veel.' Waarna ze de doos openmaakte, de helft van de inhoud in tissues wikkelde en die weer in haar tasje stopte. Er is een reeks beleefdheden waarmee onze dagelijkse omgang met elkaar dragelijk wordt. Zoals 'aangenaam kennis maken', 'je bent geen spat veranderd' en 'inderdaad, warm voor de tijd van het jaar'. Maar in verkeerde handen zijn diezelfde uitdruk kingen dodelijk. Neem een brave opmerking als 'blij u te zien'. Ik denk aan mevrouw Carter, de moeder van de Amerikaanse president Jimmy Carter. Zij werd ooit geïnterviewd door een opdringerige journaliste. Op de vraag of haar zoon weleens loog, antwoordde zij: 'Hooguit een leugentje om bestwil'. Gevraagd naar een voorbeeld vervolgde ze met: 'Nou, toen u zo-even binnenkwam, zei ik dat ik blij was u te zien'. U begrijpt het: al die passe-partouts moeten spaarzaam gebruikt en mogen niet in handen van kinderen vallen. Dus ja, u hebt gelijk! Tot zover. Geen dank, graag gedaan, het was geen moeite en tot uw dienst. MEZZA 45 Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (79) al een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Heb je een prangende kwestie om voor te leggen aan Joost Prinsen? Mail dan naar joostmagtweten@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133