Dat ik zo lans. heb gezwegen, heeft, me alleen maar zieker gemaakt' J |k ee, jij kunt geen I borderline hebben, I zeiden mensen tegen me. Ik had ^1 een opleiding afge rond, ik had een baan en een soci aal netwerk, dan kun je toch niet psychisch ziek zijn? Zelf dacht ik dat ook: als je borderline hebt, ben je gek. Hoe slecht ik me voelde en dat ik veel last had van suïcidale gedachten en automutilatie, bekende symptomen, had ik altijd voor mezelf gehouden. De eenzaam heid die dat veroorzaakt, was een van de redenen dit boek te schrij ven: om anderen te laten zien wat het is en om het taboe erover te praten, te doorbreken. Het dagelijks leven is zwaar voor mij. De hele dag woeden er orkanen van gedachten en emoties in mij. Sterke stemmingswisselingen, verlatingsangst, een instabiel zelf beeld en wispelturig gedrag zijn maar een paar verschijnselen die ik het hoofd moet bieden. Het zwaarst vind ik de zelfmoord gedachten. Voortdurend bezig zijn met de dood terwijl je leeft, is vreselijk Eén keer heb ik daad werkelijk een zelfmoord poging gedaan, met een overdosis pillen. Als het niet goed gaat, word ik onbereikbaar. Dat zorgt voor onzekerheid bij familie en vrienden: moeten ze me even met rust laten of gaat het dan weer fout? Borderline wordt veroorzaakt door een combinatie van genetische aanleg en omgevingsfactoren. Ook een traumatische gebeurtenis kan een rol spelen. Op mijn 3de ver oorzaakte mijn vader met alcohol op achter het stuur een ongeluk, waarbij twee mensen omkwamen. Na twee jaar rechtszaken ging hij In Gevalletje borderline geeft KATHELIJN HULSHOF (32) een inkijkje in haar stormachtige binnenste. Ze pleit ervoor te praten over psychische aandoeningen. een jaar de gevangenis in. Van de ene op de andere dag was hij weg, omdat hij 'in een hotel was gaan werken'. Er waren thuis enorme spanningen, die ik wel voelde maar niet begreep omdat er niets over werd verteld. Daar door ben ik onveilig gehecht, zoals dat heet. Dat is medeoorzaak geweest voor het ont staan van deze ziekte, die zich openbaarde toen ik 18 was. Het schrijven van dit boek bleek helend. Ik heb meer afstand kunnen nemen. Tegelijk is het een handboek dat ik nog eens kan teruglezen in slechte periodes: wat hielp me erdoorheen? Ik vind het eng mijn verhaal te publiceren. Op sommige dagen vraag ik me af waarom ik dit ook alweer wilde. Want als ik iets span nends te doen heb, zoals het geven van dit interview, gaat het nóg harder razen in mijn hoofd. Vannacht heb ik nauwelijks geslapen, vanavond ben ik kapót. Sociale afspraken heb ik voor de hele week afgezegd. Toch sta ik er voor duizend procent achter. Want het feit dat ik zelf zo lang heb gezwegen, heeft me alleen maar zieker gemaakt. Ik hoop dat mijn boek meer begrip kweekt en aanmoedigt erover te praten. Want als we de moeilijke dingen met elkaar delen, wordt de last minder zwaar en eenzaam.' MEZZA39 MIJN BOEK Gevalletje borderline verschijnt bij Blossom Books, 19,99. O O I O U. LO LU I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127