'Iets is pas waardevol als de witte mens het heeft omarmd' op terug om het uit te leggen. Maar op een gegeven moment heb je het al zo vaak uitgelegd. 'Sorry, maar je bent al de 120ste deze week die zegt dat alle moslims achterlijk zijn of vraagt waarom ik geen wijn drink.' Ik kan niet twintig keer per dag op een opmerking reageren, hè, dan houd ik geen energie meer over. Dan denken anderen ook: heb je haar weer. Ik kwam steeds meer met mezelf in de knel; als je anderen op de vingers tikt, ga je jezelf steeds minder leuk vinden. Maar als ik mijn mond hield, hoorde ik achteraf: had maar iets gezegd!' Luisteraar: 'Die met die moeilijke naam zit daar zeker zodat jullie subsidie kunnen krijgen.' op internationale ranglijsten, in Nederland geloven we nog steeds dat onze universiteiten de beste zijn, dat onze vrouwen de meest geëmancipeerde van de wereld zijn. We zouden meer mogen oefenen in nederigheid, want dat kan een weg zijn om werkelijk andere standpun ten te zien.' Buurvrouw Corry: 'Gisteren was de bus ook al te laat. Altijd hetzelfde gezeik!' Ik: 'Vervelend dat de bus steeds te laat is. Buurvrouw Corry: 'Ga je klagen? In jouw land hebben ze niet eens bussen, wij hébben tenminste een bus.' 'Je reageert op alles anders, maar van het superioriteits gevoel van anderen heb ik inmiddels een kort lontje gekregen. Daar heb ik geen geduld meer voor. Veel opmerkingen zijn generaliserend. 'Jullie zijn altijd zo-en-zo.' Jullie eten met het Suikerfeest zo ongezond. Jullie houden zo van mierzoet. Alsof slagroomtaart of de oliebollen met oud en nieuw zo gezond zijn. En als ik uitleg dat veel moslims dertig dagen juist sober en gezond eten tijdens de Ramadan, wordt er niet geluisterd. Laatst maakte ik een traditioneel gerecht van rijst met linzen. Zei een vriendin: 'Dat jij dat gerecht kent! Dat is het nieuwe gerecht van Ottolenghi!' En zij ging mij vervolgens vertellen hoe ik dat gerecht moest bereiden. Hetzelfde geldt voor yoga en meditatie. Ik kon eerder mediteren dan praten, maar Amsterdamse vriendinnen vertellen mij dat wat ik doe, niet het échte mediteren is. Iets is pas echt of waardevol als de witte mens het heeft omarmd en er autoriteit aan heeft gegeven.' 'Het is in Nederland wel sterk uitvergroot. We vinden onszelf het beste jongetje van de klas. Ook al spreken de cijfers dat tegen en scoren we op allerlei terreinen slecht 'Tuurlijk, een goede grap is een goede grap. En als het een pijn lijke grap is, lach ik soms mee, als een boer met kiespijn. Hoe pijnlijk die opmerking over de olijMeur bijvoorbeeld ook is, ik moet er elke keer ook om lachen - niet omdat het grappig is, maar meer uit verbijstering over wat mensen zeggen. Dit boek is geen moppentrommel. Iemand die het las zei dat hij zich een ramptoerist voelde. Hij kon niet stoppen met lezen, maar dacht tegelijkertijd: kan het nog erger?' 'Veel van mijn gekleurde vriendinnen hebben om die reden inmiddels geen witte vriendinnen meer, maar ik heb het besluit genomen vrienden te willen zijn met witte mensen. Als ik niet meer bevriend zou willen zijn met mensen die zulke opmerkin gen maken, houd ik geen witte vrienden over.' 'De enige manier om dit uit te roeien is door de stilte te door breken. Als er in je bijzijn discriminerende opmerkingen worden gemaakt, moeten ook meer witte Nederlanders zich daartegen durven uitspreken en zeggen dat zulke opmerkingen niet kunnen. Alleen dan verandert het gevoel van wat wel en niet gezegd kan worden over de hele linie, alleen dan kunnen mensen van kleur zich een stuk veiliger voelen.' MAIL AAN DE REDACTIE BIJ DE BUSHALTE Sommige opmerkingen komen voort uit vooroordelen, andere uit onwetendheid of achteloosheid. Is het één pijnlijker dan het ander? Is dit een algemeen menselijk trekje of iets typisch Nederlands? Kunt u er soms ook om lachen, of is het een beurse plek die met elke nieuwe stomp alleen maar meer pijn doet? Het ergste is misschien nog wel dat zelfs uw vriendinnen herhaaldelijk kwetsende dingen zeggen. Hoe komen we hier voorbij? 365 dagen Nederlander verschijnt bij Uitgeverij Pluim 19,99. 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120