'Dit noem je een olijfcleurige huid. Je kunt zien dat Naeeda's gezicht nu een lelijke kleur heeft. Dat komt omdat een olijf kleurige huid in de winter lelijk is en in de zomer mooi.' Vernederd worden ten overstaan van een hele groep - Naeeda Aurangzeb (47) is niet de enige Nederlander van kleur die het mee maakt. Maar zeker op jonge leeftijd zijn zulke 'onschuldige' opmerkingen ingrijpend. 'Ik denk dat de juf iets wilde uitleggen over verschillende huidskleuren en het niet per se slecht bedoelde. Alleen gaf ze er ook een oordeel bij: dat het lelijk was. Dat heeft een diepe wond geslagen. Tot twee jaar geleden dacht ik elke keer als het herfst werd: nu word ik weer lelijk.' In 365 dagen Nederlander laat Aurangzeb zien hoe mensen van kleur in Nederland worden bejegend. Voor elke dag geeft ze een situatieschets, zonder commentaar, zonder verhaal eromheen. Hiermee wil ze laten zien wat niet-witte Nederlanders over zich heen krijgen aan beledigingen, (onbewuste) vooroordelen, pijnlijke grappen, onwetendheid, onaardige opmerkingen en soms ook openlijk racisme. Van de bakker tot de hoogleraar, van collega's tot gasten in het radioprogramma, van politici tot de buurman op de hoek - zelfs van vrienden. 'Het is een boek dat ik liever niet had willen schrijven, maar geschreven móést worden.' 'Ik hoor vaak witte Nederlanders zeggen: 'Er is geen racisme in ons land. Geef dan eens een voorbeeld.' Dan sta je daar als enige gekleurde persoon op een verjaardags feestje met dertig man om je heen. 'Ja, geef eens een voor beeld!' En als je dan niet direct iets kunt antwoorden, dan zullen er wel geen voorbeelden zijn. Ook hoor ik vaak dat 'wij' geduld moeten hebben. Ik heb al 44 jaar, 365 dagen per jaar, geduld. De discussie in Nederland gaat al snel over de vraag of iemand wel of geen racist is. Dat woord gebruik ik zelf dan ook vrijwel nooit. De mensen in mijn boek die de beledigende opmerkingen maken zijn geen schurken. Het zijn heel gewone mensen, van de bloemist tot de politieagent en alles daartussen. En helaas zijn het ook heel alledaagse opmerkingen. Niemand van deze mensen heb ik geslagen, uitgescholden of bespuugd. Niettemin word je als Nederlander van een immigratie achtergrond wel overal en altijd ongevraagd beledigd, belachelijk gemaakt, slecht behandeld, of het nou bij de bushalte is, in een winkel, op je werk of op de verjaardag van een vriendin. Ik voel me nergens echt veilig.' 'Al die opmerkingen lijken op zichzelf staand misschien klein, maar het gaat om de opeenstapeling. Er wordt steeds een beetje gif in je water gedaan. Uiteindelijk drink je een grote gifoeker leeg. Een vriendin zei: nu heb je het opgeschreven en ligt het achter je. Nee, was het maar zo. Morgen gaat het gewoon verder, elke dag komt er nieuw gif bij. Dat maakt mijn enthousiasme kapot. Ik heb het gevoel dat ik langzaam mijn glans verlies. Zo besefte ik een tijd geleden dat ik nooit meer armbanden draag. Voor een Zuid-Aziatische vrouw voelt geen armbanden dragen naakt; een gemiddelde vrouw heeft er minimaal zes. Maar toen ik ze droeg, werd ik er vaak op aangesproken. 'Jullie houden zo van blingbling, hè?' Het mag ook geen geluid maken, want dat vinden we in Nederland vervelend. Hetzelfde geldt voor het dragen van kleurrijke kleding. Na de zoveelste opmerking durfde ik niet zoveel kleur meer te dragen. Ik leverde steeds meer van mezelf in. Het gewicht daarvan voel ik in mijn hart. Maar witte medemensen zien niet hoe ik steeds verder in een hoek word gedrukt en steeds meer van mijn identiteit moet afleggen.' Eindredacteur: 'Je moet als radiopresentator een autonome persoonlijkheid hebben.' Ik: 'Oké...' Eindredacteur: 'Jij hebt vanuitje cultuur natuurlijk niet geleerd wat autonomie is. Dat wordt nog lastig voor jou.' 'Ja, op mijn werk op de redactie in Hilversum heb ik wel de grootste gifoeker leeggedronken. Daar zit de grootste pijn en desillusie. Journalisten leren objectief te zijn, boven de partijen te staan. Aan de goede kant. Ons vak gebied pretendeert er voor iedereen te zijn, onbevooroor deeld naar onze medemens te kijken en de waarheid recht te doen. Dat gebeurt niet. Een regisseur van een van de grootste programma's van Nederland zei een paar keer tegen mij: 'Er is geen racisme in Nederland!' Hij wil koste wat kost blijven geloven wat hij gelooft. Nu we het erover hebben, voel ik me meteen misselijk worden door het enorme verdriet en zou ik het liefste willen huilen.' 'Vaak wel, maar ik wil ook niet steeds degene te zijn die de harmonie verbreekt. Soms kwam ik er later nog een keer MEZZA 31 BIOLOGIEDOCENT TEGEN DE KLAS Veel wide Nederlanders zijn ervan overtuigd dat het in ons land wel meevalt met discriminatie. Uw boek toont een ander beeld. Wat doet dat met iemand? NTR-WERKOVERLEG, HILVERSUM Bij de programma's die u presenteerde werd u door de gasten meer dan eens aangezien voor een stagiaire. Ook uw collega-journalisten blijken verrassend veel vooroordelen te hebben. Sprak u daar uw collega's op aan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119