'Bestaat dat eigenlijk: uitgerust wakker worden? Streven naar 'het kan beter' put uit Verveling als bron voor een spannend leven STUDENTEN LIJKEN MASSAAL MOE. Tijdens stressreductieoefeningen die in stilte worden gedaan, zit driekwart te vechten tegen de slaap. Als het dagelijks hollen een halt wordt toe geroepen, laat de vermoeidheid zich ogenblikkelijk zien. Onlangs onderzochten we dagelijkse energiegevers en energienemers. Wat bij veel studenten energie geeft is: bewegen, creatief bezig zijn, bewust eten, samenzijn met fijne mensen. Wat velen dagelijks als uitputtend ervaren is: snoozen, bingewatchen, te laat naar bed gaan en vooral: constant de telefoon checken. Onder luid gelach vanwege wederzijdse herkenbaar heid worden er tips uitgewisseld. Apps als Facebook en Instagram verwijderen om de zuig kracht van de telefoon te minderen. Een alarm installeren dat pas stopt als je een som hebt opgelost om snoozen te elimineren. Eerder naar bed gaan om fris wakker te worden. 'Bestaat uitgerust wakker worden eigenlijk wel?' vraagt dan een student. 'Wie wordt er ooit uitgerust wakker?' Niemand steekt zijn hand op. VERVELING. Het wordt vaak angstvallig weggedrukt, bijvoor beeld met series kijken, bier drinken, snacken, keihard werken. Wat is precies vervelend aan verveling? 'Dan voel ik me een zaam en een loser,' antwoordt een student als ik vraag wat voor gevoelens en gedachten verveling bij haar losmaken. 'Iedereen doet leuke dingen, behalve ik.' Een andere student die vaak Facebook checkt als ze zich verveelt, ervaart hetzelfde: 'Het is zo'n rotgevoel, zien hoe iedereen een spannend leven heeft, behalve ik.' Deze studenten zijn niet bang voor verveling, maar voor het idee dat ze niet het leven leiden dat ze zouden moeten leiden. Als ze zouden beseffen dat dit waanidee bij heel veel mensen leeft, zouden ze de illusie van 'mijn leven is niet goed zoals het is' misschien kwijtraken en toegeven aan de verveling; en zien dat wat ze vrezen in werkelijkheid de grond is waaruit creativiteit, kortom een werkelijk spannend leven, geboren wordt. FOCUSSEN OP WAT NIET GOED gaat en beter kan. Aan die verslaving lijden veel studenten die ik begeleid. En ook collega's. En ook ikzelf. Wie niet eigenlijk? Als mens zijn we geconditioneerd om te onderzoeken: hoe kan het beter? Een mechanisme dat ons veel heeft gebracht. Zo ben ik blij dat ik niet in een hutje woon zonder elektriciteit en stromend water. Waar ik naar buiten moet om te plassen en mezelf, de vuile vaat en mijn kleding in een rivier moet wassen. Maar streven naar 'het kan beter' heeft natuurlijk ook een keerzijde. Het put uit en we zien makkelijk over het hoofd wat er allemaal vanzelf goed gaat, wat we hebben, wie er altijd onvoorwaardelijk voor ons klaar staat, hoe mooi de vogels buiten fluiten. Gelukkig kunnen we de bril waardoor we kijken poetsen. Bijvoorbeeld door dagelijks drie dingen te noteren waarvoor we dankbaar zijn. Geeft geheid helderheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110