'Eigenlijk leef ik gewoon mijn godsheerlijke leven' Jan Martinus Smeets gids langs Canadese sportstadions, concerten van Canadese muzikan ten en over schitterende wegen door de Rocky Mountains langs de forse Nederlandse gemeenschap in het land, onder wie bijvoorbeeld ook tweevoudig Elfstedentocht winnaar Evert van Benthem. Zeven hoofdstukken die het boek niet hebben gehaald, zijn online te lezen. 'Ik dacht eigenlijk dat de letter kleiner zou zijn en ging uit van 400 pagina's. Een mooi chef d'oeuvre als laatste boek, dacht ik. Mijn uitgeefster zei: het worden 352 pagina's, maar de hoofdstuk- ken die niet in het boek kunnen, kunnen we online aanbieden. Dus de lezers kunnen op een draadje klikken, zo heet dat geloof ik.' Toch mooi voor een zelfverklaard digibeet. 'Nou, die hoofdstukken opzoeken lukt me nog net. Maar ik heb wel een dagje moeten nadenken over welke hoofdstukken ik in het boek wilde zetten en welke teksten online moesten verschijnen. Alleen op de site lees je bijvoorbeeld over de zangeres Shania Twain. Mijn kinderen vonden haar geweldig.' Nog even en dan moet hij naar huis. Vrijdag avond is zijn kookavond, vaste prik. Wat hij gaat bereiden? 'Kabeljauwstuk. Met wilde champignons, cantharellen en anijsdingetjes. En doperwtjes die ik nog moet doppen, want mijn vrouw eet alleen erwtjes als ze vers zijn. En terwijl ik kook, kijkt zij naar Veronica Inside, dat is haar 'hidden pleasure', zoals zij het noemt. En ik vind dat heerlijk.' Brede grijns: 'Eigenlijk leef ik gewoon mijn godsheerlijke leven. Had ik nou maar een gezonder lijf, dan was het wat makkelijker geweest. Aan de andere kant: zie nou eens waar je tegenaan kijkt. Dit zouden ze in de paardensport een stevige oxer noemen, toch? Dan moet je een goed paard hebben om daar overheen te komen, hoor. De Sjiem bijvoorbeeld, ken je die nog, waar Jeroen Dubbeldam goud mee won op de Spelen van Sydney in 2000? Daar zag ik laatst een filmpje van, De Sjiem is nu een oude knol op stal. De tranen scho ten in mijn ogen. En vanochtend las ik dat Amerigo is overleden, het paard van Sinterklaas. Toen moest ik slikken, raar hè?' Het is een grote vraag aan het einde van zo'n gesprek, maar heeft u gedachten over uw uitvaart? 'O, daar heb ik wel over nagedacht, dat is geen geheim. Ik hou het rustig, niet te veel sprekers. Mijn zoon en Kees Jansma, denk ik. En Leo Blokhuis (met wie Smeets jarenlang het radioprogramma For the Record maakte, red.) weet al lang welke muziek hij moet spelen. Jackson Browne, The All- man Brothers Band en The Byrds.' Guitige blik: 'Met You Ain't Goin' Nowhere.' 18 Jarenlang keek Nederland 'met het bord op schoot' op zondagavond naar het eredivisievoetbal en zag dan Mart Smeets (11 januari 1947, Arnhem) tussen de nasi en de kroepoek Studio Sport presenteren. Na zijn basketbal loopbaan (zes interlands) begon hij in 1971 als leerling-journalist bij de NOS. Decennialang was Mart Smeets het gezicht en de stem bij voetbal, wiel rennen, schaatsen en Olympische Spelen. Met zijn eerste vrouw Wille- mien kreeg hij dochter Nynke (44) en zoon Tjerk (40). Inmiddels is hij al lange tijd samen met tweede echt genote Karen (68). Hij schreef ruim vijftig boeken, waarvan O Canada het recentste is. Aan het werk in Innsbruck bij het WK schaatsen in 1990 en Studio Sportzomer in 2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106