'Aangezien ik een digibeet ben, begin ik niet aan videobellen' de France stopte. Als je daar in zit, denmk je werkelijk dat je in het epicentrum van de wereld rond loopt. Maar neem een gemiddelde etappe in de Ronde van Italië. Hoeveel mensen in ons land kijken daarnaar? Zullen we het eens ruim inschatten? 150.000? 200.000? Dat betekent dus dat er 16,5 miljoen Nederlanders niet kijken. Ik dacht zo al, maar die manier van relativeren heb ik me de laatste jaren wel sterker eigen gemaakt. Van wat is voor mij nu werkelijk belangrijk? En wat niet?' 'Nee, door meer na te denken over: wat wil ik nog met mijn tijd? Hoe richt ik mijn dagen in?' Deels dus nog wel met het kijken naar American Football en honkbal. 'Ja. Omdat ik dat leuke sporten vind. Dat is gewoon mijn persoon lijke voorkeur, ik kijk mijn hele leven lang al naar merkwaardige Amerikaanse sporten. Ik kom daar ook voor uit, al krijg ik daar felle reacties op. "Rot toch op naar dat Amerika van je, met je sporten." Ook collega's deden daar soms laatdunkend over. Kennelijk ben ik door mijn voorliefde voor honkbal, football, basketbal en in mindere mate ijshockey een exoot. Dat zij dan maar zo.' 'Mijn vrouw vindt dat ik veel te snel knorrig reageer in dat soort programma's. Als ik daar dan zit en er worden vragen gesteld die ik niet leuk vind, of er is iets met de sfeer dat me tegen staat, dan laat ik dat merken. Dat is niet goed. Dus ik ga er óók niet zitten uit een soort zelf bescherming.' 'Helemaal niet!' 'Ik heb de beste tijd van mijn leven gehad! Het klinkt heel pedant of onvriendelijk, want corona is natuurlijk een vreselijke tijd. Maar vanaf half maart 2020 tot nu heeft zich een tijd ontrold die ik puur nuttig heb ingevuld. Ik heb dat boek over Canada geschreven, journalistieke stukken. Over Tony Joe White (in 2018 overleden Amerikaanse zanger, red.), en vanochtend nog over de play-offs in de Noord-Amerikaanse ijshockeycompetitie: door corona mogen Canadese ploegen de grens met Amerika niet over, maar die wedstrijden moeten wel worden gespeeld.' Dan gaat het dus toch weer om werk. 'Ik ben nooit gestopt met werken. Ik denk dat ik het niet kan. Werken is een zegen voor een mens, als je tevreden bent met je werk.' Maar de band aanhalen met kinderen en kleinkinderen kan ook nuttig zijn. 'Die heb ik door de pandemie natuurlijk niet veel gezien. En aangezien ik een digibeet ben, begin ik niet aan videobellen of iets dergelijks. Ik heb contact met ze en dat is prima. Mijn kinderen weten hoe ik in elkaar zit. En de kleinkinderen: ik heb er vier en ik heb ze de afgelopen tijd allemaal gezien. Dus ik heb niets te klagen. Komen ze even langs, even opa gedag zeggen. Maar ik heb ze al ruim een jaar niet geknuffeld.' Hij heeft geen oppasdagen als opa. 'Zover zijn we nog niet.' Maar toch, dochter Nynke komt binnenkort in Haarlem wonen, met dochter Lola. 'Als zij vraagt: pap, wil jij even op Lola passen, dan ben ik daar niet te lullig voor.' Kunt u een luier verschonen? 'Nou, Lola is 11, dus dat is niet meer nodig. Maar mijn jongste kleinkind, de derde van Tjerk, is een baby en ik denk wel dat ik haar luier kan verschonen.' Eén keer heeft Smeets die jongste nazaat, Coco, op schoot gehad. 'Tjerk zei: dan weet je hoe ze voelt. Zo hebben we heel even gezeten, ik hield m'n mondkapje op.' 'Als een klein wurm. Ah joh, ze is zo schattig. Eigenlijk zou ik je nu een foto moeten laten zien van Coco'tje.' 'Nee joh, dat is wel heel gek.' Dat hij hier nu zo zit, met een biertje op een terras, is maanden niet voorgekomen. 'Karen en ik zijn het voorbije jaar één keer uit eten geweest: afgelopen zomer, met Matthijs van Nieuwkerk op een terras in Amsterdam.' Een paar dagen geleden heeft hij zijn tweede vaccinatie ontvangen tegen het virus dat hem een jaar lang zo veel mogelijk binnen hield. 'Ik heb corona zo serieus mogelijk genomen, luister naar mensen die er van weten en lig nergens dwars. Mijn huisarts heeft gezegd dat ik kwetsbaar ben, vanwege onderliggende, kleine ziektes, en dat geloof ik.' 16 Omdat u bij Studio Sport stopte? Toch nog even over die knorrige Smeets bij die talkshows: hoorde u dat in uw omgeving? Dus u bent geen knorrig mens? Want anders lijkt het me nog wel een opgave voor bijvoorbeeld uw vrouw: een lang corona jaar zo'n knorrige vent om haar heen. En? Hoe voelde het? Waarom niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104