'Ik ben nooit gestopt met werken, ik denk dat ik dat niet kan' 52 Windstoten jagen over de Grote Markt in Haarlem, sinds 1994 de woonplaats van Mart Smeets (74). Op het door hem geselecteerde terras buigt een ingeklapte parasol van pakweg 85 kilo vervaarlijk heen en weer, vanaf diverse tafels wordt er angst vallig naar gekeken. Melkschuim van de cappuccino's wordt uit de kopjes geblazen, Smeets houdt z'n tapbiertjes ('ik mag er twee per dag van mezelf') en z'n daaropvolgende dubbele espresso onder de tafel. 'En als het zo gaat regenen, ga ik onder de tafel zitten,' giert Smeets (1.94m, het forse lijf zichtbaar brozer) het uit tegen de ober, die ook moet lachen. Vanochtend heeft hij op NPO Radio 1 aangegeven dat zijn commentaarklus bij de nachtduels uit de Amerikaanse basketbal competitie NBA voor Ziggo Sport deze zomer stopt, omdat de betaalzender de rechten kwijtraakt. Het blijkt groot medianieuws, constateert de oud-basketballer, voormalig wieler- en schaats- commentator en ex-sportpresen- tator. Frons op zijn smartwatch, waarop hij ziet dat hij gebeld wordt. Gedoe om zijn telefoon uit zijn jaszak te halen. 'Straks is het Karen (Smeets echtgenote, red.), ik moet even horen wat zij wil.' Het is niet Karen, maar een redac teur van het televisieprogramma De Vooravond. Smeets: 'Nee, dat ga ik niet doen.' 'Weet u, ik ga nu zelf over mijn tijd.' 'Nee, echt niet. Daar ben ik veel te knorrig voor. U moet maar even doorzoeken, dan vindt u vast een jonge, gesoigneerde, licht imbeciele BN'er die heel graag mee wil werken. Goedemiddag!' 'Het is niet belangrijk. Ik word elke maand wel tien keer uitgenodigd voor televisieprogram ma's. Maar het is niet belangrijk. Punt. Ik wil helemaal niet meer in die programma's zitten.' Waarom niet? 'Waarom wel? Ik maak nu mijn eigen leven uit, hè.' 'Ach, je overdrijft altijd een beetje in zo'n gesprek. Dat meisje aan de telefoon begreep het meteen.' 'In dat soort programma's word ik knorrig, ja. Maar het is helemaal niet belangrijk, joh. Het is een deel van mijn leven, dit soort telefoontjes. Maar het nee zeggen is ook een deel van mijn leven geworden. Ik maak één uitzondering, ik ga naar Beau om over mijn boek over Canada te praten. Maar voor de rest ga ik nergens zitten en meningen hebben over ministers en wat er allemaal mis is.' 'Al lang geleden.' 'Daar zat ik niet vaak. Als jij kunt bewijzen dat ik daar heel vaak zat... Het was nooit meer dan twee of drie keer per jaar.' 'Nou, ik niet. Maar het is niet belangrijk.' 'Omdat jij erover doorgaat en dan word ik knorrig tegen jou. Je kunt er nog zestien vragen over stellen, maar het is niet belangrijk.' Waarom vond u het vroeger wel belangrijk om bij talkshows te zitten? Omdat u een uithangbord van de NOS was? 'Ja, ik vertegenwoordigde de NOS. Toen ik daar met pensioen ging was het snel afgelopen met die talkshows. Ik ben dat gaan down graden. Soms kwam er wel iets dat ik leuk vond: de Winterspelen bij Matthijs aan tafel samenvatten voor de mensen die overdag niet gekeken hadden. Dat vond ik toen zinvol. Maar iedereen heeft nu een mening. Over Diederik Gommers, over Ernst Kuipers, over Hugo de Jonge. Dat zal allemaal wel, maar ik hoef daar niet aan mee te doen.' Zijn vrouw kijkt dagelijks naar het NOS Journaal. Smeets: 'Een goede gewoonte, ik kijk soms mee. En ik kijk soms naar ESPN, als er een goede American Football-wedstrijd of een honkbalduel te zien is. Maar ik ben er achter gekomen dat je sportwedstrijden ook prima kunt missen. Neem de Giro d'Italia: het gaat altijd verder en iemand zal winnen, tsja. Dat heb ik pas laat ontdekt, toen ik zelf met de Tour 14 Sé 2: Q CD X X co I O LU LU I Wat gebeurde daar nou? Ze moeten maar een licht imbeciele BN'er zoeken, zei u. En u zei: ik ben een knorrige man. Wanneer is dit inzicht gekomen? Bij De Wereld Draait Door schoof u heel vaak aan. Dat vind ik vaak. Waarom herhaalt u dat de hele tijd, dat het niet belangrijk is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102