Gedeeltelijke eclips: de maan neemt een hapje uit de zon 9 vinden Op weg naar huis, nog geen 500 meter van mijn huisarts vandaan, ben ik ingestort collega's ook welke behandeling het beste werkt. ,,Voor de kinderen die telkens weer ziek worden, zou een coronavaccin mogelijk kun nen helpen. Dat vaccin zou het li chaam keihard aan het werk kun nen zetten, waardoor het de laat ste restjes van het virus opruimt en daarmee uit zou kunnen do ven'', zegt zij omzichtig. ,,Maar dit werkt niet bij alle mensen.'' Uit onderzoek naar volwassenen blijkt dat hier goede resultaten mee kunnen worden geboekt, maar een klein deel van die patiënten gaf juist aan dat hun gezondheid daarna verslechterde. ,,Dus als je dit doet, dan wil je dat wel eerst goed onderzoeken. En als het li chaam reageert, dan wil je ook wel weten hoe blijvend dat is.'' Een ander mysterie dat de speci alisten in het Emma Kinderzie kenhuis willen ontraadselen, is de nieuwe ziekte 'MIS-C' die twee tot zes weken na een coronabesmet ting ontstaat. De 17-jarige Ginny Delgado Muti is één van de patiën ten die dacht dat ze corona achter de rug had. ,,Op de derde dag dat ik naar school zou gaan, werd ik weer ziek. Ik had heel erg last van mijn klieren. Maar mijn huisarts stuur de mij weg met een pilletje, ter- wijl ik duidelijk had aangegeven dat ik niets binnenhield. Toen dat niet hielp, werd ik weer wegge stuurd. Ik moest bloed prikken op de ziekte van Lyme, die kan ont staan na een tekenbeet. Ik gaf nog aan: 'mevrouw, ik voel me niet goed, ik kan niet lopen'. Op weg naar huis, nog geen 500 meter van mijn huisarts vandaan, ben ik in gestort. Toen de mensen van de ambulance er waren, was mijn pols zo zwak dat ze hem niet kon den meten. Er is een grote fout ge maakt, het had nog een stuk slech ter kunnen aflopen.'' Mentaal In Nederland zijn er voor zover be kend geen kinderen aan MIS-C overleden. Het Amerikaanse Cen ter for Disease Control and Pre vention, linkt er inmiddels ruim vierduizend zieken en 36 sterfge vallen aan. Het frustreert Ginny - die met MIS-C op de ic belandde en nog maar 58 procent van haar longcapaciteit over heeft - dat er zo weinig aandacht is voor de ern stige gevolgen die corona kan heb ben voor kinderen.,,Er wordt zo ongeveer gezegd dat jongeren er geen last van zullen hebben. Maar de kans dat kinderen dit krijgen, is ongeveer net zo groot als dat iemand van een vaccin een lon- gembolie krijgt, en daar gaat het wél continu over.'' Neuropsycholoog Kim Oos- trom, die ook verbonden is aan de nieuwe poli, benadrukt dat de mentale gezondheid ook ontzet tend te lijden heeft onder de maat regelen die zijn ingesteld ten ge volge van corona. ,,Kinderen ver eenzamen serieus, somberheids klachten en vermoeidheidsklach ten gaan door het dak. Onze psy chiatrische afdeling zit ramvol. Het grootste deel van de kinderen knapt gewoon op, een klein deel van de kinderen belandt op de ic, en een klein deel krijgt MIS-C, maar een groot deel van de kinde ren gaat geestelijk compleet on deruit. Door de pandemie, de lockdown en de maatregelen zijn zij veel controle kwijt. Doordat al les anders is, raken zij uit balans.'' Uit haar eerste reeks gesprekken maakt de neuropsycholoog op dat er kinderen bij zijn, die zich van nature veel zorgen maken en de lat hoog leggen voor zichzelf. ,,Het zijn doorgaans geen holadijee-ty- pes. Als blijkt dat de harten, de longen, de hersenen en de aanstu ring van de organen oké zijn, dan moeten we dat eerlijke verhaal ook durven vertellen.'' vrijdag 11 juni 2021 GO corona - Ginny (17) M Op het hoogtepunt van de eclips was de zon voor 17 pro cent bedekt. Schoolkinderen in Schiedam kijken met speciale brillen naar de gedeeltelijke eclips. foto anp De zonsverduistering trok overal veel be kijks. FOTO PIX4PROFS/PETER BRAAKMANN Uitleg over het fenomeen bij Volkssterren wacht Grimbergen (België). foto marc baert H Is er eindelijk sprake van een zonnige lente, gaat de maan in de weg zitten. De gedeel telijke eclips, waarbij het hemellichaam zich tussen de zon en de aarde dringt, was gis teren tijdens de hel dere dag daardoor wel goed te zien. Vanaf 11.18 uur schoof de maan zich ertus sen, waardoor het leek alsof er een hap uit de bovenkant van de zon was genomen. Het hoogtepunt was om 12.22 uur. Toen was circa 17 procent van de zon bedekt, maar om 13.31 uur was hij weer geheel zicht baar. Het natuurfenomeen trok veel bekijks, onder meer bij ster renwachten. Want hoewel bijna elk jaar ergens op aarde de maan wel een keer voor de zon schuift, is de kans om een zons verduistering te zien in Nederland klein. De laatste - gedeelte lijke - eclips in West Europa was op 20 maart 2015. De eerst volgende is op 25 ok tober 2022; dan wordt 22 procent van de zon verduisterd. De gedeeltelijke eclips die gisteren in Neder land te zien was, heet een ringvormige ver duistering. De maan stond te ver van de aarde om de zon volle dig te bedekken, waarbij de zon een lichtgevende rand rondom de maan vormt. Volledige verduisterin gen zijn een stuk zeld zamer. De laatste to tale eclips die vanuit Nederland te zien was, vond plaatst in mei 1715, en de eerstvol gende maken we niet meer mee: die is pas in oktober 2135. In Spanje is in augustus 2026 een volledige zonsverduistering te zien. Canada en Groenland mochten die gisteren aan schouwen. ,,2000 jaar geleden waren mensen er nog bang voor'', vertelt vrijwilliger Hans Pe pers van de West-Bra- bantse Sterrenwacht. ,,Toen sloegen ze op trommels om de draak te verdrijven die de zon opat.'' Bezitters van zonne panelen merkten ook dat hun energiebron aan kracht inboette. Tijdens de gedeelte lijke zonsverduistering brachten de panelen minder stroom op dan de rest van de dag. Om dat verlies te com penseren, had netbe heerder Tennet extra stroom ingekocht. Hoewel het verlies aan zonne-energie giste ren groter was dan het totale verbruik van Amsterdam, 800 me gawatt, zijn volgens Tennet geen proble men ontstaan. ji *7Muvc--t-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9