3 8 NIEUWS Postcovidpoli in Emma Kinderziekenhuis wil klachten ontrafelen en oorzaken Voor kinderen die maanden na een besmetting met corona nog ernstige klachten hebben, is er een speciale polikliniek waar ze van top tot teen worden onderzocht. Het verhaal van Faya (7), Tygo (11), Eef (15) en Ginny (17). p haar Adidas- jes en in zwarte skinny jeans met een groen bloesje stapt de 15-jarige Eef de spreekkamer van kindercardioloog Irene Kui pers binnen. De resultaten van haar hartecho zijn dan net bin nen. ,,Zo hé, een topsporter hier!'' reageert de kindercardioloog als zij hoort wat de jonge Brabantse alle maal deed, voordat ze met het co ronavirus werd besmet. Tot Eef corona kreeg, volley balde ze zo'n tien uur in de week. ,,Ik had maar één middag koorts, 38,5 graden, niet eens echt hoog'', blikt ze terug. Haar moeder valt haar bij: ,,Je hoort overal: als je ge zond bent, dan heb je niets te vre zen van corona. Maar zij wSs ge zond!'' Ze is onlangs gevraagd om te komen spelen bij een team in de tweede divisie en heeft nu de overstap gemaakt. Nadat Eef in de kerstvakantie corona had, probeerde de 3-vwo- leerling de draad weer op te pak ken. Dat bleek makkelijker gezegd dan gedaan. ,,Als ik drie zinnen lees, krijg ik gigantische hoofd pijn, soms tot misselijk aan toe. Als mensen mij nu vragen wat ik heb, ben ik bijna bang dat ik iets vergeet omdat ik zoveel klachten heb: steken, zenuwpijn, heel veel hoofdpijn.'' Droom Waar Eef voorheen droomde van bijvoorbeeld het bijwonen van de Formule 1 of een plekje in het Ne derlands volleybalteam, hoopt ze nu dat alles weer wordt als vóór haar coronabesmetting. Ook wil ze graag antwoord krijgen op de vraag waarom het rottige virus - dat bij veel kinderen amper klach ten veroorzaakt - haar zo velde. ,,Ik heb een tweelingzus met wie ik al les samen doe. Toen ik ziek was in de kerstvakantie hebben we sa- men onder één dekentje films zit ten kijken. Nikki en ik slapen ook samen op één kamer. Toch heeft zij géén corona gekregen.'' Ook voor de specialisten van het Emma Kinderziekenhuis is dat de one million dollar question: Waarom wordt het ene kind nog maanden lang geplaagd door klachten en de ander niet? Mede-initiatiefnemer van de kinderpoli, Suzanne Ter heggen: ,,Met deze postcovidpoli voor kinderen proberen we te ont rafelen wat de klachten zijn en oorzaken te vinden'', vertelt de kinderlongarts. ,,Één van de hypo theses is dat er bij een deel van de kinderen virusdeeltjes aanwezig blijven, die continu de afweer op jutten, waardoor je continu een beetje ziek blijft.'' Dat ziektebeeld herkent moeder Sandra als geen ander. Twee van haar drie kinderen kregen corona en kampen ook nog altijd met na weeën. ,,Met mijn dochter Faya van 7 gaat het helaas nog niet goed. Ze gaat nog steeds maar voor een paar uurtjes per dag naar school. En er zitten ook weken bij, waarin ze de hele week thuis blijft, omdat ze weer koorts heeft en ziek is.'' Zij is vanwege drukte nog in af wachting van een bezoek aan de Ik slaap met mijn tweelingzus op één kamer. Toch heeft zijn geen corona gekregen nieuwe poli. Omdat haar 11-jarige zoon Tygo meerdere keren onwel werd met sporten, is hij wél met spoed gezien. ,,Tygo zit in een se lectieteam en we merkten dat hij conditioneel achter begon te lopen op zijn teamgenoten.'' Zijn orga nen lijken vooralsnog goed, maar nog niet alle tests zijn afgerond. ,,Dokter Terheggen heeft ons uit gelegd dat het kan zijn dat de or ganen op zich goed functioneren, maar dat het zo kan zijn dat de aansturing ervan verstoord is.'' Terheggen, die zelf kinderlong arts is, onderzoekt samen met haar vrijdag 11 juni 2021 GO Jong, en lang geveld na Marcia Nieuwenhuis Amsterdam Sandra Bleyenberg heeft drie kinderen, van wie er twee corona hebben gehad in december 2020. Faya (7, links) en Tygo (11) hebben nog steeds veel last van duizeligheid, vermoeidheid en koorts. foto marlies wessels - Eef (15) Eef Jansen heeft na bijna een half jaar nog steeds klachten zoals vermoeid heid en geen smaak en reuk. FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8