'Honderden kinderen lang ziek na corona' 7 CDA-prominent Pieter Omtzigt somt in een 76 pagina's tellend memo een ongekende reeks van grieven en onvrede op over zijn eigen partij. ,,Ik voel mij nog altijd niet gewaardeerd." Met het memo van Omtzigt barst een bom die al in 2017 begon te tik ken. Toen al rijpte bij hem het ge voel dat hij 'kennelijk niet goed ge noeg was', schrijft hij. Het was het jaar dat hij ruim 36.750 voorkeursstemmen haalde, maar tegelijk werd hij intern naar eigen zeggen aan de kant gezet. Bij belangrijke overleggen was hij niet welkom, zijn portefeuille Finan ciën werd afgepakt. Het gaf hem 'het gevoel er niet bij te horen', schreef hij dit weekeinde in het memo. ,,Feitelijk hing ik er dus maar bij. Dat doet best zeer.'' Het voedde bij Omtzigt een toch al aanwezig trauma, dat was ont staan nadat de partij hem in 2012 op een onverkiesbare plek zette op de kandidatenlijst voor de verkie zingen. Tegengewerkt De hardste klap moest nog komen. Omtzigt schrijft dat de partijtop hem ronduit heeft tegengewerkt toen hij vorig jaar een poging deed om lijsttrekker te worden van het CDA. De partij wilde aanvankelijk Hoekstra als leider, maar toen die bedankte, werd naar Hugo de Jonge gekeken. Toen Omtzigt zich ook als kandidaat meldde, zou de partij De Jonge hebben voorge trokken. Omtzigt betwijfeld nog steeds of de lijsttrekkersverkiezing wel eerlijk is verlopen. De Jonge haakte uiteindelijk af omdat hij als minister de corona crisis maar nauwelijks de baas kon, maar tot Omtzigts verbazing werd hij op dat moment niet alsnog de nummer 1 van het CDA. Terwijl het volgens hem 'de afspraak' was met partijvoorzitter Rutger Ploum dat hij lijsttrekker 'zou worden als Hugo onverhoopt uit zou vallen'. Daarna voelt hij zich 'overvallen' en klem gezet, omdat de camera's van Nieuwsuur hem al opwachtten toen hij in december voor overleg naar het huis van Hoekstra was ge reden. „Voordat ik een woord met Wopke heb gesproken moet ik voor de camera's een statement af geven.'' Omtzigt zei die avond wat wei felend: ,,Ik denk dat het goed is als Wopke de partij gaat leiden.'' Maar intern herinnert hij het bestuur die avond aan de belofte dat hj de invaller van De Jonge zou zijn. Hij blijft verbitterd achter. Het popu laire Kamerlid is 'op onheuse wijze gepasseerd als lijsttrekker', conclu deert hij in het memo. ,,Er is dui delijk een vooropgezet plan en ik pas er niet in.'' Dictaat In de notitie opent Omtzigt zelfs enigszins direct de aanval op Hoek stra. Het CDA was van plan het mi nimumloon te verhogen, maar Hoekstra liet dat plan varen. Omt- zigt maakte daarop als nummer 2 van de partij bezwaar, maar Hoek stra zou hem het door de strot heb ben geduwd. ,,Ik ervaar het als een dictaat.'' Het zou zelfs in strijd met het partijreglement zijn verlopen. Bovendien schrijft Omtzigt dat door een 'gebrek aan een inhoude- Er is duidelijk een vooropgezet plan en ik pas er niet in lijk debat' binnen de partij het CDA 'ernstig gevaar' loopt ten prooi te vallen aan lobbyisten 'die meeschrijven aan het verkiezings programma'. Zo merkt hij op dat bijna 1 mil joen van het campagnebudget van drie sponsoren lijkt te komen. ,,En die sponsoren en iemand in het campagneteam hebben belang wijzigingen aan te brengen in de CDA plannen.'' Sponsoren zouden zelfs hebben geprobeerd mee te 'kiezen' wie de lijsttrekker zou worden. Toenmalig partijvoorzit ter Rutger Ploum zou onder druk van de sponsoren De Jonge tot af treden hebben gedwongen ten fa veure van Hoekstra. Omtzigt neemt het bovendien Hoekstra en De Jonge kwalijk dat in het kabinet over hem werd ge sproken tijdens de toeslagenaffaire - de zaak die Omtzigt jarenlang bezighield. Dit bleek uit notulen van de ministerraad. Daar rees een 'ontluisterend beeld' uit op, omdat in het kabinet 'niemand zich leek te bekommeren om het lot van de gedupeerde ouders'. Compensatieregeling Maar echt 'door zijn hoeven' gaat Omtzigt naar eigen zeggen als het kabinet met een compensatierege ling komt voor de slachtoffers van de toeslagenaffaire. Omtzigt is het niet eens met die regeling en vindt dat hij er ten onrechte niet over is geraadpleegd. Nu krijgen ook mensen die amper schade hebben geleden 30 duizend euro. ,,Bij mij is daar iets geknapt.'' Omtzigt vat het dikke dossier van misstanden en pijnlijke mo menten samen met de woorden dat hij zich nog 'altijd niet gewaar deerd' voelt. En 'op momenten ronduit onveilig'. Binnen het CDA dreunen die zinnen keihard na, net als de reeks beschuldigingen. Het is weliswaar zijn lezing van de geschiedenis, maar feit is dat de nummer 2 van de partij, Omtzigt, lijnrecht tegenover nummer 1 Hoekstra staat. Dat zijn de eerste bevindingen van specialisten die speciaal voor kin deren met langdurige klachten na Covid-19 een polikliniek hebben opgezet. De poli van het Emma Kinderziekenhuis is in Nederland de eerste in zijn soort. Soortgelijke poli's zijn er al in Amerika, Enge land, Zweden en Israël. Net als bij volwassenen die kam pen met long covid, liggen ook kin deren maanden na hun infectie nog in de kreukels, verklaren de specia listen. Mede-initiatiefnemer en kinderlongarts Suzanne Terheg- gen-Lagro: ,,Over het geheel geno men worden kinderen heel weinig ziek van corona. Maar er is een kleine groep op wie de impact van de ziekte heel groot is.'' Dat beaamt kinderarts Giske Biesbroek: ,,Onze inschatting is dat het in Nederland mogelijk om drie honderd a vierhonderd kinderen gaat die ernstige klachten houden na een infectie.'' Er is een kleine groep kinderen op wie de impact van de ziekte heel groot is Bij circa 130 kinderen, ontstaat tus sen twee en zes weken na corona een andere ziekte. Het gaat om een ernstige ontstekingsziekte ge naamd 'MIS-C', dat staat voor Mul tisystem Inflammatory Syndrome in Children. Bij de helft van die kinde ren is dat zo ernstig dat zij op de in tensive care belanden. Deze kinde ren krijgen twee tot zes weken na hun besmetting vaak ineens hoge koorts en ongeveer 90 procent heeft ook last van buikklachten, zoals braken en diarree. Kinderarts Biesbroek: ,,Daarnaast kunnen ze huiduitslag krijgen, rode ogen, gebarsten lippen en bij een groot deel van de kinderen kan het ook op het hart slaan.'' Het komt voor dat kinderen met MIS-C eerst een verkeerde diagnose krijgen. De specialisten roepen artsen op om er alert op te zijn. Biesbroek: ,,Het is een zeldzaam ziektebeeld. Een huisarts komt MIS-C waarschijnlijk maar één keer in het leven tegen.'' Kindercardioloog Irene Kuipers verklaart dat 'corona bij kinderen vele gezichten heeft'. ,,Er zijn kin deren met een slechte hartfunctie door MIS-C, maar er zijn ook kin deren met ernstige vermoeidheid na corona die maar niet opknappen. Het herstellen valt voor een deel ook niet mee in tijden van lock- down en alle maatregelen van dien.'' P8 vrijdag 11 juni 2021 Hugo de Jonge en Pieter Omtzigt tijdens de lijsttrekkersverkiezing bij het CDA. Omtzigt is nog steeds boos over het verloop. foto anp Woede en frustratie Omtzigt gistten al jaren Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Pieter Omtzigt in zijn memo Specialisten van het Emma Kin derziekenhuis, onderdeel van het Amsterdam UMC, schatten dat in Nederland zo'n 350 kinde ren ernstige klachten hebben overgehouden aan hun corona infectie. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam - Suzanne Terheggen, longarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7