Hoosbui te veel voor dak Den Dullaert Geschiedenis hoest nieuwe straatnamen op 6 MUSEUMTRAILER IN OOSTBURG VERZETSMUSEUM Een stap in het verleden. Die zetten kinderen van West- Zeeuws-Vlaamse basisscholen en het Zwin College dezer dagen in Oostburg. Daar is de museumtrailer van het Verzetsmuseum in Amsterdam opgesteld. ,,Het is verbazingwekkend hoeveel informatie in zo'n kleine trailer past." De stichting Comité 4 mei Oostburg haalde de trailer naar de Een- hoornstad. ,,En daar zijn we best een beetje trots op", zegt voorzitter Arno Boi- din. De trailer (elf meter lang, 2,5 meter breed) is een kleine versie van het Verzetsmuseum in Am sterdam, specifiek voor kinderen en bestaat uit vier kamers. Een van de Joodse Eva, een van Jan - de zoon van een dominee die in het verzet zat tijdens de Tweede We reldoorlog, een van de Zeeuwse Nellie uit een NSB-gezin en de laatste kamer is van Henk. Zijn fa milie was neutraal. ,,De kinderen zien alle vier aspecten van het le ven tijdens de oorlog", vertelt Boi- din. In de eerste kamer leren de scholieren alles over de Joodse Eva. Er hangt een jas met Jodenster en aan de muur prijkt de originele oproep aan haar vader om in een kamp in Duitsland te gaan wer ken. Eva, haar broer en ouders werden uiteindelijk naar Ausch witz gedeporteerd. ,,Eva en haar moeder werden ziek en werden door de Duitsers voor dood achtergelaten. Dat is hun redding geweest, want ze zijn uiteindelijk bevrijd en terug naar Amsterdam gegaan", zegt Boidin. Eva's rugzak die is tentoongesteld, herinnert eraan. Haar broer en va der stierven in concentratiekamp Auschwitz, haar moeder her- trouwde na de oorlog met de vader van Anne Frank. De kinderen moeten in de tweede kamer een puzzel oplos sen aan de hand van Radio Oranje. Onder het bed van Jan ligt een ra dio verscholen. Ook moeten ze in een brief een code ontcijferen. ,,Een museum is geen plaatjes kij ken, zoals vroeger", zegt Boidin. ,,De kinderen moeten echt iets doen. Dan blijft het verhaal ze meer bij." Zo moeten ze aangeven of ze snappen dat Nellie, in haar kamer hangt het portret van Adolf Hitler, als kind van een NSB-gezin De kinderen moeten echt iets doen, dan blijft het verhaal ze meer bij gepest werd. Teim, brugklasleer ling op het Zwin College, begrijpt dat. ,,Ze waren landverraders die de vijand hielpen." Denzel dan weer niet. ,,Pesten is nooit goed." Bart en Sander vinden het een in teressante en leuke rondleiding. ,,Dit is beter dan leren over de middeleeuwen", zegt Sander. En ze steken er wat van op. Bart: ,,Ik wist niet dat mensen verplicht in Duitsland moesten gaan werken." Iedere drie jaar Het doet Boidin goed dat kinderen ervan leren en vindt dat het mu seum op wielen naar meer smaakt. ,,Als we een manier vinden om dit iedere drie jaar te doen, zouden we heel tevreden zijn." De theaterzaal is momenteel afge sloten en in de zaal staan drogers en ontvochtigers, om het tapijt zo snel mogelijk te laten drogen. ,,Het is vervelend, maar we waren nog tot dit weekend gesloten. Niemand heeft er nu nadeel van", zegt De Vriend. ,,We zijn nu alleen iets lan ger gesloten." De gemeente Hulst is sinds juni 2018 eigenaar van Den Dullaert. Zij nam het gemeenschapscentrum aan de Sportlaan over van het toen malige bestuur. Sindsdien is er hard gewerkt en veel gebeurd. De brand veiligheid werd aangepakt, de com- Te laat bleek dat het dak niet goed was dichtgemaakt na reparaties plete inventaris werd vernieuwd en alles kreeg een flinke opknapbeurt. Ook het dak van de theaterzaal werd gerenoveerd. Dat is toen niet naar behoren gebeurd. Er werden vorige week daarom reparaties uit- gevoerd en te laat bleek dat het dak niet goed dicht was gemaakt. Afge lopen vrijdagavond werd er code geel afgekondigd, de hoosbuien zorgden voor een lekkage. De Nobelhorst Voorstellingen stonden nog niet gepland in de theaterzaal en de drie a vier vaste gebruikers van de zaal krijgen een ander plekje in Den Dullaert toegewezen. ,,Bijvoor- beeld in de Noordhal of de voorma lige bibliotheek." Voor basisschool de Nobelhorst, die Den Dullaert sinds corona ook gebruikt als extra leslocatie, zijn er geen gevolgen. Wanneer de thea terzaal weer open kan, kan De Vriend nog niet zeggen. De zaak is op dit moment in behandeling bij de verzekering. Aan de Wilhelminastraat in Sint Jansteen komt een nieuw woon- wijkje. De oude basisschool is ge sloopt en op die plek komen elf huizen. Die komen aan een nieuwe straat, die aansluit op de Wilhelminastraat. De Wilhelmi- nastraat heette in het verleden de Rijkstraate of, in nog ouder Ne derlands, de Rycksestraate. De ge meente Hulst wil de nieuwe straat daarnaar vernoemen, door die de naam Rijksplein te geven. In Hulst komt er een nieuwe weg tussen de Absdaalseweg en het Morres-terrein. Supermarkt Lidl verhuist naar de Absdaalse- weg, waar vroeger Karwei en later Brugman Keukens zat. Er komt daar een extra weg tussen Morres en de binnenstad. Aan de kant van Morres ligt nog een restant van de Nassaukreek. Die liep vroeger nog verder door. De nieuwe weg komt op het gedempte deel van de kreek, vandaar de naam Nassau- weg. De raadscommissie Ruimte mag tot 25 juni reageren op de suggesties. vrijdag 11 juni 2021 'Beter dan leren over middeleeuwen' Bob Maes Oostburg -Arno Boidin, voorzitter stichting Comité 4 mei Oostburg De theaterzaal van Den Dullaert in Hulst is iets langer dicht dan gepland. Het dak heeft gelekt na de hoosbui van vorige week en er is waterschade. ,,De verwach ting is dat het meevalt", zegt voorzitter Stephan de Vriend van stichting Den Dullaert. Sophie Stockman Hulst Het Rijksplein in Sint Jansteen en de Nassauweg in Hulst. Ze bestaan nog niet, maar in de toekomst kun je er wellicht heen navigeren. Sophie Stockman Hulst Sander, Bart, Denzel en Teim maken hun opdrachten in de museumtrailer. De trailer bestaat uit vier kamers en in elke kamer 'huist' een gezin: een Joods gezin, een verzetsstrijder, een NSB-gezin en een 'gewoon' gezin. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64