II Geheime vergadering over renovatie zwembad wekt wrevel in Smerdiek Zes kandidaten voor kinderburgemeester 6 GOES IN HET RECYCLE CAFÉ WORDEN VAN AFVAL MOOIE DINGEN GEMAAKT 'Kijk, ik heb van deze oude bijzettafel een mooie damtafel gemaakt'. Florian Blankestijn heeft op het tafelblad een strak dambord geverfd en is bezig met het schilderen van de stenen. Zijn gerecyclede meubelstuk staat binnenkort misschien wel in de showroom van woonwinkel TMC. Florian is deze donderdag ochtend hard aan het werk in het Recycle Café in Goes. Dat is als het ware de tweede pijler onder de ruim vier jaar geleden door Leo nard en Lizette Koppelaar opge richte zorgonderneming Sleutelen aan Vermogen (SAV). Aan de Houtkade zit sinds die tijd al een autopoetsbedrijf waar mensen die een afstand hebben tot de arbeids markt een vorm van dagbesteding vinden. Houten olifant Toen het poetsbedrijf goed liep, heeft Lizette haar aandacht gericht op het Recycle Café. Daar worden van allerlei restmaterialen mooie nieuwe dingen gemaakt, waaron der meubels. De mensen die er werken, zijn niet onder één noe mer te vangen. Lizette vindt dat de term 'mensen met een beperking' de werknemers tekortdoet. Dat is bovendien niet op iedereen van toepassing. ,,Zelf spreek ik veel lie- ver over mensen met creatieve mogelijkheden'', zegt ze. Dat daaraan niets is overdreven, bewijst Warut Kouwer, die met uiterste precisie werkt aan een grote 3D-olifant, gemaakt van het hout van oude pallets. Het is nog maar zijn tweede dag, maar hij heeft z'n draai al gevonden in het Recycle Café. ,,Ik heb ook bij het autopoetsbedrijf gekeken'', zegt Warut. ,,Maar het is niets voor mij om met z'n allen aan zo'n auto be zig te zijn. Laat mij maar in m'n eentje aan iets werken.'' Het Recycle Café zit sinds vorig jaar in een ruimte die woonwinkel TMC beschikbaar stelt in haar lo gistiek centrum op bedrijventer rein De Poel. Daarmee laat het be drijf z'n sociale kant zien. Er is iets moois ontstaan, want mede-eige naar Aart-Jan Witte van TMC was zo onder de indruk van wat er alle maal wordt gemaakt in het Recy cle Café dat een deel te koop komt te staan in de showroom van TMC in Goes. ,,Eerst wilden we er een apart hoekje voor maken'', vertelt hij. ,,Maar later dacht ik: nee, het moet echt een onderdeel van de winkel worden. Dus het staat nu tussen alle andere meubels die we verkopen.'' Rondsnuffelen Lizette Koppelaar is daar blij mee. ,,Dit is heel motiverend voor de mensen die hier werken'', legt ze uit. ,,Het maakt nogal een verschil Eerst wilden we er een apart hoekje voor maken. Maar ik dacht: nee, het moet echt een onderdeel van de winkel worden of jouw product in de showroom van TMC komt te staan of ergens in een schuurtje belandt.'' Onder meer een salontafel, twee bijzetta fels en woonaccessoires hebben de winkel van TMC al gehaald. De materialen om nieuwe dingen van te maken, vindt Lizette overal en nergens. ,,We mogen zelfs in de af valcontainer van TMC rondsnuffe len'', zegt ze. ,,Daarin vonden we onlangs een paar prachtige eiken houten vloerdelen, waarvan we nu een mooie tafel maken.'' Het Recycle Café is in de race voor de Pier de Boerprijs. Die wordt eens in de twee jaar uitge reikt aan het beste project dat mensen met een verstandelijke beperking verder helpt. Lizette heeft een aanvraag van 16.000 euro ingediend. ,,Daarvan zouden we een stukje begeleiding en gereed schap willen betalen'', zegt ze. Wethouder André van der Reest bezocht het Recycle Café gisteren. Hij prees het initiatief. Namens de dorpstafel (een soort dorpsraad) en de ondernemersver eniging schrijven Ron van der Graaf en Hilbert Brinkman dat in een brief aan de gemeenteraad en -bestuur. „Mensen vragen zich af of er een po litiek spel gespeeld wordt." Ze doelen daarmee op het pro bleem dat het enige bedrijf dat het zwembad wü renoveren, (hoog) bo ven het Thoolse budget zit van 1,2 miljoen euro. Het is politiek Tholen een paar bruggen te ver om akkoord te gaan met de offerte van 2,9 mil joen. En dus vergaderde ze woens dagavond in het geheim om te pra ten hoe het nu verder moet. Dat geheime bespreken valt ook niet lekker in Smerdiek. „Blijkbaar is er geen vertrouwen", zegt Van der Graaf. ,,We kunnen toch afspraken maken dat we zorgvuldig met infor matie omgaan?" Daarnaast krijgen dorpstafel en ondernemersvereni ging vragen en opmerkingen uit het dorp waar ze geen antwoord op kunnen geven. ,,Treurig", zegt Van der Graaf. Al sinds 2010 voert het dorp actie om het zwembad te behouden. In 2019 werd besloten het bad 'sober en doelmatig' te renoveren. Dat werd met gejuich ontvangen. ,,Ervaren werd dat gezamenlijke inspannin gen tot het gewenste resultaat kun nen leiden", zegt Van der Graaf. ,,Maar na het uitstel van de renovatie en de hierop volgende, onverwachte gevolgen van de aanwezigheid van vleermuizen in de oude sporthal wordt de bevolking nu geconfron teerd met een volgende negatieve ontwikkeling. Daardoor brokkelt het vertrouwen in snel tempo af." Donderdag neemt de gemeente raad een besluit over de kwestie. Daarbij zal het alsnog slui ten van het bad in elk geval geen se rieuze optie zijn: alle fracties willen zich houden aan de belofte die in 2019 gedaan is. Goes Wie morgen door de binnenstad van Goes loopt, zou best eens kun nen worden aangesproken door een enthousiaste kandidaat-bur gemeester. Een kinderburgemees ter, welteverstaan. Die dag kan op de Grote Markt worden gestemd. Kandidaten mogen morgen nog campagne voeren om zo veel mo gelijk mensen te overtuigen het briefje met daarop hun naam in de bus te gooien. Zes kandidaten bin den dit jaar de strijd aan: Thijs van Kempen, Roos Alblas, Maaike de Wit, Bas Hubregtse, Nine van Schaik en Daimi Huibregtse. Het stembureau op de Grote Markt is morgen geopend van 11.00 tot 15.00 uur. Wie de nieuwe kinderburge meester wordt, zal op 18 juni wor den bekendgemaakt. De kandidaat met de meeste stemmen mag zich een jaar lang kinderburgemeester noemen, de nummers twee en drie worden kinderwethouder. Het drietal is gedurende dat jaar present bij veel activiteiten. De in stallatie vindt plaats tijdens het evenement Goes Kinderstad, in september. Dat ging vorig jaar slechts in digitale vorm door, maar dit jaar hoopt de organisatie weer op een volledige editie, met allerlei activiteiten in de stad. vrijdag 11 juni 2021 Van oude pallets naar 3D-olifant Rob Paardekam Goes M Warut Kou- wer werkt aan zijn 3D-olifant van hout, op de achter grond verft Florian Blan- kestijn de damstenen voor zijn dam- tafel. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Aart-Jan Witte, mede-eigenaar van TMC De nieuwe, extra hobbel die ge nomen moet worden om het zwembad voor Sint-Maartens dijk te behouden zorgt voor on rust in het dorp. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61