Ekiz en Klamer overvallen door tv-verbanning Oekraïne past EK-shirt aan na klacht Rusland bij UEFA 5 Je moet heel erg je best doen om dat glas kapot te krijgen Het besluit van BNNVara om Kla mer en Ekiz bij de start van het nieuwe televisieseizoen te vervan gen door Sophie Hilbrand en Kha lid Kasem, komt als een mokerslag. Klamer, die nog een doorlopende contract heeft bij de omroep, be raadt zich over zijn toekomst. 'Ik heb dit nieuws nog geen 24 uur geleden gehoord en sta nog perplex. 'Geschrapt vanwege te weinig urgentie', terwijl vanuit het management voorafgaand aan sei zoen twee de opdracht was: meer entertainment. Ik ga eens goed na denken wat ik nu wil doen', laat Klamer weten op sociale media. Khalid Kasem en Sophie Hil- brand gaan een andere invulling geven aan de talkshow. Zij presen teren vanaf maandag 30 augustus afwisselend het programma tussen 19.00 en 20.00 uur. Daarmee komt een einde aan de duo-presentatie. Gert-Jan Hox, directeur Content bij BNNVara, roemde Klamer en Ekiz: ,,Zij zijn als duo met in elkaar in het diepe gesprongen, vulden el kaar goed aan en hebben het pro gramma een eigen karakter gege ven. Dat heeft goede gesprekken en spraakmakende momenten opgele verd, maar toch moeten we vast stellen dat het programma de ur gentie mist die we zoeken." Hox wil één presentator 'die er scherp bovenop zit en het gesprek van de dag voert én bepaalt'. Hij zegt Klamer en Ekiz, die twee sei zoenen De Vooravond presenteer den, heel graag te behouden van wege hun passie, vakmanschap en lef. ,,We zijn met hen in gesprek over toekomstige programma's en projecten." Dat laatste is dus de vraag voor Klamer, die deze zomer rekende op een derde seizoen. Na de laatste uitzending twee weken geleden reageerde Klamer op Twitter nog gevat op een onaar dige kijker die hem 'arrogant' noemde en publiekelijk de hoop uitsprak dat hij niet meer zou te rugkeren. Hij schreef: 'Een hele fijne zomer gewenst en alvast sterkte, want vanaf 30 augustus zijn we er weer.' Fidan Ekiz hield zich gisteren stil. Ze plaatste enkel een bewerkte foto op twitter van Klamer en haarzelf, afgebeeld als twee daklozen die op straat staan. 'Zo gaat het', schrijft ze. De NPO laat weten dat BNNVara Ik heb dit nieuws nog geen 24 uur geleden gehoord en sta nog perplex met het voorstel kwam om het roer om te gooien. ,,In goed overleg heb ben we samen gekozen voor deze aanpassing." Het nieuwe gezicht van De Voor avond, advocaat Khalid Kasem, was na het stoppen van De Wereld Draait Door vorig jaar topkandidaat om Matthijs van Nieuwkerk op te vol gen. Hij maakte een pilot die in de smaak viel. Toen er berichten ver schenen dat hij informatie uit een strafonderzoek zou hebben gelekt, moest hij pas op de plaats maken. In februari werden de beschuldi gingen ingetrokken. Nu komt Ka- sems kans alsnog: ,,Dit lijkt in niets op wat ik tot nu toe gedaan heb, maar ik ben enorm gemotiveerd om met Sophie een talkshow te maken waar mensen met veel ple zier naar willen kijken." Volgens de Europese voetbal unie staat er een slogan op het tenue van Oekraïne die 'duide lijk van politieke aard is'. Dat is reglementair verboden. De UEFA keurde de leuze 'Glorie aan onze helden' af. Deze tekst stond vermeld aan de binnen zijde van het shirt, in de kraag. Daarmee zou worden verwe- zen naar de anti-Russische op stand in 2014 in Oekraïne. Daar bij werd deze leuze veelvuldig gescandeerd. Rusland had ge klaagd bij de voetbalbond. De nieuwe slogan is 'Glorie aan Oekraïne'. Oud-voetballer Evgeniy Levchenko, geboren in Oe kraïne is laaiend: ,,Het is onpro fessioneel, niet netjes en laf dat nu alsnog besloten wordt dat Oekraïne niet met dat shirt mag spelen omdat er vanuit Rusland ophef is gekomen. De UEFA is bezweken onder druk van de Russen'', meent hij. Museumdirecteur J udikj e Kiers droomde onlangs nog van hét moment. Het takelen van de houten kist met de Gouden Koets over 'haar' museum was voltooid, het omhulsel ging open en Kiers zag... ,,In elk geval niet de Gouden Koets, maar heel an der materiaal.'' Vette 'spoiler alert': toen het voor het echie ging, liep alles wél gesmeerd. Met een hijskraan en jaloersmakende precisie takelden technici van Koninklijke Saan het compleet gerestaureerde rijtuig (ge wicht: 2500 kilo) naar de be stemming voor de komende maanden: de binnenplaats van het Amsterdam Museum, waar koning Willem-Alexan- der volgende week een expositie rond de omstreden koets - want na de grondige restauratie nog altijd voorzien van het slavenpaneel - opent. Dat gebeurde allemaal in een zomernacht die alle groot stedelijke clichés in zich droeg. De voorbij joggende hipster had geen oog voor het spektakel op de Nieuwezijds Voorburgwal in het centrum van de hoofdstad, de zwerver in het nette colbertje evenmin - hij was vooral bezig met de inhoud van de vuilniszakken op de stoep. Bekakte omwonenden van het museum, op Louboutins, sleepten steeds meer wijn en zatte vrienden naar de 'hijs- plek', deden vervelend tegen de harde werkers rond het museum en ondernamen ho peloze versierpogingen bij hese toegestroomde studentes die de takelactie 'fokking gaaf en 'weirde shit' vonden. Zo'n nacht dus. Eerst werd na de laatste pas sages van tramlijnen 2 en 12 de stroom van de bovenleiding gehaald, een van de redenen om de takelactie in het holst van de nacht plaats te laten vinden, maar ook om protes ten te voorkomen. ,,Want het is natuurlijk wel een apart voertuig'', taxeerde Jan Zijp (50) uit Purmerend aan de overkant van de straat. Het be drijf waar hij voor werkt, Kloosterboer Decor, bouwde de glasvitrine waar de koets - in 1898 geschonken aan de toenmalige koningin Wilhel- mina door de bevolking van Amsterdam - als museumstuk de komende maanden in staat. „Natuurlijk kan ik niets over de veiligheid zeggen. Maar ge- loof me, je moet heel, heel, heel erg je best doen om dat glas kapot te krijgen. Bij die koets komt echt niemand.'' Hoe lang de voorbereidende werkzaamheden ook duurden, het takelen zelf was in een paar minuten gepiept. 'Ma gisch' noemde directeur Kiers het moment dat het rijtuig in de kist boven haar museum zweefde. Eenmaal op de bin nenplaats werd de kist ge opend, was te zien hoe goed de koets in het houten bouw werk was vastgemaakt en kre gen journalisten vast een glimp van de gerestaureerde voorkant te zien. Ambachtswerk De Oranjes vertoonden zich niet in deze nacht, zo vlak naast het paleis op de Dam. Stalmeester Bert Wassenaar wel. Hij is tevreden met de re novatie, vertelde hij. Kreeg al leen maar meer respect voor het ambachtswerk van de bouwers aan het slot van de 19de eeuw, maar ook voor de millimeterwerkers van Ko ninklijke Saan. ,,Wat een vak werk, zo laveren tussen de bo men en de bovenleiding van de tram.'' Werd van Wassenaar, lid van de hofhouding, eigenlijk verwacht dat hij later verslag uitbracht over deze operatie aan de koning? Minzame lach. Dan: ,,Nou, ik weet zeker dat hij de berichten over de afloop wel te horen krijgt.'' vrijdag 11 juni 2021 GO Renze Klamer en Fidan Ekiz zijn verbijsterd over de beslissing van BNNVara om hen niet langer De Vooravond te laten presente ren. De zender heeft gisteren aangekondigd dat het talkshow duo komend seizoen wordt ver vangen door Sophie Hilbrand en Khalid Kasem. Klamer en Ekiz begrijpen niets van de beslissing en zeggen 'geen enkel signaal te hebben gekregen' dat zij hun werk niet goed deden. Dennis Jansen Hanneke van Houwelingen Hilversum - Renze Klamer NYON Oekraïne, zondag de eerste tegenstander van het Nederlands elftal tijdens het EK voetbal moet op last van de UEFA het speciaal voor het EK ontworpen shirt aan passen. Jeroen Schmale Amsterdam - Jan Zijp, geïnteresseerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5