II Evenepoel verstevigt leiding Na twee jaar vol tegenslag voelt Sam Oomen zich eindelijk weer wielrenner 9 Na alle ellende is Sam Oomen (25) eindelijk weer eens kopman. Voor het eerst bij zijn nieuwe ploeg Jumbo- Visma, in de Ronde van Zwitserland. Tiende werd hij in de eerste zware bergrit. DANIËL U DWARSWAARD kf Sam Oomen is een tikkeltje ge spannen. Of gefocused, zoals hij het zelf noemt. Bij de start voor de eer ste echte test deze week in Zwitser land is de Brabander zeker niet kortaf of ongeduldig. Maar ergens proef je: hij is net iets minder ont spannen dan we hem kennen. Ruim vier uur later komt Oomen 'naar de kloten' over de finish in het Zwitserse Leukerbad. De zwemba den van de thermen in het berg plaatsje glinsteren in de zon, maar Oomen heeft er vanzelfsprekend geen oog voor na de zwaarste rit van de week tot nu toe. Als etappewinnaar Richard Cara- paz op de slotklim aanzet, moet Oomen als eerste van het groepje overgebleven favorieten passen. Hij wordt tiende en staat nu achtste in het klassement. ,,Helaas net niet goed genoeg om met de besten te strijden voor een mooie plek. Ik heb alles gegeven en Je moet niet onderschatten hoe het is om twee jaar niet op niveau te rijden dit is nu mijn plek. Op de voorlaat ste klim blies ik mezelf een beetje op. Versnellen kon ik daarom so wieso niet. De jongens hebben het echt goed gedaan. Dat voelt wel echt supergaaf. Ik ga me elke dag helemaal leegtrekken. Het is een mooie leerschool.'' Zegen Dat Oomen hier in Zwitserland rondrijdt als kopman is voor hem al een zegen op zichzelf. Het grootste rondetalent van Nederland, net als zijn maatje Tom Dumoulin overge komen van het toenmalige Sunweb naar Jumbo, heeft veel ellende ach ter de rug. Hij brak zijn heup en werd geopereerd aan zijn liesslaga- der. Hij vond zichzelf terug in een rolstoel, te eigenwijs om veel hulp te vragen. Daarna kwam ook nog corona en ging door veel races een dikke streep. ,,Het is een heel lange weg terug ge weest. Je moet niet onderschatten hoe het is om twee jaar niet op ni veau te rijden.'' Daarom, wat later na de finish. ,,Als je ziet van waar ik kom, is het vandaag helemaal niet zo slecht.'' Bovendien geniet Oomen er ook van dat hij de aangewezen kopman is deze week. Dan helpt zelfs wereldkampioen Julian Alaphi- lippe mee een bidonnetje bij hem te krijgen. Het moment kwam mooi beeld via een camera die som- mige renners op hun fiets hebben. ,,Ja, dat was goed in beeld hè? Chill hoor, maar ook niet groter maken dan het is.'' Dumoulin Oomen is sinds dit jaar weer ploeg genoot van Tom Dumoulin die na een bezinningsperiode zijn rentree maakt in Zwitserland. De twee zijn maten. Een vriendschap die stamt uit hun gezamenlijke periode bij Sunweb. ,,Ik rijd bij een toffe ploeg met grote namen, zoals Tom. Ik ben blij dat hij hier is. Ik vind het fijn om met hem samen te koersen. We kennen elkaar goed en we voelen elkaar aan.'' Zoals Oomen die klik óók heeft met Mathieu van der Poel, die hij al vanaf de jeugdcategorieën kent. Mooi beeld deze week in Zwitser land toen 'VDP' zijn tweede etappe won. Oomen gaf hem in het voor bijgaan even een tikje op de kont als felicitatie. Van der Poel won al twee etappes en verloor pas gisteren de leiderstrui. Oomen: ,,Die gast..het is gewoon bewonderenswaardig. Ik moet er eigenlijk een bietje om lachen, zo sterk.'' In de zware laatste dagen in Zwit serland wil Oomen zijn top-10 notering in het klassement vast houden. Voor de buitenwereld mis schien niet de meest aansprekende prestatie. Voor Oomen zelf is het stiekem heel veel waard. De 19-jarige Nieuw-Zeelandse belofte Finn Fisher-Black uit de Ne derlandse ploeg Jumbo-Visma ein digde als derde. Hij gaf 18 seconden toe op de winnaar. De beste Neder lander was Koen Bouwman (Jumbo-Visma) op de achtste plaats. Hij deed 24 seconden langer over de tijdrit dan Evenepoel. De 21-jarige Belg, die vorige maand nog de Ronde van Italië moest verlaten na een val in een af daling, klokte exact 12.00 minuten op het traject en reed gemiddeld 56 kilometer per uur. Evenepoel was in de eerste etappe als tweede ge ëindigd achter zijn landgenoot Robbe Ghys, maar kreeg vanwege onderweg behaalde bonificatiese- ^Met 56 km per uur raast de tijdrit specialist naar de overwinning conden toch de leiderstrui om de schouders. Voorsprong In het algemeen klassement heeft Evenepoel na twee etappes al een voorsprong van 45 seconden op nummer twee Lampaert. Fisher- Black staat vierde op 1.01 en Bouw man vijfde op 1.07. Ook Ide Schel ling, Oscar Riesebeek en Pascal Eenhoorn staan bij de eerste tien. Vandaag staat een etappe van 174,4 kilometer tussen Gingelom en Scherpenheuvel-Zichem op het programma. Op voorhand lijken sprinters daar de meeste kans op de zege te maken. De Ronde van België telt vijf etappes en eindigt zondag. Evene poel won de vorige editie in 2019. In 2020 werd de rittenkoers gean nuleerd wegens de corona- pandemie. vrijdag 11 juni 2021 @DanielDwars Leukerbad - Sam Oomen (25) 'Ik trek me helemaal leeg' In het wiel van 'knecht' Antwan Tol- hoek probeert Sam Oomen de schade in de bergetappe te beperken. Hij finisht uit eindelijk als 10e. FOTO COR VOS Knokke-Heist Remco Evenepoel heeft zijn leidende positie in de Ronde van België verstevigd. De Belgische renner van Deceu- ninck - Quick-Step was de sterk ste in de tweede etappe, een in dividuele tijdrit over 11,2 kilome ter in kustplaats Knokke-Heist. Het supertalent was maar iets snel ler dan zijn landgenoot Yves Lam- paert. Het verschil op de meet was slechts 2 seconden. Remco Evenepoel in prachtige stijl tijdens de tijdrit. De jonge Belg heerst in de ronde van zijn eigen land. FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53