Koelbloedige hockeyers na shoot-outs naar finale Italië te sterk voor Leeuwinnen, maar talent lijkt zeker van olympisch ticket 8 Aniek Nouwen (22) staat voor een toptransfer naar Chelsea én is geruisloos uitgegroeid tot een onbetwiste basisspeelster bij Oranje. Ook tegen Italië (1-0) speelde ze het hele duel. „Vanaf het WK is het hard gegaan." TIM REEDIJK Aniek Nouwen was 20 jaar oud toen ze tussen de zwetende en naar verkoeling zoekende Oranje-fans op de tribunes in Valenciennes zat, bij de meest recente ontmoeting tussen de voetbalsters van Oranje en Italië. In die verzengende hitte zag zij hoe de Leeuwinnen zich plaatsten voor de halve finale van het WK. Dat affiche was een stuk spraakmakender dan dat van giste ren in het Noord-Italiaanse Ferrara, waar Italië met 1-0 te sterk was. Vóór die kwartfinale in 2019 had Nouwen al gedebuteerd voor Oranje, in maart van dat jaar. Ze mocht niet mee naar het WK, maar na dat toernooi ging het snel met de centrale verdediger. Vandaag de dag is ze niet meer weg te denken uit Oranje en is haar selectieplek voor de Olympische Spelen in Tokio een garantie, mocht ze ge vrijwaard blijven van corona of een blessure. Daarbij maakt de schei dend PSV'er na de Spelen een PROGRAMMA prachtige stap naar de Engelse kampioen en verliezend Champi ons League-finalist Chelsea. Ook tegen Italië koos bonds coach Sarina Wiegman 'gewoon' weer voor Nouwen centraal ach terin, in de eerste helft naast Stefa- nie van der Gragt en in het tweede bedrijf naast Dominique Janssen. Het werd in het Stadio Paolo Mazza een duel vol experimenten en wis sels. Niet gek, want Wiegman ge bruikte het duel met Italië om wat speelsters in actie te zien. Dat zal ze ook nog doen in het oefenduel met Noorwegen van aanstaande dins dag (in Enschede), voordat ze de laatste knopen doorhakt over haar olympische selectie van achttien speelsters. Oranje was tegen Italië slordig en speelde matig. Dat gold ook voor de speelsters die normaal gesproken in Japan aan de aftrap staan. Pas in de tweede helft zag het spel er iets be ter uit, al was de onterecht verkre gen strafschop van Italië - benut door Cristiana Girelli - uiteindelijk beslissend. Wel maakte Nouwen de wedstrijd opnieuw vol, nog maar vijf dagen nadat ze met PSV de be kerfinale won van ADO Den Haag (1-0), als ideale afsluiter van haar vijf jaar in het Eindhovense rood wit. Van vermoeidheid zegt de Deur- nese geen last te hebben en dat blijkt wel uit de cijfers. Vooralsnog is Nouwen de enige bij Oranje die in 2021 alle minuten in het natio nale elftal speelde (vijf wedstrij den). Dat is toch knap in een se lectie die al vele jaren uit de zelfde kern bestaat. Vaak ging het over de doorstroom bin nen de Leeuwinnen: wie gaat de gouden generatie met geijkte namen als Sherida Spitse, Jac kie Groenen, Da nielle van de Donk, Lieke Martens en Vivianne Miedema op de hielen zitten en in een later stadium opvolgen? De naam van Nouwen kan inmiddels probleem loos in dat rijtje. ,,Het is vanaf het WK hard gegaan, ja", vertelt Nou wen. ,,Ik heb niet het gevoel dat dat toernooi pas twee jaar geleden is. Vanaf de voorbereiding op het WK besefte ik wel dat het goed ging en dat er iets in zat, zeg maar. Toen heb ik de voorbereiding heel ver mee mogen maken en begon het beter te voelen. Dat ik nu zo veel speel, is volgens mij een logisch vervolg van hoe alles is ge gaan. Ik heb steeds meer het gevoel dat ik er echt bij hoor. Dat is eigenlijk heel soepeitjes I verlopen. Nu wil ik zo doorgaan. Het liefst blijf ik alles spelen. Echt alles." Met een A4'tje in de ene hand en zijn stick en helm in de andere sjokte goalie Pirmin Blaak naar zijn post. Of het vel papier alle Belgische geheimen over de shoot-outs be vatte, moet later blijken. Maar Blaak hielp zijn ploeg gisteravond wel naar de EK-finale. Hij wist drie ne mers tot een fout te dwingen, in een zinderende serie waarin de vi- deoscheidsrechter het druk had en Max Caldas een schietgebedje rich ting de hemel deed. Nederland kan het zich niet per mitteren om een EK als oefentoer- nooi te gebruiken, zeker niet in ei gen land. Wel maakte Caldas zijn olympische selectie al in een vroeg stadium bekend, enerzijds om rust te creëren, anderzijds en met de To- kio-groep al tijdens het EK gericht aan de slag te kunnen. Maar uiteraard wilde ook België de halve finale graag winnen. Het was in het doelpuntloze eerste kwart ook de meest dreigende ploeg. Het tweede kwart was qua spelbeeld iets meer in evenwicht, maar meer dan een bal voorlangs van Thierry Brinkman kon Neder land in de vijandige cirkel niet uit- richten. België was wat doortasten der, zonder veel doelkansen te creë ren. Maar waar duels tussen beide landen soms verzanden in schaak- hockey, was het nu intens en aan trekkelijk. In het derde kwart werd het zelf wat vijandig, inclusief heus op stootje, nadat Sander de Wijn het aan de stok kreeg met een tegen stander. Het stond toen overigens al 0-1. Glenn Schuurman, die zijn 150ste interland speelde, passte de bal slordig in de stick van Gauthier Boccard. Die bracht hem met één snelle tik bij Nicolas de Kerpel, die vogelvrij en één tegen één met Blaak beheerst scoorde. Nederland ging driftig op zoek naar de gelijk maker, maar speelde soms te slor dig en leek zich te verliezen in dis- cussies met de scheidsrechters. De tijd begon te dringen, maar de 1-1 kwam op tijd. Seve van Ass was scherp toen een Belg even de bal kwijt was, ging de één twee aan met Thierry Brinkman en rondde daarna zelf hard en fraai uit in de verre hoek. De frustratie en opluch ting spatten eraf, maar één minuut later was het alweer 1-2, toen Alexander Hendrickx een strafcor- ner benutte. Oranje kon opnieuw beginnen, maar kwam weer langs zij. Jip Janssen benutte de vierde Nederlandse strafcorner. Shoot- outs dus. Blaak kwam één keer te snel uit zijn doel, maar toen hij ook de herkansing van Denayer keerde, mocht Jorrit Croon de beslissende maken. Hij werd omver gelopen door euforische ploeggenoten. vrijdag 11 juni 2021 Nouwen bloeit snel op GO ^0 @TimReedijk Rotterdam Oranje speelster Lineth Bee- rensteyn pro beert de bal te controleren, voordat de Italiaanse keepster Laura Giuliani hem pakt. Oefenduel Dinsdag 15 juni, 18.00 uur Nederland - Noorwegen Olympische Spelen, groepsfase Woensdag 21 juli, 13.00 uur: Zambia - Nederland Zaterdag 24 juli, 13.00 uur: Nederland - Brazilië Dinsdag 27 juli, 13.30 uur: Nederland - China Aniek Nouwen is in korte tijd uitgegroeid tot een belangrijke basisspeler bij Oranje. foto pro shots Het Nederlands hockeyelftal heeft de kraker op het EK tegen rivaal België gisteravond gewon nen na shoot-outs. Daardoor speelt de ploeg morgen tegen Duitsland om de eerste hoofd prijs in vier jaar. Rik Spekenbrink Amstelveen Ksnyi is: Ê&igSBaa Pirmin Blaak hielp Nederland naar de finale. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52