Italië tegenTurkije is een ode aan het vrije leven 7 een toernooi om niet te vergeten Het lied van de Italianen is van avond even van ons allemaal. Als Giorgio Chiellini om iets voor ne gen in het Stadio Olimpico vol vuur begint te schreeuwen, dan weet de liefhebber in Europa dat het spel gaat beginnen. Hoe sym bolisch wil je het hebben, met het oude Rome als vertrekpunt van het nieuwe begin. Een reis kriskras door Europa. Met een jaar vertra ging, maar misschien daarom wel meer gewenst dan ooit gezien de voorgeschiedenis vol twijfels en vraagtekens. Het doek kan omhoog, de spotlights kunnen weer aan. Turkije-Italië is ook een opening die direct nieuwsgierig maakt. Dat de Turken met Burak Yilmaz aan het kanon, kunnen stunten, daar weten we in Nederland alles van. Maar stiekem zal de meeste aan dacht toch uitgaan naar La Squadra Azzurra, de thuisspelende ploeg die zich weer in de harten van de tifosi heeft gespeeld. »Het eerste duel maakt meteen nieuwsgierig, met Burak Yilmaz aan het kanon bij Turkije en de metamorfose van La Squadra Azzura En dan te bedenken dat het nog maar drie jaar geleden is, dat de Italianen he-le-maal klaar waren met het nationale elftal. Was de af wezigheid van Oranje op het WK in Rusland een deceptie, het toe kijken van Italië was een nationale ramp. Om de tragedie nog eens verder te illustreren: Italië bevond zich op dat moment op de 21ste plek van de FIFA-ranglijst. Hoe ge kwetst wil je de ziel van de trotse Italiaan hebben? Sinds de nederlaag in september 2018 tegen Zwitserland is Italië aan de hand van bondscoach Roberto Mancini al drie jaar ongeslagen. En dat met een ploeg, die alle conser vatieve waarden overboord heeft gegooid en vol furie het avontuur durft te zoeken. Samen aanvallen, samen druk zetten en samen verdedigen: Mancini heeft er een flitsende harmonica van gemaakt. Spoel de band van de meest recente Nederland-Italië maar eens terug. Zelden werd Oranje de laatste jaren in eigen huis zo over hoop gespeeld. Schijnwerpers Maar wat is dat allemaal waard in een periode zonder een groot toernooi, zullen de sceptici zich afvragen. De renaissance van het Italiaanse voetbal wordt vanaf vanavond op z'n ware kracht be oordeeld als de schijnwerpers Rome laten blinken in het licht van hoop en verwachting. Groots is trouwens niet alleen het verlangen in het thuisland. Als scheidsrechter Danny Makkelie om 21.00 uur precies het EK op gang brengt, jubelt de rest van de wereld net zo hartstochtelijk mee. EURO 2020 opent de deur die een jaar lang onwrikbaar op slot zat. Niemand ook die wist wat er über haupt achter dat hek zat. Daarom is Turkije-Italië veel meer dan zomaar een openingswedstrijd. Zie het als een ode aan het vrije leven. is dat veel landen een verjongingsslag hebben gemaakt en dat bondscoaches zich niet langer blind staren op één formatie. De opmars van de variant waar mee bijvoorbeeld Chelsea onder trainer Thomas Tuchel de Cham pions League won, kan op het EK wel eens een hoogtepunt berei ken. Of het nu De Boer, Joachim Löw, Robert Mancini of Gareth Southgate betreft, ze stelden alle maal hun ploeg de voorbije maan den in op zowel een soort 5-3-2 als 4-3-3. Dat kan en zal vooral in top- duels tot het nodige geschaak lei den. Verder debuteren niet alleen bij Oranje veel internationals op een eindtoernooi. Ook bij Italië, Spanje en Engeland is dat bijvoor beeld het geval. Het WK 2018 gold misschien wel een beetje als het einde van een generatie. De keu zeheren geloven in succes met een nieuwe lichting. Dat betekent dat heel Europa nu ook de gezichten te zien gaat krijgen van de veelbelo vende namen die dit seizoen vooral rondzongen. Puskas Arena aangemoedigd worden door zo'n 60.000 toeschouwers. Schotland moet het op Hampden Park doen met 12.000 fans. Hoewel het ook maar zo kan zijn dat de uiteindelijke kampioen in vijf landen actief is geweest, heeft deze constructie ook voordelen. De EK-beleving wordt immers over meer landen uitgesmeerd. Liefst elf landen zijn gastheer. Dat zorgt ervoor dat voetballiefheb bers in Roemenië en Azerbeidzjan ook eens een eindtoernooi van dichtbij meemaken. Zo is de ko mende maand heel Europa (even) in de ban van het EK. Tactisch En het voetbal dan? Wat uit de definitieve selectie en de oefencampagnes valt op te maken, vrijdag 11 juni 2021 De stad waar het melodrama ooit begon, opent vanavond de deuren van het moderne thea ter. Alle ogen zijn als vanouds gericht op Rome, dat na alle corona-ellende het volk de spe len teruggeeft. Met Turkije-Italië kent het EK een prikkelende aftrap. Leon ten Voorde Rotterdam Ciro Immobile (links) en Burak Yilmaz, de topschutters van Italië en Turkije. foto epa, ap In elk stadion is het toeschou werspercentage anders. foto afp M Luis Enrique van Spanje neemt geen risico: zelfs op het veld een mondkapje op. foto epa SÊGUffiDM 333 gebieden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51