6 Door alle aanpassingen en nieuwe omstandigheden is het nu al EK VOETBAL Pellegrini haakt vlak voor EK af Busquets blijft wel bij selectie Na een zwaar seizoen vol surprises, maken de beste spelers van Europa zich op voor een toernooi zoals ze dat niet eerder beleefden en waarschijnlijk nooit meer mee zullen maken. Waarom het EK 2021 uniek wordt. Karlsson in het schaduwteam FLITSEN JOHAN INAN I edisch I Spanje haalde gisteren opgelucht adem. Een corona explosie lijkt afgewend nu verdediger Diego Llorente alsnog negatief is getest en bondscoach Luis Enrique heeft aangegeven op de besmette Sergio Busquets te zullen wachten. Zeventien - veelal jonge - spelers waren vast opgetrommeld. Een paar van hen hadden zich al begeven naar de incheckbalie voor een welverdiende vakantie. Zij staan nu paraat, voor het geval het virus zich verder heeft verspreid. Ondertussen laat Enrique concurrenten op tien meter van elkaar dineren. Werp een blik op de paniek bij het fraai getransformeerde La Roja en je weet dat het virus in staat is EK-dromen meedogenloos te ver morzelen. Eerste tegenstander Zweden kan er met twee positieve testen over meepraten. Medische stafleden draaien overuren. Hun werk is zelfs doorslaggevend in de jacht op succes. Nu niet alleen met blessurepreventie, maar door veel spelers die bij hun club zo'n vijftig wedstrijden speelden of juist maar geen wedstrijdritme werd gegund. Donny van de Beek besloot het seizoen bij Manchester United als een reserve met liesklachten. Eenmaal bij Oranje liep hij ermee door. Weg EK. Matthijs de Ligt speelde vrijwel alles bij Juventus en voert door een liesblessure nu een race tegen de klok. Italië heeft te doen met Lorenzo Pellegrini. De Romein liep een spierblessure op tijdens de training. De droom om als basisspeler met Italië aan het EK te beginnen in 'zijn' Stadio Olimpico, spatte bruut uiteen. Ook vanuit het loodzware seizoen bezien dreigen pijnlijke afmeldingen meer dan ooit. Wel mochten bondscoaches drie extra spelers oproepen. De kans is daar door ook groot dat zij iets meer dan gebruikelijk zullen rouleren. Organisatorisch De vernieuwde opzet werkt dat ook wel een beetje in de hand. Eén zege en het ticket voor de achtste finale is zo goed als binnen. Voor de tweede keer nemen 24 landen deel aan het EK. Zij zijn verdeeld over zes poules. Dat betekent dat de vier beste nummers drie ook de knock- te testen en bovenal de heilige bubbel te bewaken. Familie over de vloer zoals in Brazilië? Uit den boze. Strandwandeling? Vergeet het maar. Wie niet waakzaam is, is snel genoeg gezien. Daarmee ligt er ook onderlinge spanning op de loer. Fysiek Alsof de medici nog niet genoeg werk hadden. Het volgepropte seizoen was al een grote slijtageslag. De competities begonnen later door corona. En na het clubvoetbal staat het EK meteen voor de deur. De voorbereiding is kort. Een paar oefenduels en er moet meteen gepiekt worden. Veelal door outfase bereiken. En dat kan bijzondere situaties opleveren. Zo overleefde de latere Europees kampioen Portugal in 2016 de poulefase met drie gelijk spellen. Ook zelden vertoond: een bondscoach die vooraf conclu deert dat het gunstiger kan zijn om niet als eerste, maar als tweede te eindigen in de groep. Daarmee kunnen Frank de Boer en Oranje een tegenstander uit groep F (met Frankrijk, Duitsland en Portugal de poule des doods) ontlopen. Voordeel is dat landen tot het laatste groepsduel niet zijn uitgespeeld, maar het zal her en der ook leiden tot rekenwerk en wisselingen om de weg naar de fi nale zo veel mogelijk te plaveien. Geografisch Dit EK kan er namelijk nog een reden zijn om een bepaalde rangschikking in de groep te ambiëren. Zo kunnen deelnemers in de knock-outfase ook in eigen land spelen. Dat scheelt reistijd en levert bovendien veel extra support op. Engeland heeft een thuisvoordeel als de laatste week wordt bereikt. Wembley is het decor van de halve finales en de eindstrijd. Dat thuisvoordeel is overigens niet overal gelijk. Ter vergelijking: Hongarije kan in de vrijdag 11 juni 2021 ZWEDEN Aanvaller Jesper Karlsson (foto) van AZ mag alsnog hopen op deelname aan het EK. De 22-jarige Zweed behoort tot een 'schaduwselectie' van zes spelers die bondscoach Janne Andersson uit voor zorg heeft geformeerd, omdat binnen de EK- selectie twee spelers posi tief hebben getest op het coronavirus. ITALIË Lorenzo Pellegrini dreigt het EK te missen. De 24-jarige middenvelder van AS Roma heeft een spier blessure opgelopen. De Italiaanse voetbalbond heeft de UEFA gisteren nog gevraagd of Gaetano Castrovilli zijn plek in mag nemen. Geblesseerde spe lers mogen tot een dag voor de eerste wedstrijd worden vervangen. Bij de wedstrijden in Denemarken zijn meer toeschouwers aanwezig dan oorspronkelijk was vastgesteld. In stadion Par ken (Kopenhagen) zijn nu 25.000 bezoekers welkom. Van de 624 spelers die meedoen aan het EK is keeper Maarten Stekelen burg (38) de oudste. Hij deed in 2004 ook al mee aan het EK. De Pool Kacper Kozlowski (17) is de jongste speler. Een uniek EK op alle SPANJI Aanvoerder Ser- gio Busquets van Spanje, die zondag corona bleek te hebben en direct naar huis werd gestuurd, blijft in de EK-selectie. Bondscoach Luis Enrique: ,,Hij is asymp- tomatisch. Hij voelt zich goed en traint door." Ver dediger Diego Llorente testte ook positief, maar dat gaat waarschijnlijk om een vals-positieve uitslag. y @JohanInan Rotterdam De voorbe reiding op het EK is kort. Het gevolg? Bles sures. Zo is Matthijs de Ligt (l) bezig met een race tegen de klok. Donny van de Beek, die juist nauwelijks speelde, haakte al af. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50