Voetbal kom" ook weer thuis Onverstoorbare verdediger ziet na doorbraak bij Ajax 'Zestig procent dat ik het haal' 4 Ogenschijnlijk vanuit het niets staat Jurriën Timber (19) plotseling voor zijn EK-debuut. Sinds Jetro Willems was er geen voetballer meer die zo snel een basisplek in Oranje veroverde. Timber zelf is vooral zijn moeder Marilyn dankbaar. EK VOETBAL Column MIKOS GOUKA het WK van 1966 en het EK van 1996 is Wembley nu wederom de gastheer van EK-wed- strijden, inclusief de halve finales en de eindstrijd. In Engeland zingen ze de kelen alweer schor op de klanken van de Lightning Seeds, David Baddiel en Frank Skinner. Football is coming home. Sinds 1996 veranderde er veel in de wereld. Er waren destijds bijvoorbeeld meer mensen zonder mobiele telefoon dan mét. Google bestond nog niet eens. Wat al die jaren wél hetzelfde bleef, was dat het Engelse voetbalelftal de hoge verwachtingen niet kon waarmaken. In 1996 sneuvelde de ploeg tegen Duitsland in de halve finale. Gareth Southgate miste de beslissende strafschop. Pizza Hut hielp hem tijdens het rouwproces. In de televisiereclame zat Southgate met een papieren zak over zijn hoofd terwijl hij een pizza at. Southgate is nu bondscoach. Hij trommelde voor dit EK een selectie op die gemiddeld slechts 24,81 jaar oud is. Veel internationals waren dus nog niet eens geboren toen hij in 1996 miste. Ze kregen niet mee dat Paul Gascoigne excelleerde op én naast het veld. De middenvelder had kort voor het EK zijn verjaardag ge vierd in Hongkong. Met an dere internationals deed hij mee aan berucht ritueel in een plaatselijke bar, dat be kendstond als 'de tandarts stoel'. Degene die daar in ging liggen, kreeg tequila in zijn mond gegoten. Gas- coigne twijfelde die avond geen seconde en dat deed hij ook niet toen hij tij dens het EK alleen voor de Schotse keeper Andy Goram stond. Hij speelde na zijn goal 'de tandarts stoel' na terwijl Teddy Sheringham een waterfles leegspoot in zijn mond. Southgate had het beroemde avondje uit in Hongkong aan zich voorbij laten gaan en de ver dediger spoot op Wembley ook geen water in de mond van 'Gazza'. Hij zette die maand wel, samen met Bryan Robson, provisorisch een hengel in elkaar. Met dat ding kon de stuiterende Gascoigne zich tussen de wedstrijden eindelijk ontspannen. Southgate zette in '96 een hengel in elkaar voor stuiterende Gascoigne MIKOS GOUKA SIkhf* i Jurriën Timber zag verleden week vanaf het dakterras dat de tuin van het Cascade Resort in Portugal vrij wel volledig was ingenomen door journalisten uit Nederland. De jonge Ajacied, die op dat moment nog geen minuut in Oranje had ge speeld, zwaaide eens vriendelijk naar iedereen. Een week later rijdt hij op zijn mountainbike van het spelershotel naar het trainings complex in Zeist. Wederom zwaait de 19-jarige verdediger vrolijk naar iedereen die hij tegenkomt. Noem het details, maar toch zegt het iets over hoe Timber zich voelt bij Oranje. Op zijn gemak. De speler die nog nooit in de eredivisie voor een vol stadion speelde omdat hij pas na de coronacrisis doorbrak, be weegt zich in de boezem van de na tionale ploeg alsof hij al toe is aan de eerste zilveren schaal, die inter nationals krijgen na 25 interlands. Na zijn debuut tegen Schotland (2-2) oogde Timber ook al zo ont- DE LIGT spannen in EstMio Algarve in Faro. ,,Ik denk dat het prima ging'', zei Timber. ,,Of deze wedstrijd per spectief biedt op meer voor mij? Als je een goede wedstrijd hebt ge speeld sowieso wel. Toch?'' Tot voor kort sliep de kersverse international altijd op één kamer met zijn tweelingbroer Quinten, die deze zomer Ajax zal inruilen voor FC Utrecht. Moeder Marilyn heeft nog drie zoons: Christopher (31, de manager van Jurriën), Sha- mier (29) en Dylan (21, volgend sei zoen eveneens speler van FC Utrecht). Vier van de vijf wonen nog altijd bij haar thuis. Onafscheidelijk Ze groeiden op in Utrecht, op nog geen twee kilometer van Stadion Galgenwaard. Op 17 juni 2001 werd eerst Quinten geboren. Tien minu ten later volgde Jurriën. Sindsdien zijn ze onafscheidelijk. Ze speelden sinds hun vierde bij dezelfde clubs, maakten samen de stap van ama teurclub DVSU in Lunetten naar de jeugdopleiding van Feyenoord en trokken later samen naar Ajax. Ze werden samen Europees kampioen met Oranje onder 17 en ze zaten al tijd bij elkaar in dezelfde klas. De keuze voor de jeugdopleiding van Feyenoord in 2008 was er een tje die het hechte gezin kenmerkt. Moeder Marilyn had het niet breed toen Ajax en Feyenoord op de stoep stonden. Feyenoord wilde Quinten, Jurriën én Dylan naar Rotterdam halen, Ajax toonde alleen interesse in de tweeling. Naar Amsterdam had Marilyn ze zelf moeten bren gen en weer ophalen, terwijl Fey- enoord een busje liet rijden. De keuze viel dus op Rotterdam, voor even. Op 12-jarige leeftijd ver trok de tweeling alsnog naar Ajax. Quinten moest in Rotterdam tegen zijn zin in als centrale verdediger spelen en de reiskosten van het Feyenoord-complex naar de mid delbare school bleken lastig te beta len. Bij Ajax verdween direct hun aanvankelijke achternaam Maduro van het shirt, die ze inruilden voor Timber. Vader Maduro verliet het gezin al toen de jongens nog klein waren. ,,We voelen meer bij de fa milie Timber. We vonden dit een mooi eerbetoon aan onze moeder'', zei Jurriën al eens tegen de NOS. Moeder Marilyn is alles voor de jonge international. Toen hij op ba sisschool De Spits in Lunetten de Jurriën Tim- opdracht kreeg om een gedicht te ber afgelopen schrijven over zijn idool, koos hij zondag tijdens net als broer Quinten voor een lof- Nederland- zang op zijn moeder. Een paar jaar Georgië, zijn geleden zetten de vijf broers een tweede inter- fonkelnieuwe Fiat 500 bij haar voor land. foto pim ras de deur, compleet met een mooie roze strik eromheen. Frank de Boer is duidelijk erg ge charmeerd van de jongeling. ,,Jur- riën speelt alsof hij al jaren mee draait. Ik zou hem op het EK in de basis durven zetten'', aldus de bondscoach. En dat gaat naar alle waarschijnlijkheid zondag tegen Oekraïne ook gebeuren. Zo komt Timber als een komeet omhoog ge- bracht een nacht door met twee pros tituees. Jack Grealish reed na een verboden lockdownfeestje drie geparkeerde auto's aan. Man chester United-verdediger Harry Maguire zat een nacht in een Griekse cel. Phil Foden en Mason Greenwood overtraden in IJsland het Covid- protocol toen ze twee mo dellen op hun kamer had den uitgenodigd. Maar Southgate loste alles op. En als dat onver hoopt een keer niet lijkt te lukken dit EK, weet de bondscoach altijd nog hoe je een vishengel in elkaar zet. vrijdag 11 juni 2021 We zijn vijfentwintig jaar na de vorige keer dat voetbal thuiskwam in Engeland. Na Komeet Timber y @MikosGouka ZEIST Matthijs de Ligt houdt hoop dat hij zondag tot de wedstrijdselectie behoort als het Nederlands elftal het EK begint tegen Oekraïne. De 21-jarige verdediger van Juventus trainde sinds terug keer uit Portugal niet meer volledig met de groep mee omdat hij kampt met lies klachten. ,,Het gaat goed, het ziet er goed uit moet ik zeg gen'', zegt De Ligt. „Hopelijk kan ik de komende dagen vol ledig meetrainen, maar het is altijd afwachten hoe het op de dag zelf voelt. Zondag is zeker nog wel mijn doel. Daar zijn mijn ogen nog altijd op ge richt. Of dat haalbaar is, is af wachten. Laten we zeggen dat het zestig procent kans is dat ik het nog haal.'' De huidige bondscoach verstaat de kunst van het repareren. En dat was nodig. Manchester City verdediger Kyle Walker negeerde de lockdown en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48