2 Zo klaar om te oogsten als onder Koeman oogt het Nederlands elftal niet, maar r*fi EK VOETBAL Let vandaag op: .orenzo Insigne Met een jaar vertraging gaat het EK dan toch écht beginnen. In Rome trappen Italië en Turkije het toernooi vanavond in gang. Het Nederlands elftal behoort niet tot de favorieten, maar feit is ook: tegen alle teams die wel kansrijk worden geacht, is recent al eens gewonnen of gelijkgespeeld. EK's MAARTEN WIJFFELS En toen was daar die ene quote van Thomas Müller. Die zette alles weer even in het juiste perspectief. Pal voor de start van dit EK zei de Duitse international deze week: ,,In ons land geloven we niet in super sterren. Van jongs af aan leren wij om als team te spelen, het gaat niet om het individu dat de show steelt. Daarom zul je maar weinig Duitse voetballers de Gouden Bal zien winnen. Maar het is óók waarom er vier sterren voor gewonnen we reldtitels op ons shirt staan.'' Bij het toernooi dat vandaag los barst gaan 'we' ons weer vergapen aan individuele topspelers. Die zul len in de komende maand soms wedstrijden beslissen met één flits. Maar de eindzege na dertig dagen voetballen? Die zal zijn voor het beste team. Zoals altijd eigenlijk. Op clubniveau hoef je maar naar de recente Champions League winnaars te kijken. Dit seizoen won Chelsea: niet de allerbeste spelers, wel de beste ploeg. Zoals ook bij Bayern München (2020) en Liver pool (2019) de som der delen groter was dan elf. En wat te denken van de landenteams? De huidige we reldkampioen is Frankrijk, de rege rend Europees kampioen Portugal. Bij de Fransen liet bondscoach Di- dier Deschamps topspits Karim Benzema bewust thuis in 2018, om dat die een splijtzwam was in zijn selectie. Collega Fernando Santos zette in 2016 alle twintig veldspe- lers uit zijn selectie in bij de Portu- gese EK-zegetocht. Zoals Louis van Gaal zelfs alle 23 teamleden, inclu sief drie keepers, speeltijd gaf bij het WK-succes van Oranje in 2014. En Diego Maradona dan, zegt u? Ja. Maar de mythe dat hij Argentinië in zijn eentje wereldkampioen maakte in 1986 houdt geen stand als je ziet met wie hij samenspeelde. Valdano, Burruchaga, de stoere José Luis Brown, die in de WK-finale met een gebroken schouder speelde én scoorde; allesbehalve koeken bakkers. Maradona zelf eerde Brown na diens overlijden in 2019 aan alzheimer met de woorden: ,,José, mijn vriend, je was een stier. Wie van jouw vriendschap heeft genoten, zal je nooit vergeten. Je scoorde in de WK-finale met een gebroken schouder en wist hoeveel de wereldbeker weegt.'' Als het niet goed gaat, hoeft het nog niet verkeerd te gaan Wat kan Oranje in het deelne mersveld van nu? Hoeveel 'team' zit er in de 25 individuen die Frank de Boer tot zijn beschikking heeft? Wat j e als volger kunt observeren in de voorbereiding is dat er nog geen geoliede machine staat. De linker hand wordt nog verrast door wat de rechterhand doet. En dat is volko men logisch. Dit EK had eigenlijk het toernooi van het Oranje van Ronald Koeman moeten worden. De vorige bonds coach bouwde sinds 2018 aan een ploeg waarvan de kern in de eigen- lijke EK-zomer van 2020 tweeën half jaar bij elkaar was geweest. Klaar om te oogsten. Maar Koeman piepte er tussenuit. En nu is zijn op volger nog geen negen maanden bezig in zijn eigen project, met ei gen accenten en keuzes. Van een coach die al precies wist wat hij wilde naar een coach die nog dui delijk zoekende is. Ga dan maar op boksen tegen België (al vijf jaar be zig onder coach Roberto Martinez) of Portugal. Realistisch bekeken zeg je: kansloos. Hoop Maar: er zijn twee dingen die tóch hoop bieden. Het eerste is natuur lijk alle onzekerheid door corona. Je zal nu maar in de Spaanse bubbel zitten. Bij één van de EK-favorieten gaat het echt even niet om 4-3-3 of 3-5-2 of om knijpende backs. Daar is gierende paniek. Daar bidt en bibbert iedereen elke ochtend bij een nieuwe coronatest. Elk kuchje is verdacht. De teamgeest staat zwaar onder druk. De andere factor is elk toernooi dezelfde: over één wedstrijd de betere zijn, al dan niet met flink wat mazzel, dat kan na tuurlijk altijd. Zeker in de knock- outfase kan de favoriet dan onder weg tóch gezien zijn. Wat dat betreft is het interessant dat Oranje alle grote voetballanden nog recent tegenkwam. En allemaal werden ze wel een keer geklopt of op een gelijkspel gehouden. De Portugezen droogde Oranje af in een oefenduel met een 5-3-2-sys- teem, in Zwitserland onder Koe man. Het werd 3-0. De scalp van Frankrijk en Duitsland kwam er in de Nations League. Net als die van Engeland. Tegen Italië werd het in de Nations League in Bergamo on- der De Boer 1-1, ook toen in 5-3-2. Tegen Spanje en België werd vriendschappelijk gelijkgespeeld. 'Team Oranje' heeft voetballers van Barcelona, Juventus en Paris Saint-Germain. Maar tegelijkertijd is de meest bepalende speler ook wel een solist pur sang in zijn spel. Op Memphis Depay zal altijd de theorie van Co Adriaanse van toe- passing blijven. Die zei als trainer van Ajax over sommige van zijn zeer talentvolle, maar grillige spe lers: ze hebben een knikker in de kop en het is elke wedstrijd weer af wachten welke kant die op rolt. Daar moet je in dat geval wel bij zeggen: Memphis was in zijn laatste zeven interlands telkens goed voor goals en/of assists. Misschien zit de vrijdag 11 juni 2021 Hij mag dan klein van stuk zijn (1,63 meter), zijn daden zijn groot. Niet alleen bij Napoli, waar de aanvaller als lokaal talent uitgroeide tot captain en clubicoon, maar zeker ook in het azuurblauwvan Ita lië. Toverde vorige week nog tegen de Tsjechen (4-0) en lijkt precies op tijd in topvorm. Speciale attentie voor de ultrakorte kousen. Oranje begint aan zijn tiende EK. In 1976 was de eerste deel name, in '84 en 2016 ontbrak Nederland. Geen topland wil graag @m_wijffelsAD Rotterdam - Bert van Marwijk in 2010 Nederland - Engeland 3-1 (nv) Nations League, 6/6/2019 Oranje geldt niet als EK-favoriet, maar te gen alle landen waar voor dat wel geldt, werden recentelijk nog nog een goed resultaat behaald. FOTO'S REUTERS/PIM RAS/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46