Honden leveren Zeeuwse gemeenten 1,8 miljoen euro op NIEUWS 3 Gary uit Kortgene staat eindelijk in Kamer, maar 'woefbelasting' nog niet van tafel Met een burgerinitiatief, waarvoor hij meer dan 60.000 handtekenin gen verzamelde, heeft Yanover er voor gezorgd dat het onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer kwam. De regels schrijven voor dat de indiener dan ook het parlement mag toespreken. Dat deed hij met verve. In een doortimmerd betoog legde hij de Kamerleden uit dat de hondenbe lasting leidt tot ongelijkheid en willekeur en 'een bron van ergernis' is voor vele hondenbezitters. Yan- over wees erop dat het bezit van geen enkel ander dier in Nederland wordt belast, dat de taks niet aan re gels is gebonden en dat de op brengst bij de gemeenten meestal in de algemene pot verdwijnt. ,,Dit is een te makkelijke oplossing om tekorten te dekken." Klemmend beroep De mogelijkheid om hondenbelas ting te heffen is vastgelegd in de Gemeentewet. De enige manier om Dit is een te makkelijke oplossing om tekorten te dekken er echt van af te komen is het aan passen van die wet. Yanover deed daarom een 'klemmend beroep' op de Kamer om het betreffende arti kel uit de wet te schrappen. Hij kreeg veel complimenten voor zijn initiatief en zijn doorzet tingsvermogen. Diverse Kamerle den wezen erop dat het onderwerp tot nu toe niet of nauwelijks in het parlement ter sprake is gekomen. ,,We hadden blijkbaar een buiten staander nodig die ons wakker schudt", zei Martin Bosma (PVV). ,,Daarom een diepe buiging naar de indiener." De Tweede Kamer was het erover eens dat de hondenbelasting - in het debat ook 'teckeltaks' en 'woef- belasting' genoemd - achterhaald is. Maar over wat ermee moet ge beuren, liepen de meningen uiteen. Groep Van Haga, Partij voor de Die ren, PVV en SP willen er zo snel mogelijk een streep door zetten. Andere partijen zijn niet van plan om zomaar een gat in de begroting van gemeenten te schieten, of vin den dat die zelf moeten beslissen of ze hondenbelasting heffen. Cruci aal was de rol van de VVD, die op termijn wel van 'deze rare belas ting' af wil, maar eerst een onder zoek naar de financiële gevolgen nodig acht. Niet meer van deze tijd Minister Kajsa Ollongren erkende dat hondenbelasting niet meer van deze tijd is, maar wilde niet direct actie ondernemen. ,,Gemeenten moeten zelf beslissen of ze gebruik maken van de mogelijkheid deze te heffen. Dat is hun keuze." Zij wil het onderwerp wel be trekken bij de totale herziening van het lokale belastingstelsel, waar over het nieuwe kabinet zich zal buigen. ,,Je kunt daar niet nu alvast één ding uit pikken." Yanover had na afloop gemengde gevoelens. Het doel om het onder werp aan de orde te stellen, heeft hij bereikt. ,,Dat stemt positief. Maar ik ben ook wel teleurgesteld. Zoals een van de Kamerleden na afloop tegen me zei: je komt met een goed initiatief, maar gaat weg zonder dat er iets is geregeld. Ik heb het gevoel dat een zekere politieke doofheid ontstaat in Den Haag als het par tijen uitkomt. Dat geeft toch een beetje een kater. Maar dat is het le ven. Hier moet ik het mee doen." 60.384 handtekeningen De weg naar de plenaire zaal is lang geweest voor Yanover. Hij begon in 2013 het burgerinitiatief. Uiteinde lijk kon hij in april 2019 60.384 handtekeningen aanbieden aan de Commissie voor de Verzoekschrif ten en de Burgerinitiatieven. Vorig jaar februari liet de commissie hem weten dat zijn initiatief was goed gekeurd en naar de Tweede Kamer zou worden gestuurd. De vaste commissie voor Binnenlandse Za ken vond zeven maanden later het initiatief geschikt voor 'plenaire be handeling'. Het beloofde debat werd vervol gens keer op keer uitgesteld, uit eindelijk zelfs tot na de verkiezin gen van maart, maar gisteren boog de Kamer zich dan toch over de hondenbelasting. Het is nu aan de politiek hoe het verder gaat. De rol van Yanover zit er in principe op. ,,Maar ik blijf het hoe dan ook vol gen." HONDENBELASTING Als de hondenbelasting ver dwijnt, lopen de gemeenten die inkomsten mis. Zij kunnen dat vrijdag 11 juni 2021 Tweede Kamer blaft wel, maar bijt niet A Kamervoorzitter Vera Bergkamp (links) en minister Kajsa Ollongren luiste ren naar Gary Yanover. foto jos van leeuwen Gary Yanover spreekt het parlement toe. foto tweede kamer Gary Yanover begroet in zijn woonplaats Kortgene hond Ziva. foto JOHAN VAN DER HEIJDEN Gary Yanover uit Kortgene kreeg voor elkaar waar hij jaren lang voor heeft gestreden: de Tweede Kamer praatte gisteren over het afschaffen van de hon denbelasting. Maar de 'blaftaks' zal niet op korte termijn verdwij nen, zo moest hij tot zijn teleur stelling na afloop vaststellen. Rolf Bosboom Den Haag -Gary Yanover, Kortgene Tien van de dertien Zeeuwse gemeenten heffen op dit mo ment hondenbelasting. Alleen Goes, Reimerswaal en Schou- wen-Duiveland doen dat niet. De andere tien gemeenten ver wachten dit jaar in totaal ruim 1,8 miljoen euro te innen. De be dragen lopen uiteen van 30.000 euro op Noord-Beveland tot 380.000 euro in de gemeente Terneuzen. compenseren door bijvoorbeeld de onroerendezaakbelasting (ozb) te verhogen. Dat zou bete kenen dat de ozb gemiddeld rond de 2 procent stijgt. Vlissingen kent het hoogste ta rief voor hondenbelasting: 94,40 euro. Noord-Beveland is het voordeligst met 45 euro. Die be dragen gelden voor de eerste hond. Het tarief voor een tweede hond ligt in de meeste gemeenten een stuk hoger. In Vlissingen is dat bijvoorbeeld bijna 189 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3