O O) CD O mn 14 ZEELAND EUROPACUP I-FINALE 50 JAAR GELEDEN Terneuzenaar Aector Dooms (72) was er vijftig jaar geleden bij toen Ajax voor het eerst de Europacup I veroverde. Samen met een collega baarde hij opzien door op de fiets naar Wembley te komen. Bruse Boys El Hattach Peter van Kouteren Terneuzen Het is deze maand vijftig jaar gele den dat Ajax op Wembley voor het eerst de Europacup 1 won. Na de verloren finale van 1969 was het de opmaat voor de succesvolste jaren van de Amsterdammers, die daar mee internationaal opzien baarden. Aector Dooms was in Londen met een paar duizend landgenoten ge tuige van die historische overwin ning. De Terneuzenaar genoot van de zege en dwong zelf bij velen be wondering af, omdat hij met een collega op de fiets naar Wembley was gegaan. Een halve eeuw later blikt Dooms terug op een onverge telijk avontuur. Dick van Dijk zette Ajax op Wembley tegen Panathinaikos na vijf minuten al op 1-0. Invaller Arie Haan, die naast het voetbal destijds voor onderwijzer leerde, legde het duel in de slotfase in een beslis sende plooi: 2-0. Aector Dooms, 72 jaar inmiddels, weet nog precies waar hij met zijn collega Piet Vro lijk zat. ,,Op plek 121, niet ver van de middenlijn, aan de kant van waar Arie Haan de tweede goal maakte. Ik was er vooraf wel zeker van dat Ajax zou winnen, maar na die vroege 1-0 gingen die Grieken wel beter voetballen. Ze hadden twee goeie voetballers. Domazos was hun beste speler, die zo met Ajax had kunnen meedoen. Een echte spelmaker, hij viel geweldig op. En hun spits was ook een goeie, maar Barry Hulshoff hield hem uit de wedstrijd. Weet je trouwens dat van die ploeg van Ajax nog maar drie basisspelers leven? Sjaak Swart, Heinz Stuij en J ohan Neeskens. Dat is toch ook heel apart. Arie Haan en Horst Blankenburg - de eerste Duitser die drie keer de Europacup 1 won - leven ook nog, maar vielen toen in.'' Dooms werkte destijds bij DOW Chemical in Terneuzen, was ama teurwielrenner en maakte op zijn werk kennis met een nieuwe col lega, die net als Dooms een harts tochtelijk Ajax-fan was. ,,Mijn broer Jan was Ajax-supporter'', vertelt hij. ,,Door hem ben ik dat ook gewor den. Piet Vrolijk kwam bij ons wer ken. Hij is inmiddels overleden, was pottenbakker geweest in Al phen aan den Rijn en werd verliefd op een meisje uit Terneuzen. Toen Ajax in de halve finale Atletico Ma- Al die bussen met supporters, een boot vol met vlaggen. Iedereen vond het geweldig dat wij op de fiets waren drid had verslagen, ontstond het idee om naar de finale te gaan. Ik was amateurwielrenner, had twee fietsen en reed voor wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen. Koersen met Cees Bal, Cees Priem, Jan Raas, Toine van den Bunder, Wim de Waal, een geweldige lichting. Ik heb het peloton vooral van de ach terkant gezien'', lacht hij. ,,Toen Piet een week voor de finale zei dat hij op de fiets naar Londen wilde, zei ik dat hij dan eerst wel eens moest gaan trainen. Tweehonderd kilometer hé, naar Londen. We werden in de straat uitgezwaaid, rugzakje mee en reden naar Oos tende, waar we na een hapje eten met de nachtboot naar Dover gin gen. Op die boot zaten een paar dui zend Ajax-supporters, die met de bus waren. Ik heb er mijn eerste Ju- piler gedronken en was er eerlijk gezegd niet kapot van. Daar heb ik nu overigens geen moeite meer mee. Van slapen kwam niet veel. In Dover moesten we gelijk steil klim men. Geen fietspad, maar gewoon op de grote weg, de main road. Ik vond het knap van Piet dat hij met vrijdag 11 juni 2021 2 Bruse Boys heeft voor ko mend seizoen twee nieuwe spelers toege voegd aan haar selectie. Rob den Engelsman (33) en Joost de Witte (25) komen beiden over van Noad'67. Ma thijs Almekin- ders keert terug bij HKW'21, de fu- sieploeg van Hoedekens- kerke en Kwa- dendamme. Zaalvoetballer Khalid El Hat- tach (30, foto) kan dit seizoen toch nog wed strijden spelen met zijn Duitse club Fortuna Düsseldorf. In januari tekende hij een con tract, maar de coronapande- mie gooide roet in het eten. Vol gende week kan hij alsnog zijn officiële de buut maken. Fortuna strijdt om het kampi oenschap van Duitsland. GC - Aector Dooms (72) Johan Cruyff in actie tijdens de Europacup I-finale in het af geladen stadion van Wembley. FOTO AP a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38