II Schoolzwemmen Goes over andere boeg ZEELAND 13 Studenten HZ maken plannen voor station Middelburg Het station is er niet best aan toe. De fundering is slecht, de buiten kant is verloederd, van binnen staat het al een tijd leeg, zeker boven. Af breken en er iets nieuws zetten zou misschien wel het makkelijkste zijn, maar is verboden. Het is name lijk een monument. Dus moet er iets bedacht worden dat binnen die beperkingen past. De studenten helpen ons verder in nadenken over de toekomst. We weten nu wat er echt mogelijk is Daar komen de 25 studenten van de HZ om de hoek kijken. Voor hun opleiding tot proj ectleider vastgoed hebben zij vanaf februari van dit jaar het station in kaart gebracht en technisch onderzocht. De NS is blij met de uitkomsten, zegt woord voerder Arno Leblanc. ,,Leuke en vernieuwende inzichten, variërend van een nieuwe indeling van het station tot ideeën voor de koel- en verwarmingsinstallaties en het toe passen van duurzaamheid." Boetiekhotel Kantoren zijn natuurlijk mogelijk, concluderen de studenten. Maar ook een boetiekhotel in de stijl van een oude treinwagon met oude ba- gagerekken, en daarbij een VVV- kantoor. Of, logisch gedacht als je zelf student bent: studentenkamers - naast het station komen immers ook drie studentenflats. De studen ten bedachten daarvoor ook een aanbouw aan het station, zodat er ruimte is voor flexwerkplekken. ,,Wij zijn uiteraard geen hotelei genaar", merkt Leblanc op. Waar mee hij wil zeggen dat uitvoering van één van deze ideeën, of een an der plan, afhankelijk is van een on dernemer die er brood in ziet. ,,Wij willen wel dat het station zijn treinreizigersfunctie behoudt. Dus dat je er droog kunt wachten, koffie kunt kopen, naar het toilet kunt. Maar de ruimtes zijn te huur voor een ondernemer." Uitvoerbaar Het goede aan de onderzoeken van de studenten is dat zij ook tech nisch hebben onderbouwd dat hun plannen uitvoerbaar zijn, zegt Le- blanc. „Daarmee helpen ze ons ver- der in het nadenken over de toe komstmogelijkheden. We weten nu wat er echt mogelijk is." Dat nadenken gaat gewoon door. Na de zomer worden de ideeën van de NS afgestemd met die van Pro Rail (over de overkappingen van de perrons bijvoorbeeld) en die van de gemeente (over de omgeving van het station). ,,Het zou dus wel fijn zijn als iemand die iets in het sta tion wil beginnen, zich snel meldt", zegt Leblanc. Hoewel: ,,Eerst moet sowieso de fundering worden aangepakt. En daarna pak ken we de buitenkant van het ge bouw aan. De binnenruimtes zijn daarna altijd aan te passen aan nieuwe functies." Volgens wethouder Joost de Goffau voldoet het huidige systeem niet meer. Kinderen gaan nu in groep 3 en 4 naar Omnium, waar ze volgens het 'zwem-ABC' les krijgen van stu denten van het Cios. ,,Landelijk komt er steeds meer aandacht voor zwemveiligheid, waarbij kinderen bijvoorbeeld ook leren over de geva ren van open water", zegt hij. Survival bij het Omnium en activiteiten in open water De gemeente heeft een nieuw sys teem bedacht dat hierop aansluit. Kinderen in groep 3 en 4 krijgen straks nog steeds zwemles in Omnium, maar nog maar tien weken per schooljaar (nu gaan ze nog het hele schooljaar). Nieuw is dat kinderen in groep 5 en 6 we derom tien weken naar Omnium gaan voor survival-activiteiten in het water. In de groepen 7 en 8 gaan ze drie dagdelen naar de scouting (aan het Goese Diep) voor een edu catief programma van onder meer de KNRM en de Reddingsbrigade en met zwemactiviteiten in het open water. Daarbij kan worden ge dacht aan vlotvaren, kanoën, roeien en zeilen. De gemeente steekt 144.000 euro per jaar in het school zwemmen. Dat bedrag blijft het zelfde. De Goffau zegt dat Goes een lan delijke primeur heeft door de zwemlessen over zowat de hele ba sisschoolperiode uit te smeren en meer aandacht aan de gevaren van onder meer open water te besteden. De zwemlessen op school zijn voor veel kinderen overigens een ex traatje bovenop de zwemlessen die ze vaak al volgen op een reguliere zwemschool. vrijdag 11 juni 2021 'Er is veel mogelijk in het station' Iedereen kan wel leuke dingen bedenken die je in het station van Middelburg kunt doen nadat het is gerenoveerd. Maar kun nen ze ook echt? Technisch ge sproken dan. Studenten bouw kunde van de HZ hebben het ge bouw bekeken, opgemeten, on derzocht en er hun fantasie op losgelaten. Conclusie: ja, er is echt veel mogelijk in het station. Maurits Sep Middelburg -Arno Leblanc, woordvoerder NS Impressie van een hotellobby in het stationsgebouw. illustratie hz uni versity OF APPLIED SCIENCES Studenten bouwkunde van de HZ begonnen in februari met hun onderzoek in het stationsgebouw van de NS in Middelburg. Ze be keken voor hun opleiding tot projectleider vastgoed of er nieuwe functies voor het monumentale station mogelijk zijn. foto maurits sep Het schoolzwemmen in Goes ziet er vanaf volgend schooljaar heel anders uit. Waar de zwem lessen nu beperkt zijn tot de groepen 3 en 4, zijn er straks ac tiviteiten voor jongens en meis jes tot en met groep 8. Rob Paardekam Goes -- Oefenen in het zwembad is niet meer genoeg. foto thierry schut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37