WIM HOFMAN Après corona: Maskers af! N Celstraf geëist tegen Axelaar 9 Doorbraak in onderhandelingen over Grevelingendam A Iu de pandemie op zijn eind loopt, bereiden wij ons voor op een uitbundige zomer. En om dat we ons zo geremd hebben gevoeld en in gesnoerd en van alles en nog wat traumatisch hebben onderdrukt en beheerst, kunnen we ons wel wat uit spattingen voorstellen. Plan 1 Zo is er het plan om in Middelburg een wedstrijd ter- raszitten te organiseren. Winnaar is hij of zij die het langst op een Middelburgs terras blijft zitten. Een dergelijk evenement slaagt natuurlijk pas als de ter raseigenaren aan een dergelijke wedstrijd mee willen werken. Nagegaan moet worden of zij zelf ook aan de wedstrijd mogen deelnemen, al bevordert het de ge zelligheid wel. Plan 2 Boer zoekt vrouw. In het Ritthemse Bos of eventueel in de struiken bij de Braakman of in de Kop van Schouwen verstopt zich een x-aantal vrouwen dat zich beschikbaar heeft gesteld. Een boer naar keuze mag ze, als hij zin heeft, gaan zoeken. Als hij ze niet vindt, heeft de boer gewonnen. Als hij ze wel vindt, wint de boer. De vrouwen zijn dan verloren. Plan 3 Om bepaalde stranden toegankelijker te maken, wor den ze geasfalteerd. Stranden zijn immers van ieder een: het asfalt is dus niet enkel maar voor langpar- keerders. Ook wordt gedacht aan zelfbedienings-tra- pliften bij duinovergangen (voorstel van Partij voor de Ouderen 80 Plus). Plan 4 Dag van de gezelligheid: 'Gezelligheid is Troef. Een dag waarop iedereen supergezellig doet op speciaal ingerichte gezellige hoeken en plekken, waar men ge zellig kan huggen, na het roepen van O my god! O my god! Overal vinden die dag gezellige hugoefeningen of hugwedstrijden plaats. Men weet van geen ophou den, zo gezellig is iedereen en alles en overal, in de straten, op de stranden en pleinen, op de o zo gezellig ingerichte terrassen Plan 5 Grote algemene gezamenlijke wegwerping van weg- werpmaskers. 9? Lange tijd zaten de onderhandelin gen in een impasse. BT Projects, het bedrijf dat bezig was een testcen trum te bouwen, raakte vorig jaar zijn vergunning kwijt omdat het werk wegens geldgebrek al geruime tijd stillag. Rijkswaterstaat (RWS) wilde de boel slopen om de Greve- lingen zo snel mogelijk weer te voorzien van zout water uit de Oos- terschelde. De provincies Zeeland en Zuid-Holland, de gemeente Schouwen-Duiveland en het mi nisterie van Economische Zaken zagen meer in een doorstart van het testcentrum, om te voorkomen dat 8,2 miljoen euro overheidsgeld in het water zou zijn gegooid. Deze week zijn de partijen het eens geworden. Er is gekozen voor consolidatie, min of meer in stand houden wat er nu is. De damwand die is geslagen om een bouwput te maken verdwijnt, evenals dam- wanden langs de stroomgoten waarin BT Project testturbines had willen hangen. De betonvloer wordt aangepast. De kosten komen voor rekening van RWS, dat al een sloopbudget achter de hand had. Zolang het werk niet is gegund, laat een woordvoerder van RWS weten, kan het bedrag dat daarmee is ge moeid niet worden genoemd. Voor 1 oktober, als het stormseizoen be gint, moet het karwei grotendeels klaar zijn. Nog dit jaar wordt het spuien hervat. Vanwege de bouw lag dat meer dan drie jaar stil. Rapport Cruciaal voor de doorbraak in de onderhandelingen was een rapport van het Middelburgse ingenieurs bureau Walhout Civil, opgesteld in opdracht van de provincie, waarin is geïnventariseerd welke ontwik kelingen op die locatie nog meer mogelijk zijn. Behalve voor getij- denenergie zijn er kansen voor al lerlei soorten van watertechnolo gie. ,,Dat is heel breed. Walhout is daar echt enthousiast over", ver klaart gedeputeerde Jo-Annes de Bat. ,,Het grote voordeel is dat nu een deel van de investeringen als nog kan gaan renderen." Overigens heeft de provincie 3,7 miljoen euro teruggevorderd van BT Projects en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) wil 2,6 miljoen euro terugzien. Daarover wordt volgens De Bat nog 'heen en weer gepingpongd'. Directeur Peter Scheijgrond van Marine Energy Technologies, woordvoerder van een consortium dat alsnog een getijdencentrale in de Grevelingendam wil hangen, re ageert positief. ,,Alles wat wij nodig hebben is stromend water. Hoe eer der het water stroomt, hoe eerder wij een vergunning kunnen indie nen voor onze getijdencentrale." M. was eind februari naar een feestje geweest en was behoor lijk dronken. Hij had geen auto en geen rijbewijs, maar een vriend kwam hem ophalen. In plaats van naar M.'s woning te rijden, ging de rit naar een vrien din van de bestuurder in Axel. Daar ontstond ruzie tussen de bestuurder, de vriendin en haar broer H., die met vijf messen zou hebben gezwaaid. Er werd tegen de deur van zijn huis getrapt en M. smeet een fles in die richting. Tijdens de ruzie stapte M. in de auto van zijn vriend en reed weg. Hij keerde om en reed in de rich ting van H. Volgens verklaringen reed hij over diens voet. H. moest naar het ziekenhuis vanwege een snee in zijn voet. De officier ging eerst uit van poging dood slag, maar meende dat een po ging toebrengen zwaar lichame lijk letsel meer in de lijn lag. M.'s advocaat vond dat er sprake was geweest van 'bedreiging' en zag meer heil in een taakstraf. vrijdag 11 juni 2021 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Spuisluis gaat weer open Het testcentrum voor getijden- energie in de Grevelingendam bij Bruinisse wordt niet afgebroken, maar ook niet afgebouwd. Er is gekozen voor een tussenoplos sing die het mogelijk maakt dat Rijkswaterstaat nog dit jaar de Flakkeese Spuisluis weer in ge bruik neemt, zodat het water in het oostelijk deel van de Greve- lingendam wordt ververst. Ernst Jan Rozendaal Bruinisse De bouwput van het testcentrum voor getijdenenergie in de Grevelingendam. foto dirk jan gjeltema Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk heeft gisteren acht maanden cel en een rij verbod van negen maanden geëist tegen de 23-jarige L. M. uit Axel. De tien maanden cel die M. nog van een eerder vonnis boven het hoofd hin gen had Suijkbuijk er ook nog bij kunnen eisen, maar hij gaf M. nog een kans door zijn eer der opgelegde proeftijd te verlengen. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33