Spandoeken bij Yara tegen uitstoot Fietstocht naar Den Haag voor beperking CO2 8 ZEELAND Vrachtwagenchauffeur uit Bruinisse hoort celstraf tegen zich eisen Angstig zien weggebruikers op die elfde maart hoe een tankwagen slingert, meermaals langs de vang rail schuurt en zo de vonken van het metaal laat spatten. Hier, iets voorbij de Drechttunnel in Zwijn- drecht, vrezen automobilisten voor een ongeluk. In Rotterdam-Kralingen, 16 kilo meter verderop, gaat het daadwer kelijk mis: de tankwagen raast over een afrit, ramt een wachtende Opel Astra en schiet mét die auto door. Luttele seconden later komen de voertuigen in een greppel tot stil stand. De bestuurder van de Opel, de 21-jarige Berhan Yarali, overlijdt ter plekke. Buiten bewustzijn Aangesnelde hulpverleners consta teren dat de chauffeur buiten be wustzijn is. Ze schijnen in zijn ogen, geven tikjes op de wangen, maar dringen nauwelijks tot de man door. De bestuurder, al sinds 1992 suikerpatiënt en drager van een insulinepomp, heeft een veel te lage bloedsuikerspiegel. Een hypo, dus. En dat is niet voor het eerst. En kele weken vóór het ongeluk trof de politie de chauffeur, zittend in zijn stilstaande tankwagen, nog met een hypo op de tegenovergestelde rijbaan aan. Twee jaar eerder dwong een te laag bloedsuikerspiegel de vijftiger om zijn voertuig op de Zeelandbrug aan de kant te zetten. Het Openbaar Ministerie vindt dat de vijftiger uit Bruinisse 'zeer onzorgvuldig' met zijn ziekte is omgesprongen. ,,Het was niet de vraag óf het fout zou gaan, maar wannéér", zegt de officier, die ook rijontzetting van drie jaar én een boete van 750 euro eist. De chauffeur, die gevaarlijke stof fen vervoerde, maakte in de maan den vóór het ongeluk zogezegd 'on verantwoord lange dagen' en kampte met stress. Verder merkt de aanklager op dat de vijftiger soms de bestuurderskaart van een ander gebruikte. Dat is voor chauffeurs een methode om verplichte pauzes te omzeilen: de tachograaf regis treert de kilometers zo immers op een andere naam. 'Waarom reed hij door?' De broer van Berhan neemt het de vijftiger zeer kwalijk dat hij op 11 Hij is uiteindelijk degene die bepaalt of hij instapt, het contact omdraait en het gaspedaal indrukt maart is blijven rijden. Hij spreekt in zijn slachtofferverklaring van 'moord'. ,,Eerder op de avond werd de chauffeur slingerend gezien. Waarom reed-ie door?" Hij blikt terug op de afschuwe lijke boodschap die twee agenten hem 's avonds brachten. ,,Ik wist niet wat me overkwam, begon te trillen en te huilen. Wat moest ik mijn ouders, die niet zo goed Ne derlands praten, vertellen?" Het gezin worstelt, twee jaar na de gitzwarte dag, met een trauma. De vader heeft zoveel fysieke klach ten ontwikkeld dat hij zijn beroep - hij is nota bene vrachtwagenchauf feur - niet meer kan uitoefenen. De broer van Berhan gebruikt expres de deurbel niet meer: zo wil hij voorkomen dat zijn moeder de boodschap van de agenten herbe leeft. 'Niet aan zien komen' Volgens Elisa Benhaim, de advocaat van de chauffeur, kón haar cliënt de hypo niet aan hebben zien komen. ,,De bloedsuikerwaardespiegel was een uur eerder nog goed. Dat de waarde zo drastisch zou dalen, was niet te verwachten. Als hij dat wél had verwacht, was hij niet inge stapt." Ze stelt dat de vijftiger, die van een 'verschrikkelijke' zaak spreekt en de nabestaanden 'heel veel sterkte en Gods zegen' toe wenst, altijd op de specialisten in het ziekenhuis heeft vertrouwd: géén van hen raadde hem ooit af te stoppen met zijn werk. De aanklager vindt dat geen ex cuus. ,,Zéker als beroepschauffeur had hij een eigen verantwoordelijk heid. Hq is uiteindelijk degene die bepaalt of hij instapt, het contact omdraait en het gaspedaal in drukt." gesleep om het spandoek tot aan de poort bij Yara te krijgen. De lokale groep van Milieudefensie kwam maar met een klein clubje want: veel leden hebben geen auto. Toch is alles goed gegaan, vindt Thung. Geen aanklacht tegen Yara, maar het moet de politiek wakker schudden negatieve dingen gehoord." ,,De actie is geen aanklacht tegen Yara, maar moet de politiek wakker schudden", zegt Thung (26). Mi lieudefensie borduurt hiermee voort op de historische uitspraak in een zaak van onder andere Milieu defensie tegen Shell. Het oliecon cern moet van de Haagse rechtbank de uitstoot van CO2 in 2030 met 49 procent procent verminderd heb ben ten opzichte van 2019. Milieudefensie wil dat andere grote industriële CO2-uitstoters in Nederland (Tata Steel, Dow, Yara) nu ook volgen. Het ophangen van het spandoek was daarmee indirect een aanzet aangezien Yara volgens Milieudefensie een van de dertig bedrijven is die veertig procent van de CO2-uitstoot in Nederland ver oorzaken. 'Hey Den Haag! 65% minder CO2: dan moet Yara ook mee! #Kli- maatOp1' staat op de tien meter lange banner. Het was nog een heel ,,Werknemers die aan de vroege dienst begonnen, zeiden gewoon goedemorgen. Er zijn veel fotomo menten geweest en hebben geen Omdat ze willen dat toekom stige generaties niet worden op gezadeld met een verpest kli maat, fietste een bonte delegatie van Operatie Klimaatgroep Zee land van Middelburg naar Den Haag. Dinsdagochtend zijn ze ver trokken. Na overnachtingen in Ouddorp en Delft, waar ook fietsers van andere provincies zich bij hen aansloten, kwamen Naom, Dodo, Rosie, Nethanja, Anwar, Mae (allen van de Uni versity College Roosevelt in Middelburg) en Jacqueline gis termiddag aan bij de Hofvijver in Den Haag. Met hun tocht vra gen ze aandacht van de forme rende politieke partijen om re gels op te stellen rondom de CO2-uitstoot van vervuilende bedrijven. ,,Op een steeds leeg lopende band en een manke rende kettingkast na, ging de reis best goed." Jacqueline de Winter (52) uit Oudelande, lid van Milieudefensie, gaat voor in de Zeeuwse fietstocht. ,,De be doeling was met toeters en bel len te gaan rijden, maar de hes jes kwamen wat laat, dus nu hebben we alleen een vlaggetje achterop de fietsen. Maakt niet uit, de sfeer zit er goed in." vrijdag 11 juni 2021 Fataal ongeval door een hypo Het ongeval leverde een ravage op, vlak bij eenTexaco tankstation. foto media tv Valt het een 55-jarige vrachtwa genchauffeur uit Bruinisse te verwijten dat hij op 11 maart 2019, als gevolg van een hypo, een fataal ongeluk veroor zaakte? Justitie heeft er geen enkele twijfel over: het was niet de vraag óf, maar wannéér het mis zou gaan. De aanklager eist daarom een celstraf van zes maanden. Eric Oosterom Rotterdam -Openbaar aanklager Stiekem en in alle vroegte heb ben Ay Ling Thung uit Hoek en de Middelburgse Riet Beukert van Milieudefensie donderdag ochtend een spandoek opge hangen aan de hekken bij kunst- mestfabriek Yara in Sluiskil. Met de actie 'Van Vervuiler naar For matie' wil Milieudefensie het nieuwe kabinet aanzetten om regels op te stellen rond de CO2-uitstoot van vervuilende bedrijven en het klimaat. Bob Maes en Sheila van Doorsselaer Sluiskil -Ay Ling Thung, actievoerder MIDDELBURG/ DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32