II Exotisch fruit voor een gezonde start 6 Project Scheldemond en Vogelwerkgroep Walcheren krijgt vervolg Grote controle bij Arnestein F- versluis willeboer vrijdag 11 juni 2021 Helaas zijn bij twee van de vijftien kasten de mezenkuikens gestorven -Jim Hardenberg, leerling Scheldemond College Jim Hardenberg (14) en Wesley de Ruiter (15) vonden het heer lijk om samen met klasgenoten mee te doen aan het koolmezen- project van het Scheldemond College. De beide Vlissingse leerlingen van Vakhavo Techniek houden niet van stilzitten in de klas. Wesley: ,,Wij zijn niet zo van kijken, lezen, maken." Zij zijn meer doeners die graag met hun handen bezig zijn. Emile Calon Jim Hardenberg (l) en Wesley de Ruiter met een mezennestkast. Volgend jaar hopen ze weer mee te doen aan het mezenproject van het Scheldemond College en de Vogelwerkgroep Walcheren. Links een koolmees, onder een pimpelmees. foto lex de meester Vlissingen Het was voor hen dan ook mooi dat hun school een samenwerkings project aanging met de Vogelwerk groep Walcheren om te zorgen dat het be ter gaat met kool mezen en an dere mezen- soorten. Ze hingen dit voorjaar op twee kasten de kuikens gestorven." Hoe dat precies komt, weten ze niet. Wesley vermoedt dat het iets te maken heeft met een tekort aan voedsel. Mogelijk leidde de langdu rige kou tijdens het voorjaar er voor dat bomen en struiken later uitliepen. Daardoor kwam het voed sel voor de mezen, rup sen, mogelijk te laat be schikbaar. Via de wildcamera za gen de jongens daarna dat mieren zich tegoed deden aan de kadavertjes. Dat vonden ze geen erg prettig gezicht. Positief was vol gens Wesley dan weer dat in één kast een tweede legsel uitkwam. ,,Nadat het eerste was uitgevlogen, werd het kastje opnieuw in gebruik genomen door andere mezen om te broeden." Ze zeggen ook dat ze gedu rende het project informa tie over mezen verza melden zoals broed- duur, het uitvliegen en welk geluid koolmezen maken. Alle informatie werd verwerkt en ingevoerd in een app van de vogelwerkgroep. Wesley laat op zijn telefoon een kaartje zien met de exacte locaties van de nest kasten. ,,Een K is het nest van een koolmees en een P staat voor pim pelmees, logisch toch", verduide lijkt hij het kaartje. 'Op school meekijken' ,,Het was wel jammer dat het door de coronacrisis onmogelijk was zelf de nestkastjes te bouwen", vervolgt Jim. Wesley knikt, want houtbe werking vindt hij leuk. De beide leerlingen hopen dat ze volgend schooljaar weer mee mogen doen. Dat is heel goed mogelijk, omdat de school zich voor vijfjaar verbonden heeft aan het project met de Vogel werkgroep. Techniekdocent Greg Anuels ziet wel mogelijkheden om het uit te voeren met leerlingen uit meerdere klassen. Hij wil volgend jaar ook bij school nestkasten op hangen. Ook wil hij camera's in de kasten monteren, zodat op afstand is te volgen wat er gebeurt met het legsel. ,,Kunnen we hier op school live meekijken." landgoed Kijkduin bij Oostkapelle vijftien nestkasten op en vervol gens hielden ze in de gaten wat er daarna gebeurde. Dat was volgens hen heel interessant. Jim: ,,Want je bent buiten en je kan ook iets voor de natuur doen." Hoewel de kasten hoog hingen konden ze met behulp van wildca- mera's aan stokken zien wat er in de nestkasten gebeurde. Nesten wer den gebouwd, eitjes gelegd, jongen kwamen uit het ei, werden gevoerd en vlogen uit. Jim: ,,Helaas zijn bij Met een mand vol exotisch fruit zoals babyananas, carambola, kaki en kumquat arriveerde La- toya Beekmans, coach Ge zonde Kinderopvang,deze week bij de kinderopvang in Koudekerke. Met die mand maakte ze duidelijk dat de Kin deropvang Walcheren (KOW) begint met de training 'Een ge zonde start'. Emile Calon Koudekerke Hoewel KOW al aandacht geeft aan gezondheid is besloten daar nog meer aan te doen. Daarom krijgen medewerkers van Beek mans training op het gebied van mediaopvoeding, bewegen, hy giëne, gezonde voeding, zonbe- scherming en fysieke veiligheid. Elk kind verdient volgens KOW Latoya Beekmans geeft Marthe, Jane en Inge (vlnr) de mand met fruit. foto lex de meester een gezonde start. Veel kinderen brengen een groot deel van hun tijd op het kinderdagverblijf, de peutergroep of bso door. Kinder opvang Walcheren vindt het be langrijk dat ze daar gezond op groeien en gezonde gewoonten aanleren. Daar hebben ze volgens Latoya Beekmans hun leven lang profijt van. Uit onderzoek blijkt namelijk dat ongezond gedrag op jonge leef tijd ook op latere leeftijd tot ge zondheidsproblemen kan leiden. Het aanleren van gezond gedrag kan dan ook het beste zo jong mo gelijk beginnen. Daarom ook is binnen Kinderopvang Walcheren een coach 'Gezonde Kinderop vang' aangesteld. Zij is het aan spreekpunt voor gezonde leefstijl en gaat alle pedagogisch mede werkers van KOW de training 'Een gezonde start' geven. Deze week start KOW met de eerste 45 medewerkers. Elk kwar taal is een nieuwe groep aan de beurt. Binnen drie jaar hebben dan alle medewerkers de training ge volgd. KOW heeft zo'n zestig loca ties in gebruik op Walcheren waar circa 3300 kinderen worden opge vangen door vijfhonderd mede werkers en stagiaires. Bij een controle afgelopen woensdag op bedrijventerrein Arnestein in Middelburg werden enkele milieuovertredingen ge constateerd. Emile Calon Middelburg Volgens Marinus Willemsen van de gemeente Middelburg ging het vooral om accu's die niet goed wa ren opgeslagen en motorvloeistof fen die weglekten. De controle werd uitgevoerd door gemeente, politie, Belastingdienst, RUD Zee land en Orionis Walcheren. Naast de milieucontroles werd ook geke ken naar signalen van criminele ac tiviteiten op het bedrijventerrein. Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen Nu ook spouwmuurisolatie! De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 Vj www.versluisenwilleboer.nl Leerzaam meekijken met meesjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30