II 5 Eerste Europese recyclingfabriek voor isolatieplaten opent volgende week Deze zomer rollen de eerste korrels van gerecycled piepschuim uit de fabriek die PolyStyreneLoop of kort gezegd PSLoop heet. Tange, werk zaam bij buurman ICL-IP, en Noor degraaf, destijds directeur van po- lystyreenproducent Synbra Tech nology in Etten-Leur, hebben vele avonden opgeofferd om de proeffa briek daadwerkelijk van de grond te krijgen. ,,We zijn er trots op. In Europa wordt wel onderzoek gedaan naar recycling van oude isolatieplaten uit de bouw, maar niemand bouwt er een fabriek voor. Wij hebben dat wel gedaan. Wij hebben de kennis en de netwerken, maar bovenal de passie om een steentje bij te dragen aan duurzame verwerking van rest stromen en daaraan gekoppeld cir culair bouwen, want daar is ons nieuwe product uitermate geschikt voor." Circulaire economie Aan aanvoer is de komende decen nia geen gebrek. In Europa zit 20 tot 40 miljoen ton aan isolatieplaten in woningen die vroeg of laat worden gerenoveerd of afgebroken. Met dat piepschuim moet je iets in de ge droomde circulaire economie. Re cyclen is dus het adagium. Maar krijg je het in Terneuzen? Tange: ,,We hebben een Europees inzamelnetwerk met tal van laad- punten opgebouwd. Sloopisolatie- schuim wordt via onze leden inge zameld. PSLoop is daarom een co öperatie geworden. We hebben in middels 754 leden. Grote produ centen zoals BASF, Eni Versalis en Total zijn aan boord geklommen. Leden zijn nauw betrokken bij de inzameling." Om transportkosten zo laag mo gelijk te houden, persen de deelne mende bedrijven de isolatieplaten samen in blokken. Per vrachtwagen worden ze naar Terneuzen ver voerd, waar ze worden opgeslagen. De proeffabriek kan per jaar 3000 tot 4000 ton polystyreen (EPS of wel piepschuim) en 300 ton styro- foam (XPS, waaronder de blauwe isolatieplaten die onder meer Dow maakt) recyclen. Gel Het proces is niet heel ingewikkeld, zegt Tange. ,,Het samengeperste isolatieschuim wordt geshredderd tot chips. Vervolgens wordt het in een vat opgelost, waarbij meteen alle vervuiling wordt afgevoerd. In het geval van XPS vangen we via een diepkoelunit de ozon scha- De kwieke zestigers leunen nu niet achterover. Tange: ,,We denken al na over de bouw van een tweede fabriek die 12.000 ton isolatie- schuim per jaar kan recyclen. Je moet opschalen om de productie kosten te verlagen. Dit is tenslotte een proeffabriek." Tweede fabriek Naast PSLoop ligt nog een groot terrein van havenbedrijf North Sea Port braak. Volgens Noordegraaf zou het ideaal zijn als een tweede fabriek naast de proeffabriek ver rijst. ,,Dat is handig, want hier loopt al een team met ervaren mensen rond. Onze plantmanager Carlo van Heijfte bijvoorbeeld is overge komen van Trinseo." Een grotere fabriek kost 20 tot 25 miljoen euro. Komt die bouw rond dan groeit het aantal banen van 20 naar 60. Wat gebeurt er dan met de proeffabriek? ,,Die kun je ombou wen tot een experimenteerfabriek voor bijvoorbeeld de recycling van elektronicakunststoffen in huis houdelijke apparaten. Dat vergt nog wel flink wat onderzoek. Dit kan een demo-fabriek voor allerlei re- cycleprocessen worden." Videoboodschap De PSLoop wordt 16 juni officieel geopend tijdens een coronaveilige bijeenkomst in het Bio Base Europe Training Center in Terneuzen. Er wordt onder meer een videobood schap van staatssecretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur en Waterstaat uitgezonden. dende drijfgassen af. We voegen daarna een tweede oplosmiddel toe, waardoor een gel ontstaat. Wij hebben de kennis en de netwerken maar bovenal de passie om een bijdrage te leveren Daaruit scheiden we de broomhou- dende vlamvertrager. Die gaat te rug naar buurman ICL-IP die er een nieuwe, milieuvriendelijke vlam- vertrager van maakt: gebromeerde butylrubber. Door de gel te drogen, houden we korrels over. Ons eind product is polystyreengranulaat. Daar kan nieuw piepschuim van worden gemaakt. Alle productie wordt door leden afgenomen. Voor dit jaar is alles al verkocht." Groene stroom De proeffabriek heeft 15 miljoen euro gekost en levert werk aan 20 mensen. Europa droeg 2,7 miljoen euro bij, de provincie Zeeland 1 mil joen en de leden 4 miljoen. De rest is geleend. Het Rijk heeft de PSLoop inmid dels opgenomen in het Landelijk Afvalbeheerplan. De proeffabriek is ook klimaatneutraal, onderstrepen Tange en Noordegraaf. ,,Ons ener giebedrijf levert honderd procent groene stroom uit wind- en zonne- energie. We doen alles op elek trisch. Bij de proeffabriek komen tevens laadpalen voor elektrisch vervoer. We stimuleren ook dat werknemers naar het werk fietsen." vrijdag 11 juni 2021 Bijzondere primeur Terneuzen Vijf jaar terug bedachten Lein Tange en Jan Noordegraaf het idee voor een proeffabriek waarin bouwpiepschuim wordt gerecycled. Nu staat hij er in Terneuzen. Het is de eerste en voorlopig enige in Europa. ,,We denken al na over een veel gro tere fabriek die vier tot vijf keer zoveel isolatieschuim kan recy clen. Dan zouden we in de proef fabriek andere dingen kunnen testen. Bijvoorbeeld hergebruik van elektronicakunststoffen." Frank Balkenende Terneuzen M Een nieuw product ver vaardigd uit oude isolatie platen. Hier kan weer iso- latieschuim van worden gemaakt. -Lein Tange, initiatiefnemer proeffabriek Lein Tange bij de shredder waarin oud isolatieschuim wordt vermalen tot chips. fotos camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29