Vlissingse boulevards deze zomer (nog) niet elke middag en avond dicht voor verkeer 4 Sieraden, horloges, reparatie en taxatie, inkoop sieraden vrijdag 11 juni 2021 Ben Lap kijkt door zijn telescoop om de zonsverduistering goed te kunnen zien. fotos lex de meester Elf telescopen stonden klaar op de Loskade in Middelburg, tien mensen drentelden er nerveus omheen. Is er eindelijk weer eens een zonsverduistering, is het compleet bewolkt. Net als de eerste sterrenkijkers zich van de hemel keren, klinkt daar de eerste kreet. „Jaaaaa, daar is-ie! Het hapje!" Koffie? U ook koffie? Ans van den Bosch Van Dillen schuifelt rond met een ther- moskan tussen de vrijwilligers van Sterrenwacht Philippus Lansbergen. Haar klets koppen, die in dit gezelschap plot seling wel heel veel weg hebben van een maanlandschap, vinden gretig aftrek. „Gewoon fijn om te kunnen helpen", glimlacht de Bra bantse. ,,Ik zag ze allemaal staan, ik dacht: die kunnen wel een bakje gebruiken." Zeg dat wel, want even leek het erop dat de tien astrovrienden voor niks een snipperdag hadden opgenomen. ,,Het zit gewoon pot dicht", klinkt het vanachter een telescoop die qua formaat niet on derdoet voor een gemiddeld VOC- kanon. En dan is dit nog niks, lacht Ben Lap. ,,We hebben er een die een trapje nodig heeft om door zijn telescoop te kijken." Nog echt donker Door zijn Sky-Watcher is niks te zien, maar dat mag de pret voor de planoloog in plantenhemd niet drukken. ,,Ik vind het heel fijn om met sterrenkunde bezig te zijn. Als kind al. Altijd maar naar boven kij ken. En in Rotterdam, waar ik van daan kom, zag je steeds minder Je beseft hoe groot het heelal is en hoe nietig wij zijn met al die glastuinbouw. Hier in Zeeland is het tenminste nog echt donker." Hoewel, sinds die led-verlich ting in Vlissingen-Oost is de lucht ook hier aardig vervuild, merkt Lap op. ,,Maar gelukkig hebben we nog het observatorium in Oostka- pelle. Daar zien we alles. En dan besef je hoe groot het heelal is, en hoe nietig wij zijn. En dat alles be weegt, altijd." Eclipsbril Beter had Ester Telepary haar liefde voor de sterren niet kunnen omschrijven. Zij zit met een eclipsbrilletje achterover op een bankje naar de lucht te staren. ,,Van huis uit ben ik bouwkundig adviseur, maar het allerliefst zit ik door mijn telescoop te staren. Als ik 's avonds in de tuin zit, kan ik zo alles aanwijzen. Dat is toch fantas tisch?" Inmiddels is het 11.12 uur. De wolken zijn een klein beetje gaan schuiven, richting Vlissingen is de lucht al hartstikke blauw. Zou het dan toch... ,,Over drie minuten zou het moeten gaan gebeuren", zegt 'mister sterrenwacht' Rijk Jan Koppejan, met één oog in zijn telescoop. ,,Dat is zo mooi hè? Dan komt de Sterrengids uit, zet je alle data van belangrijke hemelverschijnselen in je agenda, op de minuut nauw keurig, en dan klopt dat dus altijd. Echt al-tijd." Wonder van Walcheren Dat blijkt, want precies om kwart over elf slaakt Koppejan een kreet die de krant niet mag halen. ,,Jaaaaa, daar is ie! Het hapje! O jongens, kijk nou toch! En een mooie ook! Dit noemen ze nou het wonder van Walcheren!" Toch niet voor niets het hele cir cus aan de Loskade opgetuigd. Alle vrijwilligers nemen opgelucht plaats achter hun telescoop. Een prachtig hapje, dat is het. Zelfs Ans van den Bosch heeft 'm gezien. ,,Wat mooi toch hè, die sterren. Zo interessant! Nu lusten jullie zeker nog wel een kopje koffie?" René Hoonhorst Vlissingen Als het aan de meerderheid van de ge meenteraad ligt, waren de boulevards in juli en augustus elke dag tussen 17.00 en 24.00 uur niet toegankelijk voor gemotoriseerd verkeer. En de boulevards zouden ook verboden ter- rein zijn voor auto's, scooters en brommers op zaterdagen en zondagen van juni tot en met september van 13.00 tot 24.00. Burgemeester en wethouders hou den vast aan de eerder vastgestelde zondagmiddagsluitingen van mei tot oktober van 13.00 tot 17.00 uur. Verkeersbesluit nodig Het college benadrukt niet zomaar aan de wensen van de raadsmeerderheid voorbij te gaan. De huidige sluitings- regels zijn opgesteld als coronamaat regelen. Bij drukte en zomerse warmte wil len B en W kunnen garanderen dat anderhalve meter afstand houden niet Het college houdt vast aan eerder vastgestelde sluitingen op zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur al te moeilijk is. Het op vaste tijden af sluiten van de boulevards over een langere periode moet in een verkeers- besluit zijn vastgelegd om eventuele rechtszaken het hoofd te kunnen bie den. De sluitingswensen gaan dit jaar nog niet in vervulling, maar de ge meenteraad krijgt de kans volgend jaar alsnog een strenger sluitingsregime voor de boulevards in te voeren. Op het stadhuis wordt druk gewerkt aan een Boulevardvisie, die binnenkort wordt besproken. In die visie, die dit najaar vastgesteld moet worden, kun nen nieuwe verkeersbesluiten worden genomen, die met ingang van het (zo merseizoen 2022 ingaan. Jaaaaa, daar is-ie! Het hapje!' Wendy Wagenmakers Middelburg -Ben Lap, Sterrenwacht Philippus Lansbergen Kijk op de site bij /video Eclips, net een kletskop met een hapje eruit De boulevards van Vlissingen gaan deze zomer niet op vaste tijden dicht. Alleen als het warmer dan 25 graden is of als om andere reden grote drukte wordt verwacht, wor den auto's en ander gemotoriseerd verkeer geweerd van dé flaneer- wegen langs het Badstrand. telefoon 0118-571284 Zuidstraat 66 4361 AD Westkapelle www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28