Ger O 20 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV interessant Het gebeurt niet vaak dat NPO 1 ruim baan maakt voor een documentaire, maar woens dagavond was daar ineens De Gert Hermien Story van maar liefst twee uur lang. De timing was me een raadsel. Waarom nu, ze zijn immers beiden al ja ren overleden? En waarom Gert Hermien? Als er immers één showbizzfamilie is van wie we nóg meer weten dan van de Hazesjes, dan is 't het disfunctionele gezin Tim merman wel. Elk treurig detail - van hun drankversla ving en knipperlichtrelatie met het geloof tot de in cestbeschuldigingen van oudste dochter Sandra - is de afgelopen veertig jaar uitvoerig gedocumenteerd in de roddelbladen. Bovendien kwam het zangduo - en later ook de dochters ervan - maar wat graag opdraven in al lerlei tv-programma's om die ellende persoonlijk toe te lichten. Het gezegde 'slechte publiciteit bestaat niet' is uitgevonden door Gert Hermien. Alles was geoor loofd, als het maar tv-optredens en aandacht ople verde. In de film zetten collega's en familieleden bij voorbeeld vraagtekens bij hun breed uitgemeten drank- en drugsverslaving. Voor iedereen met een voorliefde voor de rare show- bizzwereld is deze documentaire verplichte kost. Met daarbij wel de waarschuwing dat twee uur wel erg lang is en dat regisseur Hans Heijnen veel te scheutig is met dramatische achtergrondmuziek (het Requiem van Mo zart op volle sterkte, mijn hemel.) Maar het is even treurig als fascinerend om te zien hoe twee succes volle, getalenteerde artiesten elkaar en hun gezin lang zaam maar doeltreffend de vernieling in helpen en vol ledig berooid sterven. Van met name Gert blijft geen spaan heel. Zijn oud ste dochter noemt hem een 'narcist zonder gevoel'. Collega's omschrijven hem als een scheldende en trap pende tiran, maar ook als een sociale man en een ge- zelligheidsdier. En dan is er nog de gedetailleerde be schuldiging van Sandra dat hij zich aan haar heeft ver grepen, iets wat Gert altijd heeft ontkend. Ze heeft er jaren geleden een theatershow over ge maakt en in de documentaire zitten meerdere frag menten waarin ze zingt over haar jeugd en het mis bruik. Ik wil niks afdoen aan haar beschuldigingen, maar op een zeker moment dringt zich wel de ge dachte op dat ze niet alleen zangtalent van haar ouders heeft geërfd, maar ook hun publicitaire handigheid. Het contact met haar broer Gert jr. en zus Sheila, met wie ze in een vorig leven nog in de Playboy stond en een zangduo vormde, is verbroken. Als kijker verbaast het je allang niet meer. De bikkelharde showbizz maakt meer kapot dan je lief is. Of is het wellicht andersom? Is de wereld van spotlights en klaterend applaus een magneet voor nar cisten en andere aandachtszoekers en is dat de reden dat er amper normale sterren zijn? Je hoeft het show nieuws deze weken maar zijdelings te volgen om te be seffen dat de vraag ook nS Gert Hermien nog altijd actueel is. Quote van de dag Ik vind het leuk om mijn kinderen naar bed te brengen, en dat wordt lastig zo Stuk over Willem jr. Uitvaarten in de Bijlmer SPORTZOMER SJOERD MOSSOU Met het EK voetbal begint vandaag de sportzomer, waarin ook Wimbledon, de Tour de France en de Olympische Spelen op de kalender staan. Deze krant doet verslag van de evenementen, en allang niet meer in geschreven tekst alleen. Voetbalverslaggever en columnist Sjoerd Mossou (42) verheugt zich vooral op het EK, met eindelijk weer Oranje erbij. lles was anders de laatste keer dat het Nederlands elftal mee deed aan een groot landentoer- nooi. Het WK in 2014 werd in één land afgewerkt - namelijk het voetbalmaffe Brazilië -, de stadions zaten tjokvol en in de voetbalsteden liepen hordes voetbalsupporters in allerlei kleuren door straten en over pleinen. Co rona was slechts de naam van een biermerk. ,,Eigenlijk is alleen de aanloop hetzelfde als des tijds: de verwachtingen rond het Nederlands elftal zijn weer laag", stelt Sjoerd Mossou, verslaggever en columnist van deze krant. Hij maakt onderdeel uit van een team dat verslag doet van het EK, dat in zijn opzet en door de pandemie heel anders is. In een notendop: het toernooi wordt over heel Eu ropa gespeeld - met drie thuiswed strijden in de Johan Cruijff Arena voor Oranje -, corona houdt de pers op afstand en publiek wordt maar deels toegelaten. ,,Dat betekent min der toernooibeleving. In de Eredivisie is het hele seizoen zonder supporters gevoetbald. Toen de toeschouwers tijdens de play-offs weer werden toe gelaten, zag je meteen het verschil: wSt een sfeer." Nu de coronaversoepelingen seri euze vormen krijgen, zit er straks weer publiek, al is het nog te vroeg voor volle stadions. De Johan Cruijff Arena, waarin Oranje achtereenvol gens tegen Oekraïne (13 juni), Oos tenrijk (17 juni) en Noord-Macedonië (21 juni) speelt, zal voor een derde gevuld zijn. Mossou begint aan zijn zevende eindronde, na vier WK's (2006, 2010, 2014, 2018) en twee EK's (2012 en 2016). Tijdens het EK van 2008 werkte hij thuis. ,,Toen werd mijn zoon Lev geboren." Sinds zijn debuut als journalist op het WK in Duitsland (2006) is ook het vak behoorlijk veran derd. Werkte Mossou vroeger vooral achter zijn laptop, tegenwoordig informeert hij mensen ook via audio (podcast) en video. ,,Voorheen draaide alles primair om de krant. Die stond op 1, 2 en 3, en dan deed je ernaast nog iets voor radio of televisie. Online en audio zijn erbij gekomen. We zijn op veel verschillende podia aanwezig, met video's, verhalen en nieuwsberichten voor de website en een podcast. Het is een totaal andere werkwijze." Het was Mossou altijd te doen om het schrijven, zijn grote liefde. ,,Nu komt het voor dat je drie kwart van de dag met andere dingen bezig bent en pas daarna je stukje tikt. Dat was vroeger ondenk baar. Ik vind schrijven nog steeds het allerleukst, Het EK van 2012 was in al zijn mislukkingen journalistiek maar het vak is veel dynamischer en veelzijdiger geworden. Daardoor doe je niet meer hetzelfde als tien, twintig jaar terug. Er komen continu nieuwe mogelijkheden. Dat is ontzettend boeiend." Mossou is blij dat Nederland, op de WK's in 2010 (tweede) en 2014 (derde) zo succesvol, zich - na een afwezigheid van zeven jaar op de grote lan- dentoernooien - eindelijk weer geplaatst heeft voor het EK. ,,Een EK ofWK zonder Oranje is to taal anders; voor het publiek thuis, maar ook om te volgen als journalist. Mensen lezen de stukjes wel, of misschien een deel ervan, maar je hebt toch niet het gevoel dat het er echt toe doet. Het is allemaal veel vrijblijvender. Als Nederland meedoet, leeft het veel meer en is alles nieuws, al merk je wel dat het allemaal langzaam op gang komt." De verwachtingen en het enthousiasme rond Oranje zijn niet heel groot, net als in 2014. ,,Ook toen was er veel pessimisme, met één verschil: Ne derland had toen met Louis van Gaal natuurlijk wel een bijzondere coach. Het was alle ballen op Louis en hopen dat het goedkomt. Nou, dat kwam het ook lange tijd. Het was het mooiste toernooi van allemaal. Het was alles in een: Brazilië als echt voetballand, maar zeker ook Van Gaal. Dat was een feest. Altijd teksten, elke dag was er wel iets aan de hand." Oranje had toen net twee toer nooien gehad met wisselend resul taat. ,,Het EK van 2012, waarbij Oranje na de poulefase al naar huis moest, was in al zijn mislukkingen journa listiek ook interessant. Er gebeurde zoveel in dat elftal. Er ging zoveel mis. Twee jaar daarvoor was Nederland tweede geworden op het WK in Zuid-Afrika. Toen zaten we bovenop het team. We stonden vrijwel dagelijks bij de training, konden spelers spreken, naar het spelershotel gaan." Dat is niet te vergelijken met het EK nu. ,,Alles, en iedereen, is nu afgeschermd. Er is meer afstand tot de spelers en de staf. Veel gaat via zoomverbin- ding of telefoon. Bovendien is het EK niet op één locatie. Normaal zit je op zo'n toernooi in een bub bel; bestier je vier, vijf weken lang met collega's een soort huishouden. Dan draait alles om dat toernooi. Nu ga je na de training of wedstrijd van het Nederlands elftal naar huis. Dat is best gek." Tot slot geeft Mossou een kleine prognose: ,,We kunnen ons vastklampen aan de route door het toernooi. De poule moet te doen zijn. Als je die wint, kom je in een redelijk gunstig schema en kun je grote voetballanden ontlopen. Zo'n route is echt belangrijk. In 2010 was Brazilië in de kwartfi nale de enige echt superzware tegenstander. Je moet dus ook een beetje mazzel hebben." - Wilfred Genee blijft voorzichtig over verdere plannen voor een vaste dagelijkse talkshow na de zomer, zegt hij tegen het ANP. vrijdag 11 juni 2021 PC THEATER Stent Produc ties gaat een educatieve en muzikale ge schiedenis maken over Wil lem van Oranje. Willem Junior, met de jonge acteurs Luuk Haaze en Merijn Oerlemans, zal in het theater en op scholen te zien zijn. TELEVISIE De EO gaat de prijswinnende documentaire Dood in de Bijl mer uitzenden. De documen taire van regis seur Paul Sin Nam Rigter volgt een uit- vaartmanager in een multicultu reel rouwcen- trum in Amster dam Zuid-Oost. 3 ■o 'Als Oranje meedoet, is alles nieuws' Dennis Jansen 11LLI i j U. LU 44 —Sjoerd Mossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20