II ECONOMIE 17 Biden bezoekt Brussel Het traditionele negen tot vijf zou binnenkort wel eens voorbij kunnen zijn De eerste horde is het uit de wereld helpen van het al jaren slepende handelsconflict Na vier jaar Trump snakken de 27 EU-lidstaten ernaar de draad op te pakken waar die na Obama was blijven liggen. ,,Niets is zo sterk als de Trans-Atlantische band", stelde vice-Commissievoor- zitter Valdis Dombrovskis alvast voorafgaand aan het eerste bezoek van de nieuwe president Joe Biden aan de EU, volgende week dinsdag. Met de democraat zit er tot vreugde van de Europeanen weer een presi dent die beseft dat Europa en Ame rika tot elkaar veroordeeld zijn als ze de 'niet-markt-economieën' - lees China - de baas willen blijven. Daarvoor moeten Brussel en Washington wel eerst het handels conflict van de afgelopen jaren uit de weg ruimen. Onder Donald America First' Trump bestookten beide machtsblokken elkaar met strafheffingen: voor de luchtvaart sector wegens ongeoorloofde staatssteun aan Airbus (EU) en Boeing (VS); en voor de staalindu strie wegens vermeende dumping van staal en aluminium. Die laatste tarievenoorlog zou uiterlijk i de cember verleden tijd moeten zijn, voor het beëindigen van het lucht vaartgeschil staat 11 juli als de dead line. Europa rekent komende dinsdag op 'beslissende vooruitgang', liet Dombrovskis eergisteren in een de bat met het Europees Parlement weten. Door dit voorjaar tegen maatregelen op te schorten, heeft Brussel al een belangrijke voorzet gedaan. Het is nu aan Biden en de Amerikanen om stappen te zetten. Eigenlijk, zo is de onderliggende boodschap, had Europa al kort na Bidens aantreden verwacht dat deze daarmee een breuk met het beleid van zijn voorganger zou markeren. Is er op het vlak van de tarieven vrede, dan kunnen de twee blokken echt samen verder, zowel in de na bije als de verdere toekomst. In de nabije toekomst gaat het dan om het aanpakken van de coronacrisis door samenwerking op het gebied van vaccinexport, opheffing van pa tenten en economische herstel plannen. In de verdere toekomst Beide machtsblokken bestookten elkaar met strafheffingen gaat het om het nauw samen op trekken op klimaatgebied - met Bi- den maken de VS weer deel uit van het Akkoord van Parijs - en het slagvaardiger maken van de we reldhandelsorganisatie WTO. Een nieuw vrijhandelsverdrag staat na het fiasco rond het Transat lantic Trade and Investment Part nership (TTIP) niet op de agenda. Wel komt er, om de nieuwe start te markeren, een gezamenlijke han dels- en technologieraad. Die moet zich gaan bezighouden met ont wikkelingen op het vlak van tech nologie, digitale handel, kunstma tige intelligentie en robotica, en zal openstaan voor deelname 'door ge lijkgezinde landen'. selijk contact, en kantoren blijven een prima plek om samen te ko men en samen te werken." Die hybride omgeving, die mix tussen thuis en kantoor, zal de komende jaren leidend blijven, geeft hij aan. Onwenselijk Volgens arbeidsmarktdeskundige Ton Wilthagen zou het einde van het kantoor zeer onwenselijk zijn. Zijn advies aan werkgevers is: voorkom dat een scheidslijn ont staat tussen jongeren, die flexibe ler willen werken, en ouderen. Dat zou, zo vermoedt hij, nadelig kun nen uitpakken voor innovatie en vernieuwing. ,,Neem brainstorm sessies over nieuwe producten of diensten. Als je alleen ouderen daarover laat nadenken, bestaat de kans dat het product bij jongeren niet aanslaat. Je hebt in je bedrijf een gezonde mix van jong en oud nodig, zodat ervaring en vernieu wing elkaar versterken." Uit het onderzoek blijkt overi gens dat de meerderheid van de Nederlandse kantoormedewerkers al ervan uitgaat dat de baas 'inge damde flexibiliteit' verlangt, bij voorbeeld door hen op bepaalde dagen naar kantoor te laten ko men. 27 procent gaat ervan uit weer 'gewoon' voltijds naar kan toor te moeten. Dat laatste speelt vooral in sec toren waar de aanwezigheid van werknemers op kantoor cruciaal is, zoals recreatie, productie en ca tering. Ruim een op de tien werk nemers tast nog in het duister hoe het straks zal zijn: zij hebben nog niets gehoord van hun baas over de werksituatie na opheffing van de coronabeperkingen. Sommige bedrijven hebben wel al de nodige maatregelen getroffen. Zo heeft 36 procent van de bedrij ven 1,5-metermaatregelen inge voerd. 30 procent zegt minder mensen op kantoor te willen, en bij een op de vijf bedrijven is het dragen van een mondkapje ver plicht. Hoe het kantoorleven er straks uitziet, zal sterk per branche en per werkgever kunnen verschillen, verwacht Geers van Okta. ,,Duide- lijk is dat er een sterke vraag naar flexibiliteit zal zijn, en dat er geen 'one size fits all'- aanpak is. Een simpele kwestie van kiezen tussen werken op afstand en terugkeer naar kantoor is het niet." Hybride Bij uitzendgigant Randstad Groep, de tweede grootste werk gever van Nederland, zijn ze er in elk geval zeker van: die oude we reld keert niet terug. Het concern schakelt volledig over op hybride werken. De 4500 medewerkers werken straks waarschijnlijk ge middeld de helft van de werkweek thuis en de andere helft op kan toor. ,,Ook uit ons eigen onderzoek blijkt dat het voor veel mensen een plezierige werkvorm is. Men sen hebben een betere work-life- balance'', aldus woordvoerster Jea- nine de Jongh. Het uitzendbedrijf verwacht dat veel werkgevers hun personeel meer tijd- en plaatson afhankelijk zullen laten werken. ,,Voor de jongste generatie is dit een heel belangrijke factor. Je ziet dit bijvoorbeeld in de zoektermen die mensen nu gebruiken bij het zoeken naar een baan." vrijdag 11 juni 2021 Thuiswerken heeft zijn voordelen vinden veel jongeren. foto getty mages -Walter Geers, Okta 11% In het onderzoek van Okta gaf 18 procent van het Nederlandse kantoor personeel aan fulltime naar kantoor terug te wil len. Vorig jaar mei was dat nog 33 procent. EU en VS op zoek naar vrede in handel Europa en de VS drukken op de reset-knop en maken een nieuwe start op het gebied van handel, klimaatsamenwerking en corona. Brussel heeft hoge verwachtingen van het aan staande bezoek van VS-presi- dent Joe Biden. Frans Boogaard Brussel Staatssteun aan de bouw van Airbussen was de Amerikanen een doorn in het oog. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17