1 1 DEZOMERVANVERLANGEN NIEUWS 13 Onderwijzers, agenten, medisch personeel hebben ons door de crisis geloodst. Onthoud dat! Laten we deze mensen nu eindelijk de waardering geven die ze verdienen. vrijdag 11 juni 2021 Na een lange en lastige coronaperiode krijgen we eindelijk weer meer bewegingsvrijheid. Onze columnisten Angela, Eus, Hugo en Saskia schrijven over de zomer waar we zo naar hebben verlangd, de zomer waarin er weer ruimte is om te genieten. Vandaag: Özcan Akyol fgelopen week end, toen de tweede versoe peling in de ho reca van kracht werd, staarde ik ivlak voor het slapengaan, vanuit onze veilige woonkamer, naar de mensen die zich als mieren over het uitgaans- plein bewogen. Ik gebruik bewust dat laatste werkwoord want niet iedereen was nog in staat om te lo pen; de horecagangers zwalkten, strompelden, sleepten en kropen naar hun volgende bestemming, vaak een slordig geparkeerde fiets. Ik had dat gemist, die reuring en levendigheid van vroeger. Wie in de binnenstad woont, ervaart een lockdown nét wat anders, denk ik; alles wat de straten en pleinen geur en kleur geeft, is plotseling ver dwenen en alleen een enkele ramptoerist komt nog even pools hoogte nemen, ter controle of de soep echt zo heet wordt gegeten als hij wekelijks tijdens de persconfe renties door onze minister-presi dent is opgediend. Dronkenschap Op een bepaald moment viel een ogenschijnlijk keurige meneer par does voor ons huis op de grond, keihard met zijn hoofd op de klin kers. Hij had te veel gedronken en omstanders ervoeren veel moeite om hem omhoog te krijgen, niet op de laatste plaats omdat hij zijn eigen dronkenschap ontkende, ook tegenover de agenten die wilden checken of alles in orde was. Ik moest onwillekeurig denken aan alle krachttermen die vooral aan het begin van de coronacrisis zijn gebezigd. Op een bepaalde manier zou corona, volgens ver schillende politici en denkers, goed voor ons zijn, want nu kon er een grote reset plaatsvinden en dit was hét moment om goed na te den ken over hoe we onze levens had den ingericht. Kochten we niet te veel nutteloze spullen? Vlogen we niet te vaak? Gingen we goed om met de wetenschap? Hoe behan delden we onze natuur? En in deze krant suggereerde succesvol voet balmakelaar Rob Jansen zelfs dat 'transfersommen en bonussen' voortaan omlaaggaan. Hij moe digde dat overigens zeer aan, wat in zijn positie prijzenswaardig is. Ik geloof er alleen niets van. En die meneer voor onze deur, die in middels met zijn elektrische fiets in de hand letterlijk de weg kwijt was - hij wist niet welke kant hij op moest - werd een metafoor voor hoe sommigen in de samen leving opkrabbelen. We horen de eerste verhalen van ondernemers die misbruik maakten van de pan- demie, hordes mensen willen vlie gen naar buitenlanden waar ge wiekste hoteliers woekerprijzen vragen voor hun kamers en in de politiek weigeren verschillende partijen om tot een coalitie te ko men, zodat we snel kunnen her stellen wat de afgelopen tijd door het virus werd gesloopt. Ons geheugen, het archief van de geest, laat ons weleens in de steek, dus laat mij u herinneren aan het feit dat vóór de coronapan- demie agenten, onderwijzers, me disch personeel en ook jongeren zich herhaaldelijk op het Malie veld presenteerden om de over heid te vragen beter voor hen te zorgen. En ook het minimumloon van vakkenvullers was onderwerp van gesprek, net als wetenschap pers die in Den Haag tijdens de batten werden gecriminaliseerd. Uitgerekend deze groepen - wat een ironie - hebben ons de afgelo pen vijftien maanden door de cri sis moeten loodsen, net als een hoop andere mensen, uiteraard. Maar nu we weer enigszins terug keren naar het oude normaal, en ook de gesprekken over een betere Ik hoop dat we inzien dat het dedain voor praktisch opgeleide mensen misplaatst is honorering voor bijvoorbeeld zorgpersoneel op gang komen, blijkt het toch moeilijk om de juiste waardering te geven aan de genen die dat het meest verdienen. We verzanden opnieuw in de ge dateerde polarisering, die helaas nog steeds het best resoneert op onderwerpen als identiteit. En daarom: wat ik voor deze zo mer hoop, is dat er een soort mo rele, maar ook intellectuele revo lutie plaatsvindt onder alle ge zagsdragers die zich hiervoor al leen belangrijk wisten te maken door te handelen naar de banale oprispingen van hun achterban. Voor er een misverstand kan ontstaan: ik ben niet zo cynisch om te denken dat er helemaal niets gaat veranderen. Sommige zaken zullen alleen al uit praktische re denen niet terugkeren, zoals het blind verstrekken van eersteklas treinkaartjes aan alle medewer kers van een groot bedrijf zodat ze hutjemutje in een kantoor werk doen dat ook prima thuis kan plaatsvinden. De winst kan op existentieel ni veau worden geboekt, Wat deze zomer ons hopelijk brengt is dat iedereen, van de onderlaag tot de elite, tot het inzicht komt dat het efemeer genieten van de welvaart en de gezondheid die ons is gege ven een behoorlijk broos karakter heeft. We moeten investeren in de toekomst en dus vooral in mensen. Het onderwijs moet nóg beter en de wetenschap verdient grotere waardering en erkenning, net als medici en politieagenten. Dat be tekent niet alleen door meer geld die kant op te pompen, maar ook door daadwerkelijk te erkennen dat al deze vakgebieden onmisbaar zijn in de ontwikkeling van dit land - ze zijn onze steunpilaren. Ik hoop voor deze zomer ook dat we gaan inzien, aangemoedigd door politieke partijen die daar ooit voor waren opgericht, dat het dedain voor de mensen die prak tisch zijn opgeleid volkomen mis plaatst is en dat we door saamho righeid en wederzijdse erkenning dit land nog robuuster en crisisbe- stendiger maken dan het al was. Waardering Leuk en aardig, klappen voor de zorg, maar het wordt nu tijd, zeker met formatieonderhandelingen op komst, dat we de belangrijkste mensen op de juiste manier gaan behandelen. Ik hoop, hoe naïef dat misschien ook klinkt, op een zo mer van overpeinzing en grondige contemplatie. Dat we veel boeken gaan lezen die ons anders laten denken. Dat vreemden elkaar gaan ontmoeten en naar elkaar luiste ren. En dat we uiteindelijk van alle ellende en frustratie die uit de co ronacrisis voortvloeiden, en dat was nogal veel, iets moois zullen maken; een maatschappij waarin iedereen de waardering en aan dacht krijgt die hij verdient. GO ijU 'We moeten vooral investeren in mensen ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13